4 pomysły na to, co zrobić z nieużywanymi ubraniami

Zmiana sezonu zimowego na wiosenny  to moment, kiedy znaczna część z nas robi porządki w szafach, chowając ciepłe swetry i puchowe kurtki gdzieś na dno, a wyciągając lekkie ubrania, koszulki z krótkim rękawkiem i zwiewne sukienki. Warto wtedy zastanowić się, czy wśród przekładanych co sezon ubrań macie takie, które tylko zmieniają miejsce w szafie, ale nosicie je sporadycznie.

Gumtree daje Wam dwie możliwości  – możecie ubrania sprzedać lub oddać potrzebującym. W obu wypadkach ważne jest, abyście je odpowiednio sfotografowali, tak, aby było widać je w całości, ale też ewentualnie interesujące detale. Jeśli ubranie ma jakieś wady, sfotografujcie je również, żeby osoba, która zdecyduje się na zakup/odbiór, nie miała potem do Was pretensji. Ubrania warto również opisać w treści ogłoszenia, wyraźnie podając swoje oczekiwania – czy chcecie je sprzedać (za ile?), wymienić (na co), czy oddać.

Oddanie ubrań do domu samotnej matki, domu dziecka, czy noclegowni dla bezdomnych, to rozwiązanie dla osób, które z jednej strony chciałyby w jakiś sposób pomóc potrzebującym, a z drugiej – nie mają czasu na robienie zdjęć, wystawianie ogłoszeń i spotkania z potencjalnymi kupującymi. Ubrania, które zamierzacie oddać, wystarczy uprać, złożyć, zapakować do torby i zawieźć do wybranej instytucji. W ten sposób możecie również pozbyć się z domu niepotrzebnej pościeli czy ręczników. Warto jednak najpierw zadzwonić do placówki, którą chcecie wesprzeć, i dowiedzieć się, jakie jest jej faktyczne zapotrzebowanie.

Kolejną możliwość pomocy potrzebującym dają sklepy charytatywne, których ilość w Polsce rośnie w ostatnich latach. Pomysł na tego typu działalność przywędrował do Polski z Wielkiej Brytanii. Sklepy charytatywne prowadzone są najczęściej przez organizacje pozarządowe, a pracują w nich wolontariusze. Osoby, które mają w domu niepotrzebne czy nieużywane ubrania, pościel, ręczniki, a nawet sprzęt AGD, mogą przynieść to wszystko do takiego miejsca. Sklep wystawi to wszystko na sprzedaż, a część wpływów z utargu zostanie przekazana na pomoc potrzebującym. Być może dla niektórych nie jest to oczywiste, więc wyjaśniam: osoba, która oddaje swoje rzeczy do sklepu charytatywnego, nie zarabia na nich 🙂

Jeśli macie trochę czasu i chęci, możecie zorganizować wymianę ciuchów. Im więcej znajomych i znajomych znajomych, poinformujecie o tym, tym większe szanse na to, że w rzeczach, które inne osoby przyniosą na wymianę, znajdziecie coś dla siebie. Tego typu wydarzenie wymaga jednak pewnych przygotowań – przede wszystkim musicie mieć odpowiednie miejsce. Ponadto wydarzenie warto zapowiedzieć wcześniej i ustalić jasne zasady wymian.

Niezależnie od tego, który sposób na pozbycie się nieużywanych ubrań wybierzecie, pamiętajcie, że ubrania, które zamierzacie przekazać dalej, niezależnie od tego, czy poprzez sprzedaż, czy oddanie potrzebującym, muszą być w dobrym stanie – czyste i nieuszkodzone. Jeśli sam nie założyłbyś/założyłabyś tego stroju, bo ma trwałe plamy albo jest podarty, włóż go do reklamówki i połóż koło kontenera na śmieci.

1 thought on “4 pomysły na to, co zrobić z nieużywanymi ubraniami”

  1. Ubrania nieużywane najlepiej wystawić na gumtree. Zawsze tak robię. W szafach mam wreszcie miejsce na… nowe zakupy 🙂

Leave a Reply