Dlaczego warto adoptować psiego seniora ze schroniska?

Dlaczego warto adoptować psiego seniora ze schroniska?

Polskie schroniska są pełne psów do adopcji — zarówno małych szczeniaków, jak i starszych psów. Niestety większość osób, które rozgląda się za nowym członkiem rodziny, częściej wybierają szczeniaki, niż starsze psy, które w schronisku często spędziły większość swego życia. Dlaczego? Ze względu na popularną opinię, według której starsze psy są trudne w szkoleniu, a ich adopcja wiąże się z dodatkowymi kosztami leczenia. Czy aby na pewno nie warto adoptować psiego seniora?

Zobacz psy czekające na nowy dom – https://www.gumtree.pl/s-psy-i-szczenieta/v1c9131p1

Ciągły hałas, zamknięcie w klatce, brak pieszczot… To codzienność dla psa, który przebywa w schronisku. Często wydaje się nam, że psi senior, który spędził już kilka, a nawet kilkanaście lat w schronisku przyzwyczaił się do takich warunków. Niestety, większość psów niezależnie od swojego stażu w schronisku cierpi i tęskni za ciepłym, kochającym domem.

Starszy pies nie oznacza większych kosztów.

Często powtarzanym argumentem przeciwko adopcji starszego psa jest to, że wiąże się on z wyższymi kosztami związanymi z ewentualną chorobą ze względu na wiek. Prawda jest jednak taka, że adopcja szczeniaka generuje znacznie wyższe koszty. W końcu młody pies spędzi z nami całe swoje życie, a koszty związane z jego zdrowiem pojawią się wcześniej, czy później. Dodatkowo psi seniorzy często są zaszczepieni, zaczipowani, a także wykastrowani.

Psi senior też może być chętny do nauki.

Wiele osób powstrzymuje się przed adopcją starszego czworonoga także z obawy o to, że wyszkolenie takiego psa i praca nad jego złymi nawykami będzie dużo trudniejsza niż praca ze szczeniakiem. I może się tak zdarzyć, ponieważ każdy pies jest inny. Jednak znacznie częściej psy, szczególnie te adoptowane ze schroniska, znają zasady współżycia zarówno z człowiekiem, jak i z innymi psami, dzięki czemu ich trening nie będzie dla nas problemem. Psy nigdy nie przestają się uczyć, dlatego, nawet jeżeli starszy pies będzie wymagał szkolenia, nie musi być ono trudniejsze niż trening szczeniaka.

Szczeniak wymaga dużo więcej uwagi.

Adopcja młodego psa często wiąże się z tym, że musimy zmierzyć się z jego ciągłą ochotą na zabawę i szaleństwo. Wymaga on od nas dużo więcej uwagi i zaangażowania niż psi senior, który im starszy, tym więcej czasu spędza wypoczywając. Starszy pies często wymaga też krótszych spacerów niż szczeniak, chociaż nie powinniśmy zapominać, że senior także potrzebuje od czasu do czasu rozrywki.

Decydując się na starszego psa, dajesz mu przede wszystkim szansę na przeżycie jego ostatnich miesięcy czy lat w kochającym domu z daleka od schroniska. Jeżeli chcesz przygarnąć psiego seniora zobacz ogłoszenia na Gumtree, wśród których znajdziesz mnóstwo psów czekających na nowego właściciela – https://www.gumtree.pl/s-psy-i-szczenieta/v1c9131p1

Leave a Reply