Co robić, gdy zaginie Ci pies? Porady

Zaginięcie ukochanego zwierzaka wiąże się zawsze z ogromnym stresem, zarówno dla właściciela, jak i dla pupila. Warto jednak ten stres opanować, aby działać szybko i efektywnie. Poniżej znajdziecie nasze porady, co zrobić krok po kroku, gdy zaginie Wasz pies.

Pomyśl zawczasu o takiej możliwości

Pies może uciec podczas spaceru z wielu różnych powodów: pobiegnie za towarzyszem zabawy czy ucieknie, bo czegoś się wystraszy. Zamiast więc liczyć na szczęście, bo “ja o swojego psa dbam”, warto zabezpieczyć się na możliwość zagubienia zwierzęcia jeszcze zanim to się wydarzy. W tym celu należy psa zachipować i zarejestrować w jednej z ogólnodostępnych baz. Jeśli Twój zaginiony pies trafi do weterynarza, ten będzie mógł zidentyfikować właściciela.

Pierwsze kroki

Jeśli jednak zdarzy się, że Twoje zwierzę pobiegnie w siną dal, przede wszystkim nie oddalaj się od razu od miejsca, gdzie ostatnio pies Cię widział. Poczekaj na psa jakiś czas – jest spora szansa, że wróci. Pochodź w okolicy miejsca, wołając zwierzę – to może zadziałać szczególnie, jeśli byliście w parku czy na otwartej przestrzeni. Czasami warto zadzwonić po wsparcie – bliscy czy znajomi mogą pochodzić po okolicy, być może ktoś z nich trafi na zgubę.

Gdy już zdecydujesz o powrocie do domu, wracaj tą drogą, która zazwyczaj chodzisz ze swoim psem – być może po drodze go spotkasz. Pamiętaj, że zwierzę może wrócić do domu po wielu godzinach, więc nie załamuj się, jeśli pies nie będzie na Ciebie czekać pod drzwiami.

Poinformuj o zaginięciu

Kilka godzin po tym, jak Twój pies zniknął, warto zadzwonić do schronisk w Twoim mieście – nawet jeśli jeszcze nikt pupila nie przywiózł, opisz zwierzę, powiedz, czy jest zaczipowane, tak, aby pracownicy schroniska zwrócili uwagę i wiedzieli, kogo zawiadomić, jeśli pies do nich trafi. Warto również powiadomić Straż Miejską i Eko Patrol.

Warto również zajrzeć do lokalnych grup na Facebooku – jeśli to mniejsza miejscowość, to grup miejskich; jeśli duże miasto – do grup związanych z dzielnicą czy osiedlem. Po pierwsze często osoby, które widzą błąkające się zwierzę, informują o tym członków lokalnych grup. Po drugie taka grupa to świetnie miejsce do tego, aby rozpocząć informowanie innych o tym, że Twój pies zaginął. Wpis warto opatrzyć zdjęciem, opisem cech charakterystycznych czy chociażby koloru obroży oraz informacją o tym, gdzie i kiedy zwierzę zniknęło.

Informację o zaginionym psie warto również opublikować nie tylko u siebie na tablicy na FB, z prośbą o udostępnianie. Zdjęcie i opis psa umieść również na lokalnych portalach ogłoszeniowych. Na Gumtree możesz dodać takie ogłoszenie bezpłatnie, w kategorii Zwierzaki -> Zgubiono lub znaleziono.

Weź również pod uwagę osoby, które nie korzystają z Internetu. Koniecznie rozwieś w okolicy (zarówno swojego domu, jak i miejsca, gdzie zwierzę zaginęło) ogłoszenia ze zdjęciem i danymi kontaktowymi do siebie. Jeśli niedaleko tych miejsc są lecznice dla zwierząt czy sklepy zoologiczne – być może tam również będzie można zostawić informację o zaginionym ulubieńcu.

Chociaż to bardzo nieprzyjemne doświadczenie, nie załamuj się. Szanse na to, że pies, szczególnie jeśli był zaczipowany, odnajdzie się, są spore 🙂

 

2 thoughts on “Co robić, gdy zaginie Ci pies? Porady”

  1. Miałem taka sytuacje od ostrego chamowania samochodu pis zerwał mi sie z obroży. Miałem szczescie bo ktos go znalazł i odwiózł do schroniska a tam po czipie skontaktowali się ze mną wiec polecam zainwestować w czip podskórny , czy znajdzie go policja, straż miejska sprawdzą i poinformują że sie znalazł

    1. Najlepiej czipować psiaki + dodać adresówkę do szelek czy obroży psiaka. Dzięki adresówce łatwo można skontaktować się z właścicielem; jeżeli jej nie ma pozostaje chip

Leave a Reply