4 zdania, których nie powinieneś mówić podczas rozmowy rekrutacyjnej.

4 zdania, których nie powinieneś mówić podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną? To pierwszy znak świadczący o tym, że firma jest Tobą zainteresowana. Jednak na pozytywnie zakończone spotkanie rekrutacyjne ma wpływ wiele czynników. Należą do nich nie tylko schludny wygląd i nasza mowa ciała, ale także to, jakie słowa wypowiadamy. Jakich zdań nie powinno się wypowiadać podczas spotkania rekrutacyjnego?

1. „Miałem problem z dogadaniem się z poprzednim pracodawcą/zespołem”.

Bardzo częstym pytaniem, które możesz usłyszeć podczas rozmowy rekrutacyjnej, jest pytanie o naszą motywację do zmiany stanowiska. Wiele osób w odpowiedzi na to pytanie narzeka na swojego poprzedniego pracodawcę lub zespół, z którym współpracował, a to nie świadczy o nas najlepiej. Dlatego powstrzymaj się od narzekania na swoich poprzednich pracodawców.

Przez takie zachowanie możesz zostać odebrany jako osoba, która nie potrafi pracować w zespole i nie radzi sobie z rozwiązywaniem problemów, co może być widoczne także w nowej pracy. Dodatkowo potencjalny pracodawca może obawiać się, że w przyszłości będziesz wypowiadać się w podobny, negatywny sposób o nim.

2. „Wszystkie ważne informacje znajdziecie w moim CV”.

Rekruter jest w pełni świadomy tego, co znajduje się w Twoim CV. Jednak celem rozmowy rekrutacyjnej jest zdobycie szczegółowych informacji o Twoim doświadczeniu i kompetencjach, a także poznanie Twojej osobowości. Właśnie dlatego może zapytać Cię o coś, czego mógł dowiedzieć się już wcześniej z Twojego CV.

Dlatego nie reaguj na takie pytania zdziwieniem, nie obrażaj się i nie reaguj negatywnie, tylko odpowiedz na pytanie dodając kilka informacji, których rekruter nie znajdzie w Twoim CV.

3. „A na jakie stanowisko rekrutujecie?”

To pytanie zadane rekruterowi świadczy o braku podstawowego przygotowania do rozmowy. Nawet jeżeli obecnie aplikujesz na kilka stanowisk w różnych firmach, idąc na spotkanie rekrutacyjne, przypomnij sobie, na jakie dokładnie stanowisku rekrutuje dana firma i jaki będzie Twój zakres obowiązków.

Poza zapoznaniem się z opisem stanowiska warto zapoznać się także z profilem firmy, dowiedzieć się, czym dokładnie się zajmuje i jaka jest jej misja. To pomoże Ci zrobić dobre wrażenie na rekruterze i pokaże, że jesteś zainteresowany tą ofertą pracy.

4. „Nie mam żadnych pytań”.

Niemal na każdej rozmowie rekrutacyjnej pojawia się pytanie o to, czy kandydat ma jakieś pytania. To moment, w którym możesz pokazać swoje zaangażowanie i gotowość do podjęcia pracy. Brak jakichkolwiek pytań może być dla rekrutera sygnałem, że dana oferta nie jest dla Ciebie interesująca.

Rozmowa rekrutacyjna to stresujący dla większości z nas moment, dlatego warto dobrze się do niej przygotować i nie popełniać błędów, których w łatwy sposób możemy uniknąć.

Jeżeli szukasz pracy przejrzyj setki ogłoszeń na Gumtree -https://www.gumtree.pl/s-oferty-pracy/v1c8p1

Leave a Reply