Adopcja psa, czyli jak odmienić los czworonoga

Decyzja o adopcji psa nie zawsze jest łatwa. Skoro już się tego podejmujesz, to najprawdopodobniej jesteś osobą o wrażliwym i dobrym sercu. I właśnie sercem i intuicją powinniśmy kierować się w wyborze metod postępowania z czworonogiem. Jednak zanim to nastąpi, należy dobrze przygotować się do samej adopcji. Z myślą o osobach, które zamierzają przygarnąć czworonogi, przygotowaliśmy poradnik.

Zanim udamy się do schroniska

Powinniśmy zacząć od dokładnego przemyślenia decyzji o adopcji. Warto skonsultować się z rodziną i przeanalizować swoje oczekiwania i możliwości. Zastanówmy się, czy dysponujemy odpowiednimi warunkami dla zwierzęcia. Niezależnie od tego, jak bardzo pies urzeka nas swoją urodą, musimy zastanowić się, czy jest to zwierzę, z którym chcemy spędzić całe lata, czy mamy dla niego odpowiednio dużo miejsca w domu. Niektóre psy potrzebują większej dawki ruchu- czy jesteśmy mu to w stanie mu zagwarantować?

Zanim udamy się do schroniska, powinniśmy sprawdzić informacje dotyczące godzin oględzin i trasy dojazdu, które dostępne są na stronach internetowych poszczególnych schronisk. Znajdziemy tam zazwyczaj także prezentacje psów – zdjęcia z opisem. Pamiętajmy, że każda rasa charakteryzuje się innymi cechami i zachowaniem – dlatego warto zwrócić uwagę na to, która będzie najbardziej pasowała do naszego charakteru, wielkości domu i ilości czasu, jaki możemy poświęcić pupilowi. Również wiek czworonoga nie jest bez znaczenia. Młody zwierzak wymaga dużo więcej kontaktu z człowiekiem, dlatego należy poświęcić mu więcej czasu i uwagi, żeby ukształtować jego osobowość oraz zaspokoić potrzeby emocjonalne. Z opieką nad zwierzęciem wiążą się wydatki związane między innymi z odpowiednim wyżywieniem, pielęgnacją oraz wizytami lekarskimi. Należy rozważyć także, co zrobimy ze zwierzęciem w razie konieczności wyjazdu. Warto mieć kogoś bliskiego, kto zapewni opiekę.

Podczas wizyty w schronisku będzie nam potrzebny dowód osobisty. W wielu schroniskach wymagane jest też posiadanie smyczy i obroży, a także pojazdu, żeby być przygotowanym na bezpieczne zabranie zwierzaka ze schroniska. Tylko osoby pełnoletnie i zamieszkujące lokal własnościowy mogą podjąć się adopcji.

Zanim wyjdziemy z psiakiem ze schroniska

Chcąc adoptować psa należy określić personelowi biura adopcji swoje oczekiwania, żeby zostać skierowanym do odpowiedniego miejsca, w którym znajdziemy czworonoga. Podczas obchodu zapisujmy miejsce pobytu zwierząt, którymi jesteśmy zainteresowani, aby wskazać je następnie ich opiekunowi w celu odczytania numeru ewidencyjnego. Od opiekuna możemy otrzymać informacje o zachowaniu zwierzęcia podczas pobytu w schronisku. Przedstawi nam także inne szczegóły dotyczące wybranego czworonoga. Tylko w jego obecności możemy mieć pierwszy kontakt z psem poza boksem.

Po podaniu numeru ewidencyjnego w biurze adopcji, uzyskamy podstawowe informacje na temat płci psa, jego przybliżonego wieku, informacji o kastracji lub sterylizacji, ogólnego stanu zdrowia oraz od jak dawna przebywa w schronisku.

Jeśli już podejmiemy decyzję o adopcji i nie ma żadnych przeciwskazań, opiekun zwierzęcia poinformuje nas o kolejnych etapach procesu adopcyjnego – aż do przekazania czworonoga pod naszą opiekę.

Zanim zawrzemy umowę adopcyjną i zostanie przekazany nam pod opiekę pies, czeka nas wywiad przeprowadzony przez pracownika biura adopcji, wypełnienie kwestionariusza przedadopcyjnego oraz odprawa weterynaryjna, zakończona wystawieniem książeczki zdrowia zwierzęcia.

Wywiad adopcyjny

Wywiad ma na celu ustalenie warunków pobytu zwierzęcia w naszym domu oraz uniknięcie zagrożeń i przeciwskazań związanych z jego adopcją. Pytania, które zadadzą pracownicy schroniska, mogą dotyczyć warunków, w jakich będzie mieszkać zwierzę. Opiekun zwierzęcia będzie chciał również upewnić się, czy poradzimy sobie ze zwierzakiem podczas ewentualnego wyjazdu z domu. Również możemy spodziewać się pytań dotyczących  naszej sytuacji finansowej – między innymi ze względu na leczenie psa w przypadku chorób. Pracownicy schroniska upewnią się także, czy planujemy wydatki związane z zakupem akcesoriów dla psa i czym zamierzamy go żywić. Zapytają też o zgodę na poadopcyjną wizytę przedstawiciela schroniska w naszym domu.

Kwestionariusz przedadopcyjny

W wypełnionym kwestionariuszu znajdują się dane przyszłego właściciela i klauzula zawierająca zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów adopcyjnych.

Odprawa weterynaryjna

Na odprawę weterynaryjną składają się: badanie lekarskie, niezbędna profilaktyka, omówienie stanu zdrowia psa w dniu adopcji oraz chorób i zabiegów przebytych podczas pobytu w schronisku. Wystawiona zostanie książeczka zdrowia zwierzęcia, a dane właściciela będą wprowadzone do ogólnokrajowej bazy zwierząt zaczipowanych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to po odprawie możemy podpisać umowę, która ma charakter cywilno-prawny. Po jej podpisaniu zaczniemy ponosić odpowiedzialność za zaadoptowanego czworonoga.

Każdy pies potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, przynależności i domu. Te ze schroniska, jak każde inne, mogą być wyjątkowymi oraz wiernymi towarzyszami. I chociaż przygarniając psa ze schroniska nie zmienimy świata, to przynajmniej świat zmieni się dla tego jednego psa. Wszystko w naszych rękach!

1 thought on “Adopcja psa, czyli jak odmienić los czworonoga”

Leave a Reply