W czasie wolnym również pracujemy – raport Gumtree

Czas wolny z założenia powinien być poświęcony na coś innego, niż praca – na wypoczynek, realizację pasji, przebywanie z rodziną czy przyjaciółmi. I nawet, jeśli faktycznie staramy się oddzielić od siebie sferę prywatną od zawodowej, wielu z nas nie do końca się to udaje.

Jakiś czas temu informowaliśmy Was o rozpoczęciu piątej edycji programu Start do kariery, w ramach której postanowiliśmy zbadać zjawisko “work-life integration”, czyli czy łączymy życie zawodowe z prywatnym i jak te dwie sfery się przenikają. Okazuje się, że nowe technologie i social media mają na to szczególny wpływ, bowiem ułatwiają nam zarówno załatwianie pewnych spraw prywatnych w czasie pracy (np. zakupy przez Internet – więcej na ten temat tutaj), jak i “pozostawanie” w pracy w czasie, teoretycznie, wolnym.

To właśnie dzięki nowych technologiom, smartfonom, mailom, social mediom i narzędziom online do pracy nad projektami, nawet po wyjściu z biura możemy pozostawać w kontakcie ze współpracownikami czy podwykonawcami, czuwać nad przebiegiem pracy i wykonaniem powierzonych innym zadań. Z jednej strony, dla części z nas, to komfortowa sytuacja, sprawia ona jednak, że faktycznie ciężko się “wyłączyć” i odpocząć.

To właśnie myślenie o sprawach służbowych w czasie wolnym jest najczęstszym przejawem przenikania się tych dwóch sfer. Wielu z nas od rozmyślań przechodzi do rozmów, opowiadania bliskim o swojej pracy. Okazuje się jednak, że prawie 1/3 z nas odbiera telefony od osób, z którymi współpracuje, również po godzinach. 1/4 z ankietowanych przyznaje również, ze czyta maile służbowe. Wielu z nas również, załatwiając sprawy służbowe, korzysta z prywatnych sprzętów, takich jak samochód czy drukarka.

Nie dla wszystkich taki stan rzeczy jest komfortowy. Jak wynika z odpowiedzi ankietowanych, łączenie życia zawodowego z prywatnym powoduje u części wyrzuty sumienia – bardziej jednak załatwianie spraw służbowych po godzinach pracy, niż odwrotnie.

Więcej informacji na temat work-life balance znajdziecie w naszym raporcie na stronie programu Start do kariery.

4 thoughts on “W czasie wolnym również pracujemy – raport Gumtree”

  1. To przerażające ile czasu człowiek poświęca na pracę, nawet kiedy nie pracujemy nasze myśli zaprzątane są przez pracę. Jak to zmienić?

  2. Praca w czasie wolnym ma swoje zalety. Oczywiście nie powinniśmy zajmować się pracą 24h/dobę, jednak swobodne dostosowywanie godzin zdalnej pracy z pewnością daje wiele dodatkowych możliwości. Zwłaszcza, że tak jak wspomnieli poprzednicy, dzięki rozbudowanej ofercie usług kurierskich i możliwości wysyłanie nawet przesyłek do Wielkiej Brytanii, Włoch czy innych państw – w internecie nic nas nie ogranicza 🙂

Leave a Reply