Bezpieczny wynajem mieszkania – jak nie dać się oszukać

wynajem na gumtree

Wkrótce rozpocznie się rok akademicki, w związku z tym studenci wrzesień poświęcą w dużej mierze na znalezienie zakwaterowania. Gumtree jest jednym z najpopularniejszych miejsc do poszukiwania mieszkania lub pokoju do wynajęcia w dużych ośrodkach akademickich. Szukając odpowiedniego lokum warto jednak przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa, i kierować się nimi, aby nie zostać oszukanym.

Sprawdź, na co się decydujesz

Ogłoszenie może brzmieć niezwykle kusząco, cena wynajmu być bardzo korzystna, a zdjęcia przedstawiać nowoczesne, pięknie umeblowane miejsce. Zanim jednak podejmiesz jakąkolwiek decyzję i złożysz jakąkolwiek deklarację – obejrzyj mieszkanie lub pokój osobiście (rzadko, ale jednak, zdarzają się osoby, które rezerwują lokal, wpłacając np. kaucję, zanim go obejrzą, aby nikt nie zgarnął im fantastycznej okazji). Jeśli to wynajmujący nalega na podjęcie decyzji przed wynajęciem mieszkania, bo na przykład, jak twierdzi, jest za granicą i klucze może Ci dosłać pocztą, powinna Ci się zapalić lampka alarmowa. Nawet jeśli to miałaby być prawda, lepiej odpuścić wynajmowanie lokalu, którego nie masz okazji sprawdzić, niż podjąć decyzję, a potem żałować.

Na oględziny lokalu idź z drugą osobą – tak po prostu, dla bezpieczeństwa. W końcu nie możesz mieć pewności, na kogo trafisz.

Chroń swoje pieniądze…

Dopóki nie podpiszesz satysfakcjonującej umowy, nigdy nie wysyłaj ani nie dawaj żadnych pieniędzy na poczet czynszu/kaucji wynajmującemu. Nie ufaj również „pośrednikom”, którzy za przekazanie adresu do nieruchomości oczekują pieniędzy. Żadna szanująca się, uczciwa agencja nieruchomości nie praktykuje takich działań. ponadto, gdy już zapłacisz, może się okazać, że oferta, do której otrzymałeś adres już nie jest do wynajęcia (albo że nigdy nie była).

Nieuczciwi pośrednicy najczęsciej korzystają z ogłoszeń z różnych portali czy gazet. Mogą mieć już nieaktualne oferty, bądź „reprezentować” właściciela mieszkania bez jego wiedzy, kradnąc treść ogłoszenia, zdjęcia, ale podając swój numer kontaktowy. Wtedy osoba zainteresowana wynajmem trafia do takiego pośrednika, który mieszkanie pokaże jej za darmo, ale będzie oczekiwał opłaty w momencie, gdy wynajem dojdzie do skutku. Dlatego warto, po wejściu do oglądanego mieszkania, upewnić się, że właściciel zna danego pośrednika i faktycznie zdecydował się na jego usługi. Może Wam to pomóc zaoszczędzić kilkaset złotych.

…i swoje dane

Nigdy nie udostępniaj swoich danych osobistych ani bankowych przez internet. Przy podpisywaniu umowy właściciel mieszkania ma prawo poprosić Cię o dowód osobisty do wglądu, aby sprawdzić, czy podajesz właściwe dane. Nie powinien jednak oczekiwać, że dasz mu również ksero tego dokumentu. Ty również możesz poprosić o okazanie na przykłąd zaświadczenia ze spółdzielni, że właściciel nie zalega z opłatami za media, bądź też że w mieszkaniu nie są zameldowane inne osoby, z którymi mógłbyś mieć później kłopot.

Zgłaszaj próby oszustwa

Wszelkie próby oszustwa, wyłudzenia pieniędzy bądź danych zgłaszaj nam, wypełniając ten formularz.

Dodaj komentarz