Drugie życie komody z Gumtree

O autorze: Anna Urbaniak – właścicielka profilu na Instagramie ann.living. W wolnych chwilach oddaje się swojej pasji, jaką jest urządzanie domowych wnętrz.

W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, kiedy wchodzimy do mieszkania i stwierdzamy, że przydałoby się drobne odświeżenie naszego wnętrza. Niekiedy możemy sobie pozwolić na remont i całkowitą zmianę, jednak zwykle wiąże się to z dużymi wydatkami. Co można zrobić, jeśli nie mamy wystarczających funduszy, a chcemy odświeżyć mieszkanie? Na ratunek przychodzi samodzielnie przeprowadzona metamorfoza mebli.

Poniżej pokażemy instrukcję, co można zrobić z komody, która niekoniecznie pasuje do naszego wystroju w swej oryginalnej formie. Metamorfozie zostanie poddana komoda z czasów PRL, znaleziona na portalu Gumtree.pl.

Na początku sprawdź, z jakich materiałów został wykonany mebel. Sprzedawca nie zawsze jest w stanie dokładnie określić tworzywo, zatem warto zachować większe środki ostrożności podczas pracy nad meblem, aby go nie uszkodzić. 

Przygotowanie mebla do metamorfozy – nic trudnego!

Dobrze jest rozłożyć mebel na części – odkręcić nóżki i uchwyty, wyjąć szuflady.

Metamorfozę zacznij od usunięcia wierzchniej warstwy lakieru przy użyciu papieru ściernego. Jeśli masz wątpliwości dotyczące materiału, z jakiego wykonany jest korpus mebla, najlepiej jeśli użyjesz papieru ściernego o drobnej gramaturze, np. 220. Poprawne ścieranie powinno odbywać się zawsze wzdłuż usłojenia.

W przypadku tej komody, po starciu wierzchu okazało się, że pokryta jest jedynie cienką warstwą okleiny meblowej. Papier ładnie ją zmatowił, więc użycie mocniejszego papieru ściernego okazało się zbędne. Następnie korpus oczyść z kurzu oraz odtłuść. Po tych zabiegach ta część mebla będzie gotowa do malowania.

Kolejnym etapem jest zeszlifowanie nóżek. Nogi zostały wykonane z litego drewna, dlatego możesz użyć mocniejszego papieru o gramaturze 120. Wygładzenie drewnianych elementów powinieneś wykonać przy użyciu delikatniejszego papieru, np. o grubości 220. Na zdjęciu zobaczysz różnicę koloru po oczyszczeniu nogi.

Postaw na szuflady

Co zrobić z szufladami? Ze względów higienicznych, warto wymienić dyktę w środku. Kolejnym krokiem jest również szlifowanie.

Szuflady możesz pokryć olejem i warto użyć papieru 120 – nawet, gdy pokryte są jedynie cienką warstwą forniru. Po zakończeniu szlifowania, wygładź je papierem 220.

Aby nadać charakteru komodzie, szuflady możesz dodatkowo ozdobić dzięki nacięciom. W przypadku tego mebla zastosowano wzór jodły, który wykonasz na przykład korzystając z tzw. ukośnicy.

Jeśli nie posiadasz odpowiednich narzędzi lub nie czujesz się pewnie, by wykonać taki wzór samodzielnie, możesz poprosić o pomoc stolarza. Specjalista wykona również inne wzory, które uznasz za ciekawe.

Malowanie mebla – zrób to sam!

Pora na malowanie komody. Korpus najlepiej jest malować wałkiem z gąbką. Pierwsza warstwa może nie wyglądać dobrze, ale nie warto się zniechęcać.

By uzyskać efekt głębokiego granatu, komoda musiała zostać pomalowana aż 4 razy. Trwało to dwa dni – warstwy były nakładane w odstępie ok. 6 godzin. Gdy farba schnie, w międzyczasie zabierz się za olejowanie nóżek.

Możesz do tego wykorzystać zwykły olej do podłogi drewnianej. Pamiętaj też o nałożeniu oleju na szuflady. Czynność olejowania najlepiej powtórz dwukrotnie.

Co z rączkami? Jeśli są w złym stanie, najlepiej je wymienić. Do wyboru masz zarówno używane (pozyskane z innych mebli) lub nowe. Uchwyty w tej komodzie były w dobrym stanie, więc pozostało je jedynie oczyścić. 

Efekt końcowy metamorfozy

Po dokładnym wyschnięciu wszystkich elementów, mebel możesz już złożyć. Efekt odnowienia komody zobaczysz na końcowych zdjęciach.

Używanym meblom warto dać drugie życie, a efekt końcowy może zaskoczyć nawet nas samych. Podobną metamorfozę możesz wykonać na różnych meblach – użyj wyobraźni i postaw na własne DIY, zamiast kupować gotową szafę, biurko czy krzesło.

Leave a Reply