Flatsharing Millenialsów: dlaczego wynajmują i z iloma osobami?

Na początku września zaprezentowaliśmy raport przygotowany we współpracy z DELab UW dotyczący tego, jak mieszkają polscy studenci, którzy rezygnują z akademika i decydują się na wynajem mieszkania.

Z poprzedniego artykułu, dotyczącego wyników raportu “Flatsharing Millenialsów: jak żyją, jak mieszkają, jak się dogadują”, mogliście dowiedzieć się, co wpływa na wybór konkretnego mieszkania i ile są gotowi zapłacić za wynajem.

A dlaczego w ogóle młode osoby, rozpoczynające rok akademicki, decydują się na współdzielenie mieszkań? Ponad 47% deklaruje, że dzieje się tak z powodów ekonomicznych – zwyczajnie nie stać ich na wynajęcie mieszkania w pojedynkę. 16% ankietowanych podjęła decyzję o szukaniu mieszkania z przyjaciółmi ze względów praktycznych, a 15% chciała zamieszkać ze znajomymi ze względów towarzyskich. Najmniej, bo zaledwie nieco ponad 5% respondentów, wolała po prostu mieszkanie współdzielone od pokoju w akademiku.

zrzut-ekranu-2016-10-18-o-22-42-53

Najczęściej i najchętniej studenci dzielą mieszkanie z partnerem życiowym – to większość spośród osób, które zadeklarowały, że mieszkają z jedną osobą (30,1%). Drugim w kolejności najpopularniejszym układem w mieszkaniach studenckich jest współdzielenie go z trzema osobami – na mieszkanie w takiej grupie zdecydowało się nieco ponad 28% osób. Wśród respondentów były również pojedyncze osoby, które współdzieliły mieszkanie z pięcioma, sześcioma, a nawet siedmioma osobami.

zrzut-ekranu-2016-10-18-o-22-43-29

Chociaż większość z nas chciałaby mieć mieszkanie czy chociaż pokój tylko dla siebie, wielu studentów bierze pod uwagę wynajęcie pokoju, który będzie dzielić z inną osobą. Nietrudno domyślić się, że o ile ktoś nie mieszka z ukochanym/ukochaną, na mieszkanie w pokoju z inną osobą, czasem nawet wcześniej nie znaną, decyduje się ze względu na oszczędność. Ponad 41% studentów może sobie pozwolić na wynajem osobnego pokoju. Z drugiej strony nieco ponad 5% dzieli pokój z dwiema osobami, a 1% – z trzema.

zrzut-ekranu-2016-10-18-o-22-43-57

We współdzielonym mieszkaniu nietrudno o konflikty. Już wkrótce dowiecie się od nas, z jakich powodów najczęściej wynikają między współlokatorami konflikty oraz jaka atmosfera jest ważna dla młodych ludzi.

Leave a Reply