Długa podróż samochodem z dzieckiem – jak się do niej przygotować?

Długa podróż samochodem z dzieckiem - jak się do niej przygotować?

Wakacje to czas wspólnych, rodzinnych wyjazdów, przede wszystkich samochodowych. Niestety wielogodzinne podróżowanie samochodem z dzieckiem często jest nie tylko testem wytrzymałości dziecka, ale także cierpliwości rodziców, którzy stają przed wyzwaniem zorganizowania takiego wyjazdu. Jak przygotować się do takiej podróży, aby była spokojna, a dzieci nie przeszkadzały kierowcy w prowadzeniu samochodu? W tym wpisie podpowiemy Ci, jak przygotować się do takiego wyjazdu.

1. Wybierz odpowiednią porę dnia.

Najlepszą porą na podróż z dzieckiem jest pora snu, dlatego spróbuj dostosować czas wyjazdu do rytmu dnia dziecka i rozpocząć podróż, gdy maluch zasypia. Dzięki temu dziecko prześpi przynajmniej początek podróży i obudzi się wypoczęte, a śpiąc nie będzie wymagać szczególnej uwagi i rozpraszać kierowcy.

Warto zwrócić też uwagę na pogodę i zamiast wyjeżdżać w samo południe, zdecydować się na podróż nocą, z samego rana lub późnym popołudniem, dzięki czemu unikniemy największego słońca i upału, który może dokuczać dziecku w podróży.

2. Zadbaj o komfort i bezpieczeństwo.

Pamiętaj o tym, że dziecko do 12 roku życia lub 150 cm wzrostu musi podróżować w foteliku, który zapewni mu bezpieczeństwo. Warto więc zadbać o to, aby fotelik był dla dziecka wygodny. Przydatne mogą także być rolety na szybę, aby dziecku nie dokuczało słońce.

Na komfort dziecka bardzo duży wpływ ma to, jak je ubierzemy. Najlepiej sprawdzą się przewiewne, bawełniane ubrania założone „na cebulkę”. W podróży może przydać się także koc i poduszka.

Zobacz foteliki dziecięce na Gumtree – https://www.gumtree.pl/s-foteliki-nosidelka/v1c9462p1

3. Zaplanuj postoje.

Nawet najmniejszy maluch będzie od czasu do czasu potrzebował przerwy na odpoczynek od siedzenia w foteliku. Warto robić postoje wtedy, kiedy widzimy, że dziecko tego potrzebuje, bo np. jest głodne, czy potrzebuje ruchu. Najlepiej co najmniej co dwie godziny.

Podczas postoju dobrze zatrzymać się w miejscu, które będzie dla dziecka interesujące i pozwoli mu na chwilę zabawy, np. stacja benzynowa, czy restauracja z placem zabaw, ale też posiada toaletę czy miejsce, gdzie można zjeść posiłek.

4. Nie zapomnij o przekąskach.

Chrupki, ciasteczka, mus owocowy, czy wafle ryżowe – to, co ze sobą zabierzemy, zależy od wieku i preferencji dziecka, ale przekąski i napoje to podstawa podczas podróży samochodem z dzieckiem, które mogą pomóc nam zażegać wiele kryzysów.

5. Spakuj ulubione zabawki.

W przypadku gdy podróżujemy z niemowlakiem sprawa jest bardzo prosta – wystarczy grzechotka, książeczka z obrazkami czy gryzak, aby zapewnić dziecku rozrywkę. Sprawa nieco komplikuje się w przypadku starszych dzieci, które wymagają więcej uwagi.

W tym przypadku warto zabrać ze sobą zabawki, które zapewnią mu rozrywki na dłuższy czas takie jak samochodziki, kolorowanki, książeczki, ale też płyty z ulubioną muzyką, czy tablet z filmem, który możemy włączyć dziecku podczas podróży.

Zobacz zabawki na Gumtree – https://www.gumtree.pl/s-zabawki/v1c9467p1

Z takim przygotowaniem wspólna, rodzinna podróż samochodem będzie niezwykłą i emocjonującą przygodą.

Leave a Reply