CV bez doświadczenia – jak je napisać?

Jeżeli jesteś uczniem, studentem, absolwentem szkoły średniej, czy wyższej i nie masz jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego, napisanie pierwszego CV może być dla Ciebie sporym wyzwaniem. Na szczęście, nawet jeżeli wydaje Ci się, że z pozoru nie ma nic, co możesz wpisać do dokumentów aplikacyjnych i nie wiesz, jak zainteresować przyszłego pracodawcę, napisanie dobrego CV bez doświadczenia jest możliwe. Musisz tylko wiedzieć, jakie informacje w nim zawrzeć.

https://www.gumtree.pl/s-oferty-pracy/v1c8p1

Jak napisać dobre CV?

  1. Zacznij od krótkiego opisu siebie.

Każde CV powinno zacząć się od  sekcji “O mnie” – warto tu zamieścić nie tylko swoje dane, takie jak imię, nazwisko, numer telefonu czy adres e-mail, ale także krótki opis siebie.

Taki opis powinien składać się z 3-4 zdań, w których przedstawisz: czym się obecnie zajmujesz, jakie są Twoje największe osiągnięcia, swoje mocne strony, zainteresowania i inne umiejętności.

Pamiętaj, żeby dostosować opis do stanowiska pracy, na które aplikujesz i wskazać cechy, które sprawiają, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko.

  1. Napisz coś więcej o swoim wykształceniu.

Ponieważ w Twoim CV będzie brakować doświadczenia zawodowego, warto więcej uwagi poświęcić wykształceniu. Zamiast wymieniać tylko lata i nazwę szkoły/uczelni, do której uczęszczasz, czy którą skończyłeś, dodaj także informacje o profilu lub specjalizacji.

Jeżeli masz taką możliwość, możesz wspomnieć także o temacie swojej pracy dyplomowej. Takie informacje mogą Cię wyróżnić i zwrócić uwagę pracodawcy.

  1. Postaw na swoje umiejętności.

Na pewno posiadasz jakieś umiejętności, które przydadzą się na stanowisku, na które aplikujesz. Może nawet skończyłeś kursy i posiadasz certyfikat, czy inny dokument, który to potwierdza.

Niezależnie, czy są to kompetencje miękkie, takie jak radzenie sobie ze stresem, kreatywność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, czy chęć do nauki i rozwoju, jak i kompetencje twarde, czyli te, które udało Ci się zdobyć podczas zajęć, czy innych kursów, np. znajomość języka angielskiego na poziomie B1, czy pakietu MS Office, kurs grafiki komputerowej. Wpisanie ich do CV może okazać się kluczowe i zwiększyć Twoje szanse na podjęcie wymarzonej pracy.

Ukończone kursy warto opisać, zawierając takie informacje, jak oficjalny tytuł szkolenia, nazwę organizatora i datę kursu (przynajmniej rok). 

  1. Pamiętaj o wolontariacie, praktykach i innej działalności dodatkowej.

Doświadczenie zawodowe, wbrew pozorom, można zdobyć nie tylko podczas pracy na etacie, ale także podczas wolontariatu, praktyk, czy innej działalności dodatkowej. 

Może miałeś okazję organizować jakieś wydarzenie w swojej szkole, odbyłeś praktyki zawodowe, przez 3 lata liceum byłeś członkiem samorządu uczniowskiego albo koła naukowego?  Od kilku lat bierzesz udział w warsztatach teatralnych, albo grasz w amatorskim klubie w piłkę nożną? Taka dodatkowa działalność pokaże pracodawcy, że mimo braku doświadczenia stawiałeś na rozwój osobisty i zdobywanie nowych umiejętności, jak również, że jesteś osobą odpowiedzialną i aktywną.

  1. Wyróżnij się dzięki zainteresowaniom.

Kolejną rzeczą, która może pomóc Ci zwrócić uwagę pracodawcy, są zainteresowania. Wybierz jednak te z nich, które są najbardziej związane ze stanowiskiem pracy, na które aplikujesz i unikaj ogólników.

Jeżeli uwielbiasz słuchać muzyki – wskaż jej konkretny gatunek, lubisz czytać książki –  podaj nazwisko swojego ulubionego pisarza, często uprawiasz sport – powiedz, jaki. Twoje nietypowe hobby może na tyle zainteresować rekrutera, że zaprosi Cię na rozmowę o pracę. 

  1. Pamiętaj o klauzuli.

Klauzula, czyli zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest niezbędna w CV, ponieważ ma ona chronić Twoje dane przed przetwarzaniem ich przez firmy bez Twojej zgody. 

Umieszcza się ją na samym dole CV, mniejszą czcionką i nie można o niej zapomnieć. Jeżeli zabraknie jej w Twoim CV, pracodawca może go nawet nie wziąć pod uwagę w procesie rekrutacyjnym.

Tysiące ofert pracy, wśród których na pewno znajdziesz interesującą Cię ofertę, znajdziesz na https://www.gumtree.pl/s-oferty-pracy/v1c8p1

Leave a Reply