Jak przygotować się do adopcji kota?

Jak przygotować się do adopcji kota?

Zanim zdecydujemy się na przygarnięcie nowego członka rodziny pod swój dach, należy wziąć pod uwagę fakt, że to bardzo duża odpowiedzialność, a zwierzę zostanie z nami na kilka, a nawet kilkanaście lat. Przed podjęciem decyzji o adopcji kota zastanów się, czy jesteś gotowy na tak długotrwałe zobowiązanie i czy jesteś w stanie zapewnić pupilowi odpowiednie warunki.

Ponadto musisz zastanowić się, czy chcesz zaadoptować kota rasowego z hodowli, czy przygarnąć kota ze schroniska. Pamiętaj, że adoptując kota ze schroniska, dajesz mu szansę na nowe, lepsze życie, niezależnie od tego czy zdecydujesz się na małego kociaka, czy na starszego kota.

https://www.gumtree.pl/s-koty/v1c9125p1

Jeżeli wiesz już, że jesteś gotowy na przygarnięcie kota, musisz wiedzieć, jak się do tego odpowiednio przygotować.

1. Zabezpiecz dom lub mieszkanie.

Wbrew pozorom w Twoim mieszkaniu na kota może czyhać wiele niebezpieczeństw. Przed przygarnięciem zwierzęcia do swojego domu musisz pamiętać o zabezpieczeniu balkonu i okien odpowiednią siatką, dzięki której uchronisz pupila przed wypadnięciem lub wyskoczeniem. Warto również zwrócić uwagę na rośliny w naszym mieszkaniu – wiele z nich jest trująca dla kota, dlatego warto usunąć je z jego zasięgu. Dodatkowo musisz pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu środków chemicznych oraz leków i umieszczeniu ich w miejscu, do którego kot nie będzie miał dostępu.

2. Pamiętaj o kocich akcesoriach.

Zanim przygarniesz kota, musisz zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne kocie akcesoria. Przede wszystkim będzie Ci potrzebna miska na jedzenie i wodę oraz kuweta wypełniona żwirkiem, piaskiem, czy granulatem, którą najlepiej ustawić w cichym i spokojnym miejscu, z daleka od misek.

Aby kot nie niszczył mebli i nie gryzł kabli, warto zainwestować w dobry drapak, który będzie dla kota atrakcyjny i kilka dodatkowych zabawek, które zapewnią mu rozrywkę. Niezbędne może okazać się także legowisko, które będzie dla kota miejscem odpoczynku oraz transporter, w którym przewieziesz kota do domu, a także później, chociażby na wizyty u weterynarza, czy przy innych podróżach.

Akcesoria dla zwierząt: https://www.gumtree.pl/s-akcesoria-dla-zwierzat/v1c9129p1

3. Zaopatrz się w odpowiednie jedzenie.

Niezależnie od wieku kota i tego, czy bierzesz go ze schroniska, czy kupujesz od hodowcy, przed zakupem karmy warto zapytać, jakiego rodzaju jedzenie kot jadł wcześniej. Ta informacja jest szczególnie istotna, ponieważ przez pierwsze kilka tygodni w nowym domu warto karmić kota jedzeniem, które dobrze zna i dopiero później, jeśli zajdzie taka potrzeba, stopniowo zmieniać mu karmę na inną, którą docelowo chcemy karmić kota. Weź również pod uwagę, że niektóre zwierzęta mogą mieć dodatkowe wymagania dietetyczne – karmy dla alergików czy zwierząt – seniorów mogą być droższe od tradycyjnego jedzenia.

4. Znajdź dobrego weterynarza w okolicy.

Warto także zorientować się, gdzie w Twojej okolicy znajduje się dobra przychodnia weterynaryjna, która pomoże Ci pomóc kotu w razie jakiegoś wypadku czy choroby. O opinie na temat najbliższego weterynarza możesz zapytać znajomych, czy sąsiadów. Zaufany weterynarz przyda Ci się także w sytuacji, gdy trzeba będzie zaszczepić lub wykastrować kota.

5. Przygotuj się do wizyty przedadopcyjnej.

Ostatnim krokiem, który prawdopodobnie Cię czeka przed przygarnięciem kota, jest przejście procesu adopcyjnego, w którego trakcie najprawdopodobniej czeka Cię wizyta przedadopcyjna.

Przebieg takiego procesu może się różnić w zależności od schroniska czy hodowcy, ale podczas wizyty w Twoim domu wcześniejszy opiekun kota oceni, czy warunki są dla zwierzaka odpowiednie, i co ewentualnie należy jeszcze zmienić. Jeżeli decyzja opiekuna będzie na tak, czeka Cię już tylko podpisanie umowy i przewiezienie nowego członka rodziny do domu.

Mnóstwo kociaków i starszych kotów czekających na nowy dom znajdziesz na https://www.gumtree.pl/s-koty/v1c9125p1

Leave a Reply