Ekologiczne wakacje – jak podróżować w duchu zero waste?

Ekologiczne wakacje - jak podróżować w duchu zero waste?

Zero waste, czyli dążenie do generowania mniejszej ilości odpadów to styl życia, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Wielu z nas zaczęło zwracać uwagę na to, ile odpadów generuje i co może zrobić, aby lepiej je wykorzystywać. Jednak jak ograniczyć ilość odpadów podczas podróży, które z reguły wiążą się z mnóstwem odpadów? Dzisiaj podpowiemy Wam jak podróżować w duchu zero waste.

Butelka na wodę i inne napoje

Butelka na wodę wielokrotnego użytku to jeden z najprostszych sposobów na ograniczenie odpadów nie tylko na co dzień, ale także w podróży. Dzięki takiemu rozwiązaniu zadbasz o środowisko, a dodatkowo oszczędzisz sporo pieniędzy, które przeznaczyłbyś na kupowanie wody butelkowanej w sklepie czy na stacji benzynowej. Obecnie w większości krajów europejskich można bezpiecznie pić wodę z kranu, a w wielu turystycznych miejscach zainstalowane są fontanny z wodą pitną.

Jeżeli lubisz ciepłe napoje i często sięgasz po kawę na wynos zastanów się nad zabraniem ze sobą także wielorazowego kubka termicznego. Coraz więcej kawiarni zachęca do korzystania z własnych kubków poprzez dodatkowe rabaty dla osób, które przyjdą z własnym kubkiem.

Wielorazowe opakowania na jedzenie i sztućce

W podróż warto zabrać ze sobą też wielorazowe pojemniki na żywność. Sprawdzą się one nie tylko do zapakowania przekąsek na drogę, ale także podczas pobytu. Takie pudełka możesz wykorzystać prosząc w restauracji o zapakowanie jedzenia na wynos. Często przydają się one także podczas zakupów zastępując plastikowe woreczki w sklepie.

Przydatny może być także wielorazowy zestaw sztućców, szczególnie jeżeli często korzystacie z tzw. „street foodu” lub często bierzecie jedzenie na wynos. Dzięki nim uda Ci się ograniczyć zużycie jednorazowych sztućców.

Torba na zakupy

Szmaciane torby na zakupy warto mieć ze sobą zawsze – także na wakacjach. Są wielofunkcyjne, lekkie i zajmują mało miejsca, a możesz je wykorzystać nie tylko podczas zakupów. Sprawdzą się także jako dużo lżejsza alternatywa do plecaka, możesz włożyć do niej przekąski, ręcznik i strój kąpielowy idąc na plażę, czy przechowywać w niej brudną bieliznę.

Poza dużą torbą na zakupy warto wziąć ze sobą wielorazowe woreczki na warzywa i owoce, które podobnie jak wielorazowe opakowania na jedzenie, pomogą Ci ograniczyć zużycie jednorazowych woreczków podczas zakupów.

Ekologiczna kosmetyczka

O ekologiczne rozwiązania warto zadbać także w swojej kosmetyczce. Zamiast kupować miniaturki kosmetyków, których używasz na co dzień, kup zestaw małych, wielorazowych pojemników podróżnych, do których przelejesz kosmetyki, które już masz w domu.

Plastikową szczoteczkę zastąp tą bambusową, a żel mydło w płynie, szampon czy odżywkę do włosów zamień na ten sam produkt, ale w kostce. Takie rozwiązanie pomoże Ci zmniejszyć ilość przewożonych płynów podczas podróży samolotem.

Elektroniczne bilety i przewodniki

Czy da się podróżować z biletem na telefonie, czy tablecie? Oczywiście, że tak! Bardzo często podczas podróży drukujemy wszystkie bilety marnując mnóstwo papieru. Obecnie większość przewoźników i obiektów turystycznych akceptuje bilety i potwierdzenia rezerwacji w formie elektronicznej, dlatego drukowanie ich jest zbędne.

Jeżeli szukasz apartamentu lub domku letniskowego na wakacyjny wyjazd zobacz oferty na https://www.gumtree.pl/s-domki-letniskowe/v1c9074p1

Leave a Reply