4 błędy, których warto unikać przy wynajmie mieszkania.

4 błędy, których warto unikać przy wynajmie mieszkania.

Sierpień i wrzesień, czyli dwa miesiące przed rozpoczęciem roku akademickiego to czas gorączki na rynku wynajmu mieszkań. Dla wielu studentów wynajem mieszkania, szczególnie tego pierwszego, to wielkie wyzwanie. Jak nie paść ofiarą oszustwa i nie zostać wykorzystanym przez właściciela lokalu? Dzisiaj przybliżymy Ci 4 najpopularniejsze błędy, które możesz popełnić, decydując się na wynajem mieszkania.

1. Brak umowy zawartej na piśmie.

Umowa najmu to dokument, który powinien regulować wszystkie istotne kwestie i być zabezpieczeniem interesu nie tylko właściciela nieruchomości, ale także wynajmującego. Wielu z nas pamięta o niej przy wynajmie mieszkania od obcej osoby, czy przez agencje, ale nie przykłada do niej takiego znaczenia podczas wynajmu od znajomego.

To jeden z największych błędów podczas wynajmu mieszkania, który wynika z zaufania, ale może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dlatego pamiętaj, aby zawsze podpisywać umowę sporządzoną przez dobrego prawnika do spraw nieruchomości, bo znajomy wynajmujący nie oznacza braku problemów.

2. Brak sprawdzenia wynajmującego.

Zdarzają się sytuacje, w których osoba oferująca nam interesujące nas mieszkanie nie ma prawa do dysponowania nieruchomością. Właśnie dlatego przed podpisaniem umowy powinniśmy poprosić wynajmującego o pokazanie niezbędnych dokumentów takich jak akt własności czy numer księgi wieczystej. Jeżeli osoba, z którą podpisujemy umowę, nie jest właścicielem mieszkania, warto poprosić o umowę zezwalającą na jego podnajem.

Pamiętaj, że tego typu sprawdzenie stron umowy działa w dwie strony, dlatego wynajmujący może chcieć również zweryfikować, komu wynajmuje mieszkanie.

3. Brak podania w umowie całkowitego kosztu wynajmu mieszkania.

Umowa ma zabezpieczyć Cię w przypadku konfliktu z właścicielem. Aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień warto już podczas podpisywania umowy jasno sprecyzować całkowity koszt wynajmu i to, jakie opłaty się na niego składają.

Wynajem mieszkania to nie tylko czynsz, ale także opłata za wodę, prąd, ogrzewanie, wywóz śmieci, itp., dlatego pamiętaj o ustaleniu z właścicielem sposoby naliczania opłat za media i spisaniu tych ustaleń w umowie.

4. Brak protokołu zdawczo-biorczego i zdjęć mieszkania.

Protokół zdawczo-biorczy i kilka zdjęć, przedstawiających wygląd mieszkania przed wprowadzeniem się do niego, pomogą Ci uniknąć wielu konfliktów przy ewentualnej wyprowadzce.

To właśnie dzięki zdjęciom pokażesz właścicielowi, po czyjej stronie leży odpowiedzialność za uszkodzenia i unikniesz potrącenia kwoty za naprawę z kaucji Protokół zdawczo-biorczy pomoże Ci sprawdzić, czy nic z mieszkania nie zginęło i uzupełnić, w porozumieniu z właścicielem, ewentualne braki.

Jeżeli szukasz mieszkania do wynajęcia zobacz setki ogłoszeń na Gumtree – https://www.gumtree.pl/s-mieszkania-i-domy-do-wynajecia/mieszkanie/v1c9008a1dwp1

1 thought on “4 błędy, których warto unikać przy wynajmie mieszkania.”

  1. Wynajem mieszkania to drogie przedsięwzięcie, z pewnością warto odłożyć i kupić własne mieszkanie ale z drugiej strony nie każdy ma taką możliwość..

Leave a Reply