Flatsharing Millenialsów: dlaczego wynajmują i z iloma osobami?

Na początku września zaprezentowaliśmy raport przygotowany we współpracy z DELab UW dotyczący tego, jak mieszkają polscy studenci, którzy rezygnują z akademika i decydują się na wynajem mieszkania.

Z poprzedniego artykułu, dotyczącego wyników raportu „Flatsharing Millenialsów: jak żyją, jak mieszkają, jak się dogadują”, mogliście dowiedzieć się, co wpływa na wybór konkretnego mieszkania i ile są gotowi zapłacić za wynajem.

A dlaczego w ogóle młode osoby, rozpoczynające rok akademicki, decydują się na współdzielenie mieszkań? Ponad 47% deklaruje, że dzieje się tak z powodów ekonomicznych – zwyczajnie nie stać ich na wynajęcie mieszkania w pojedynkę. 16% ankietowanych podjęła decyzję o szukaniu mieszkania z przyjaciółmi ze względów praktycznych, a 15% chciała zamieszkać ze znajomymi ze względów towarzyskich. Najmniej, bo zaledwie nieco ponad 5% respondentów, wolała po prostu mieszkanie współdzielone od pokoju w akademiku.

zrzut-ekranu-2016-10-18-o-22-42-53

Najczęściej i najchętniej studenci dzielą mieszkanie z partnerem życiowym – to większość spośród osób, które zadeklarowały, że mieszkają z jedną osobą (30,1%). Drugim w kolejności najpopularniejszym układem w mieszkaniach studenckich jest współdzielenie go z trzema osobami – na mieszkanie w takiej grupie zdecydowało się nieco ponad 28% osób. Wśród respondentów były również pojedyncze osoby, które współdzieliły mieszkanie z pięcioma, sześcioma, a nawet siedmioma osobami.

zrzut-ekranu-2016-10-18-o-22-43-29

Chociaż większość z nas chciałaby mieć mieszkanie czy chociaż pokój tylko dla siebie, wielu studentów bierze pod uwagę wynajęcie pokoju, który będzie dzielić z inną osobą. Nietrudno domyślić się, że o ile ktoś nie mieszka z ukochanym/ukochaną, na mieszkanie w pokoju z inną osobą, czasem nawet wcześniej nie znaną, decyduje się ze względu na oszczędność. Ponad 41% studentów może sobie pozwolić na wynajem osobnego pokoju. Z drugiej strony nieco ponad 5% dzieli pokój z dwiema osobami, a 1% – z trzema.

zrzut-ekranu-2016-10-18-o-22-43-57

We współdzielonym mieszkaniu nietrudno o konflikty. Już wkrótce dowiecie się od nas, z jakich powodów najczęściej wynikają między współlokatorami konflikty oraz jaka atmosfera jest ważna dla młodych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *