DIY: metamorfoza dżinsowej kurtki z Gumtree

O autorze: Hania Kozłowska, autorka bloga www.HAART.pl na którym pokazuje jak ratować stare, zapomniane rzeczy dając im nowe życie. Odnawia meble, szyje, tworzy biżuterię i domowe dekoracje.

Uwielbiam przerabiać ubrania, szczególnie te „z drugiej ręki”. Dzięki Gumtree.pl moja potrzeba poszukiwania i chęć wykorzystania niepotrzebnej rzeczy sprzedającego, spotkały się w idealnych warunkach.

Dokładnie wiedziałam czego szukam – klasycznej jeansowej kurtki w rozmiarze 36. Poszukiwania zawęziłam do województwa podlaskiego i w kilka minut znalazłam idealną kurtkę do metamorfozy.

Pokażę, krok po kroku, jak można zmienić zwykłą kurtkę w wyjątkową i niepowtarzalną perełkę. Nie potrzebujemy do tego maszyny do szycia ani innego poważnego sprzętu. Wystarczą nożyczki, igła z nitką i trochę dekoracyjnych koronek.

Potrzebne materiały:

– kupon kolorowej tkaniny 36 x 40 cm. Najlepiej wybrać bawełnę z romantycznym, kwiatowym wzorem, który będzie idealnym podkładem pod naszą „wyszywankę” z koronek i wstążek

– szeroka, biała, bawełniana koronka 6 x 100 cm

– pasek ozdobnej, bawełnianej wstążki 3 x 30 cm. Wybrałam wzór z drobnymi, niebieskimi kwiatkami, które świetnie pasują do kwiatów na tkaninie

– różowa taśma 1,5 x 60 cm

– wąska, czerwona wstążka z białymi paskami 1 x 75 cm

– drobne, różowe koraliki ok. 50 szt

– nożyczki

– igła, biała oraz czerwona nitka

Długość koronek i wstążek jest uzależniona od kroju i rozmiaru kurtki. Nie będą się drastycznie różnić od moich, ale warto kupić nieco więcej materiałów. Kolory oczywiście zależą od Waszych upodobań.

Jak szyć?

Wszystkie elementy przyszyłam ręcznie, stosując najprostszy na świecie ścieg, czyli fastrygę. Brzmi poważnie, ale polega na wbijaniu igły pod spód, a następnie wyciąganiu na wierzch doszywanego elementu. 2 mm dalej ponownym wbijaniu i wyciąganiu 10 mm dalej. Dzięki temu na zewnątrz widać tylko niewielkie, 2 mm odcinki, a reszta kryje się pod spodem.

Metamorfoza kurtki krok po kroku

  1. Z kolorowej tkaniny wycinamy kształt środkowej części pleców kurtki, z zapasem ok. 1 cm z każdej strony.

2. Tkaninę przypinamy szpilkami do kurtki, zawijamy brzegi i  przyszywamy ręcznie igłą i nitką. Warto zostawić widoczny jeansowy szew, ponieważ dzięki temu materiał będzie wyglądał na idealnie dopasowany. Na wysokości pach odcinamy nadmiar materiału.

3. Odcinamy dwa paski szerokiej, białej koronki (w przypadku mojej kurtki były to odcinki 6 x 28 cm) i układamy tak, aby utworzyły literę V. Końce odcinamy pod skosem i zszywamy. Następnie przyszywamy całość do kolorowej tkaniny i odcinamy na górze nadmiar koronki.

4. W ten sam sposób układamy i przyszywamy wstążkę z niebieskimi kwiatkami.

5. Z szerokiej koronki wycinamy trójkąt i przyszywamy go na samej górze. Zostawiłam nieco wolnej przestrzeni między wstążką z kwiatkami a trójkątem, bo zaplanowałam doszycie między nimi różowych pasków.  Oczywiście przyszywamy nitką trójkąt.

6. Z różowej, bawełnianej wstążki odcinamy dwa paski o długości ok. 12 cm i  przyszywamy między wstążką z kwiatkami a trójkątem.

7. Następnie odcinamy dwa paski z czerwonej, dekoracyjnej wstążki i przyszywamy do białej koronki. W zależności od wzoru można wybrać linię przy samej krawędzi wstążki lub tak jak ja, nieco dalej.  

8. Czas zająć się górą dekoracyjnego trójkąta. Odcinamy różowy pasek o długości 36 cm i przyszywamy na górze. Ważne, aby zasłonił wszystkie nierówności wcześniej przyszytych wstążek i koronek.

9. Nad różowym paskiem doszywamy białą, szeroką koronkę. 

10. Ten punkt możecie pominąć, jeśli idealnie połączyliście wstążki. U mnie na różowej taśmie był widoczny mało estetyczny szew i dlatego zamaskowałam go drobnymi koralikami. Doszyłam również kilka na całej długości taśmy. 

11. W związku z tym, że główna dekoracja znajduje się na plecach kurtki, z przodu doszyłam tylko dwa paski na kieszonkach. Możecie ozdobić przód koralikami lub wstążką, albo zostawić bez zmian.

Kurtka gotowa! Romantyczna, radosna, ale przede wszystkim unikalna i wyjątkowa. Delikatne koronki i wstążki nieco usztywniły plecy kurtki, ale nie wpłynęło to na komfort noszenia. Zastanawiam się nad doszyciem na górze jasnych frędzli lub małych pomponów, ale to pomysł na przyszłość. Teraz jest idealna. 

Jestem pewna, że znajdziecie na Gumtree swój idealny model, a gdy dodacie do niego mój pomysł na metamorfozę i odrobinę pracy, powstanie niepowtarzalne dzieło. Trzymam kciuki za poszukiwania!

6 thoughts on “DIY: metamorfoza dżinsowej kurtki z Gumtree”

  1. Prawie tak samo jakbym widział moją żonę – ona ciągle z gumtree coś kupuje i obrabia po swojemu. Ale kreatywność się chwali. 😉

Leave a Reply