7 najczęstszych błędów, które możesz popełnić podczas rozmowy rekrutacyjnej

Rozmowa rekrutacyjna to najważniejszy etap podczas poszukiwania pracy, kiedy mamy okazję zaprezentować przed rekruterem nie tylko swoje kompetencje i doświadczenie, ale także swoją osobowość. Sukces takiej rozmowy zależy od naszego przygotowania i tego, czy nie popełnimy podstawowych błędów, które mogą zmniejszyć nasze szanse na zatrudnienie. Jakich błędów warto unikać podczas rozmowy o pracę?

Zobacz oferty pracy na Gumtree – https://www.gumtree.pl/s-oferty-pracy/v1c8p1

Spóźnienie

Pierwszym błędem, który możemy popełnić, jeszcze przed rozpoczęciem rozmowy, jest spóźnienie się na spotkanie. Takie zachowanie nie zrobi dobrego wrażenia na rekruterze. Dlatego pamiętaj, aby wyjść z domu na tyle wcześnie, aby bez problemu dotrzeć na rozmowę na czas. Jeżeli wiesz, że z przyczyn losowych możesz się spóźnić powiadom o tym rekrutera telefonicznie, a jeżeli to możliwe przełóż rozmowę na inny termin.

Kobieta siedzi przy stole podczas rozmowy rekrutacyjnej

Nieprzygotowanie

Czy do rozmowy rekrutacyjnej trzeba się przygotować? Zdecydowanie! Zanim wybierzesz się na takie spotkanie, dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz. Podczas rozmowy rekrutacyjnej może paść pytanie „Co Pan/i wie o naszej firmie?”, na które musisz być przygotowany. Dlatego jeszcze przed spotkaniem przejrzyj stronę internetową firmy, dowiedz się, czym się zajmuje, jaka jest jej misja i cele biznesowe. Dobre przygotowanie do rozmowy pokaże rekruterowi Twoje zaangażowanie i to, że naprawdę zależy Ci na podjęciu tej pracy.

Krytyka byłego pracodawcy

Podczas rozmowy rekrutacyjnej bardzo często pojawia się pytanie o byłego pracodawcę i powód zmiany pracy. Wyrażanie negatywnych opinii o innym pracodawcy może być postrzegane przez rekrutera za zachowanie nielojalne i przedstawić Cię w złym świetle. Dlatego wypowiadając się o byłym pracodawcy postaraj się zachować obiektywizm i nie skupiać się tylko na negatywach.

Rozmowa rekrutacyjna z rekruterem

Nieodpowiedni strój

Rozmowa rekrutacyjna, niezależnie czy odbywa się online, czy w siedzibie firmy, wymaga odpowiedniej prezentacji. To spotkanie biznesowe, na które nie powinniśmy przychodzić w dresie, czy innym nieformalnym ubraniu. Schludny strój to podstawa sukcesu, dlatego ubierz się odpowiednio do okazji. Pamiętaj o tym, że pogniecione czy brudne ubrania, a także niechlujna fryzura nie zrobią wrażenia na rekruterze.

Kłamstwo

Pamiętaj, że każda informacja, którą wpiszesz w swoje CV, może zostać zweryfikowana podczas rozmowy rekrutacyjnej, dlatego nie kłam w dokumentach aplikacyjnych. Takie zachowanie skreśla Twoją kandydaturę już na samym początku.

Rozmowa rekrutacyjna

Brak pytań do rekrutera

Spotkanie rekrutacyjne to rozmowa, podczas której nie tylko rekruter zadaje pytania Tobie, ale Ty możesz zadać je przyszłemu pracodawcy. Zadawanie pytań podczas rozmowy jest dobrze postrzegane i świadczy o Twoim realnym zainteresowaniu ofertą. Nie bój się pytać, szczególnie jeżeli nie wiesz, czy dana oferta na pewno Ci odpowiada.

Nieodpowiednia mowa ciała

Mowa ciała w znaczący sposób wpływa na to, jak jesteśmy odbierani przez innych. Niewłaściwa mimika twarzy, zabawa dłońmi, kręcenie się na krześle czy zbyt intensywna gestykulacja może negatywnie wpłynąć na postrzeganie nas przez pracodawcę, a nawet odwrócić jego uwagę od tego, co mówimy. Podczas rozmowy utrzymuj kontakt wzrokowy z pracodawcą, uśmiechaj się i postaraj się kontrolować swoją mowę ciała.

Teraz kiedy wiesz już jakich błędów unikać podczas rozmowy rekrutacyjnej, sprawdź tysiące ofert pracy na Gumtree – https://www.gumtree.pl/s-oferty-pracy/v1c8p1

2 thoughts on “7 najczęstszych błędów, które możesz popełnić podczas rozmowy rekrutacyjnej”

  1. Bądź szczery, uczciwy, naturalny i mów prawdę. Czyli rozmowa rekrutacyjna w pigułce. Warto się dobrze przyłożyć jeszcze dzień przed i przygotować. Ale rozmowa to nie koniec świata. Większość pracodawców jest wyrozumiała.

Leave a Reply