Czy załatwiamy sprawy prywatne w pracy- raport Gumtree Aktywni+

Kilkanaście dni temu zainicjowaliśmy 5 edycję programu Gumtree Start do Kariery. W ramach corocznej kampanii społecznej, oprócz organizowanych w szkołach warsztatów kariery, przygotowaliśmy badanie, na podstawie którego powstał raport “Aktywni+ Praca w życiu, życie w pracy”, o zacieraniu granic między życiem prywatnym a zawodowym.

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy w Waszym życiu panuje zdrowy balans między czasem, który poświęcacie na pracę, a czasem dla siebie, dla rodziny, dla znajomych? Czy może tak naprawdę zawsze jesteście “trochę w pracy”, sprawdzając na telefonie służbowe maile? Okazuje się, że 1/3 pracowników nie widzi potrzeby, aby oddzielać wyraźnie czas pracy od czasu prywatnego. Działa to jednak w obie strony – w czasie prywatnym rozmawiamy czy myślimy o pracy, a w pracy załatwiamy sprawy prywatne 🙂

Okazuje się, że ponad połowa z nas dopuszcza załatwianie od czasu do czasu swoich spraw prywatnych w godzinach pracy. Najluźniejsze podejście mają do tego młode osoby, z pokolenia Z, czyli urodzone po 1997 roku.

W naszym badaniu zapytaliśmy pracowników o to, na jakie prywatne sprawy najczęściej poświęcają czas w pracy. I tak, jak nowe technologie wpływają na to, że jesteśmy właściwie zawsze i wszędzie dostępni dla pracodawców, za pomocą maila czy telefonu komórkowego, tak też właśnie owe nowe technologie pozwalają nam być nam w stałym kontakcie ze znajomymi i rodziną. Ponad 1/5 pracowników przyznaje, że w pracy poświęca czas na kontakt z najbliższymi. Popularne jest również surfowanie w Internecie, czytanie artykułów lub oglądanie filmików na Youtube oraz zamawianie prywatnych paczek, dostarczanych przez kurierów – co właściwie wiele ułatwia, biorąc pod uwagę, że kurierzy zazwyczaj pracują w tych samych godzinach, co my 🙂

Pełny tekst raportu znajdziecie tutaj. A my w najbliższych tygodniach będziemy jeszcze prezentować wybrane wyniki z raportu.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o programie Start do kariery, zapraszamy Was tutaj.

 

Leave a Reply