Flatsharing Millenialsów: z kim i za ile wynajmują mieszkania studenci?

wynajem mieszkania raport gumtree

W tym roku pogoda w wakacje nie zawiodła 🙂 Podczas jednak, kiedy większość z Was wypoczywała na urlopach, my staraliśmy się znaleźc odpowiedź na pytania dotyczące tego, jak mieszkają polscy studenci: z kim, gdzie, ile płaca za wynajem, jakie mają układy ze współlokatorami. W najbliższych tygodniach zaprezentujemy Wam wyniki raportu “Flatsharing millenialsów: jak żyją, jak mieszkaja, jak się dogadują”.

W badaniu przeprowadzonym za pomoca ankiet internetowych  wzięło udział 500 studentów z całej Polski. Dodatkowo 16 osób ostało zaproszponych na spotkania fokusowe, podczas których mogliśmy wysłuchac ich historii i doświadczeń. Wnioski wynikające z badań burzą pewne stereotypy i pokazują cikawy obraz tzw. pokolenia Y.

Na początku postanowiliśmy dowiedzieć się, dlaczego w ogóle młode osoby decydują się na współwynajmowanie mieszkania, rezygnując z akademików, oraz z kim najchętniej wynajmują mieszkanie lub współdzielą pokój.

Wśród ankietowanych zdecydowanie największą popularnością cieszy się wynajme mieszkania razem z partnerem/partnerką – tak robi 34,6%. Prawie 23% decyduje się na wynajem pokoju w mieszkaniu studenckim, które współdzieli z osobami wcześniej nieznanymi; 19,4% wynajmuje mieszkanie wspólnie ze znajomymi. 7% studentów stać na to, aby wynajmować mieszkanie samodzielnie.

1

Co ciekawe – ponad połowa osób biorących udział w badaniu decyduje się na współdzielenie pokoju (52,2%). Najczęsciej, ale nie zawsze, jest to mieszkanie w jednym pokoju z partnerem/partnerką. Ponad 41% nie dzieli pokoju  z nikim, a niewiele ponad 5% – z dwiema osobami.

Największy wpływ na decyzję o wynajmie mieszkania i współdzieleniu pokoju mają oczywiście względy ekonomiczne. Aż 71,2% ankietowanych wymieniło wysokość czynszu i opłat za mieszkanie jako najważniejszy czynnik, wpływający na to, czy zdecydują się na dane mieszkanie/pokój. Ponad 51% zwraca uwagę na lokalizację mieszkania, a dla 35% ważny jest również dobry dojazd na uczelnię. Nie bez znaczenia pozostają również standard wynajmowanego mieszkania i jego wyposażenie.

Biorąc pod uwagę najważniejszy czynnik, czyli wysokość opłat za wynajem mieszkania, najtrudniej jest studentom z Warszawy. Według danych Gumtree wynajem mieszkania dwupokojowego w stolicy to koszt ponad 2500 zł miesięcznie. Nieco taniej jest we Wrocławiu, gdzie mieszkanie dwupokojowe kosztuje ok. 2000 zł miesięcznie, a na 3 miejscu plasuje się Kraków ze średnim czynszem ok. 1800 zł.

Wśród naszych ankietowanych najwięcej, 51% wynajmujących, ponosi miesięczne koszty wynajmu w przedziale 501-1000 zł. 34,8% mieści się w przedziale do 500 zł, a 10% wydaje miesięcznie na wynajem od 1001 do 1500 zł.

2

W kolejnych częściach prezentacji wyników raportu damy odpowiedź na to, z kim nie chcą mieszkać polscy studenci, co stanowi najczęstszą przyczynę kłótni i czego w wynajmowanym mieszkaniu szukają młodzi ludzie.

 

Leave a Reply