Bezpieczne zakupy na Gumtree

Wśród ogłoszeń na Gumtree często można trafić na prawdziwe okazje. Warto jednak, nawet nad kuszącą ofertą, zastanowić się dwa razy – a może właśnie nad taką szczególnie. Stosując zasady zdrowego rozsądku i pamiętając o 5 poniższych zasadach, na pewno będziecie zadowoleni z zakupów przez internet.

Po pierwsze: cena

Jeśli jakaś oferta wygląda na zbyt piękną, żeby była możliwa, to zapewne taka właśnie jest. Naprawdę bardzo rzadko trafiają się niewiarygodnie okazyjne oferty, w których cena jest zdecydowanie niższa, niż sugerowałaby jakość oferowanego produktu czy jego marka. Atrakcyjna cena za produkt, który aktualnie jest bardzo pożądany, np. nowy model telefonu komórkowego, zawsze przyciąga uwagę, jest więc ulubionym trikiem nieuczciwych sprzedawców. Wielu kupujących, widząc superofertę, nie zastanawia się zbyt długo, nie chcąc, aby kto inny wykorzystał nadążającą się okazję.

Po drugie: spotkanie ze sprzedawcą

Gumtree jest serwisem ogłoszeń lokalnych. Użytkownicy serwisu mogą korzystać z wielopoziomowego wyszukiwania, aby wybrać ofertę najbardziej zgodną z ich oczekiwaniami. Kilka miesięcy temu dodaliśmy do naszej bazy miasta powiatowe, nadal, w miarę potrzeby dodajemy kolejne miejscowości, abyście mogli jeszcze lepiej sprecyzować lokalizację, w której chcecie dokonać zakupu. Dzięki temu, kontaktując się ze sprzedawcą przez Gumtree, możecie się umówić na spotkanie i dokładnie obejrzeć oferowany przedmiot przed dokonaniem płatności. Jeśli sprzedawca unika spotkania, namawia na płatność przelewem i wysyłkę towaru, mimo iż teoretycznie powinien mieszkać w Twojej okolicy, możesz podejrzewać, że masz do czynienia z oszustem.

Po trzecie: forma płatności

Zdecydowanie najbezpieczniej jest spotkać się ze sprzedawcą i zapłacić mu gotówką. Kupujący może wtedy ocenić jakość towaru oraz jego zgodność z opisem w ogłoszeniu. Działa  to zresztą w obie strony – sprzedawca dostaje pieniądze do ręki, nie musi czekać np. na to, aż pieniądze wpłyną mu na konto. Przelew oraz transfery pieniężne np. Western Union, to ulubione formy przez oszustów formy przesyłania pieniędzy. W przypadku płatności Paypalem sprawdź na Twoim koncie, czy pieniądze faktycznie już wpłynęły.

Po czwarte: drobny druk

Ponoć większość osób, czytających dłuższe teksty w Internecie, czyta tylko pierwsze dwa zdania 😉 Zdarza się, że korzystają z tego oszuści, w tytule ogłoszenia wpisując np. Nieużywany telefon!, w ogłoszeniu wyróżniając w miarę atrakcyjną cenę, a gdzieś w treści wplatając, łatwe do przeoczenia, zdanie „sprzedam zdjęcie nowego telefonu”.

Gumtree stara się natychmiast reagować na tego typu oferty, pamiętaj jednak, że ogłoszenia nie są przez nas sprawdzane, zanim trafią na stronę. Może się zdarzyć, że ogłoszenie przez jakiś czas będzie na stronie, zanim zostanie nam zgłoszone.

Po piąte: zdrowy rozsądek i ograniczone zaufanie

Zaufaj swojej intuicji. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, wycofaj się z transakcji. Na spotkanie ze sprzedawcą udaj się z drugą osobą. Jeśli zamawiasz usługi, które mają zostać wykonane u Ciebie w domu, poproś najpierw osobę, która ma je wykonywać, o okazanie dokumentów oraz poświadczenie kwalifikacji.

 

1 thought on “Bezpieczne zakupy na Gumtree”

Leave a Reply