Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej online?

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej online?

Rozmowa rekrutacyjna to istotny element w poszukiwaniu pracy. To właśnie podczas niej masz możliwość pokazania swojej osobowości, mocnych stron, umiejętności i kompetencji, a także przekonania do siebie rekrutera. Ze względu na obecną sytuację związaną z pandemią, a także rozwój technologiczny coraz więcej pracodawców decyduje się na przeprowadzenie spotkania rekrutacyjnego bez konieczności odwiedzenia siedziby firmy. O czym warto pamiętać podczas rozmowy rekrutacyjnej online?

Zobacz oferty pracy na Gumtree – https://www.gumtree.pl/s-oferty-pracy/v1c8p1

Sprawdź sprzęt i łącze internetowe.

Działający sprzęt, za pomocą którego połączymy się z rekruterem oraz stabilne połączenie internetowe to podstawa, która jest niezbędna do przeprowadzenia rozmowy rekrutacyjnej online. Przed rozmową pamiętaj o tym, żeby sprawdzić kamerę i mikrofon, aby mieć pewność, że pracodawca będzie Cię widział i słyszał. Nie zapomnij też naładować laptop czy telefon, aby nagle nie zniknąć ze spotkania z powodu rozładowanej baterii. Warto też wyłączyć wszystkie powiadomienia, które mogłyby niepotrzebnie Cię rozpraszać podczas rozmowy.

Zadbaj o to, co rekruter zobaczy w kadrze.

Zanim połączysz się z potencjalnym pracodawcą, upewnij się, że w kadrze, który zobaczy, nie ma niepotrzebnych elementów ani bałaganu. Ustaw kamerę tak, aby tłem była ściana albo półka z książkami, a nie suszarka na pranie czy łóżko, na którym leżą porozrzucane ubrania. Tło nie powinno odwracać uwagi rozmówcy.

Poinformuj innych domowników o rozmowie.

Jeżeli nie mieszkasz sam poinformuj domowników, że będziesz odbywać ważną rozmowę i poproś o ciszę. Zadbaj o to, aby dzieci przebywały w innym pomieszczeniu, najlepiej pod opieką innego dorosłego, który w razie problemów się nimi zajmie. Jeśli masz zwierzęta, znajdź dla nich inne pomieszczenie i zadbaj o to, aby szczekanie albo drapanie w drzwi nie przerwało rozmowy.

Zadbaj o swój wygląd.

To, że rozmowa odbywa się online, nie oznacza, że nie musisz się na niej odpowiednio prezentować. Potraktuj ją jak spotkanie rekrutacyjne w siedzibie pracodawcy i zamiast dresu czy T-shirtu ubierz koszulę i marynarkę albo elegancką bluzkę. Weź też pod uwagę sytuację, w której będziesz musiał wstać podczas rozmowy, dlatego zadbaj także o dolną część ubioru.

Pamiętaj o odpowiedniej mowie ciała.

Podczas rozmowy online bardzo łatwo zapomnieć o mowie ciała. Staraj się mimo wszystko utrzymywać kontakt wzrokowy z rekruterem patrząc w kamerę, nie baw się przedmiotami w swoim otoczeniu, nie wierć się na krześle i nie przesadzaj z gestykulowaniem. Nie zapomnij także się uśmiechać, bo szczery uśmiech może wzbudzić sympatię i zwiększyć Twoje szanse na pracę.

Pamiętaj, że podczas rozmowy online trzeba przestrzegać wszystkich zasad znanych Ci z tradycyjnej rozmowy rekrutacyjnej w biurze i warto unikać błędów, które możesz popełnić także podczas spotkania twarzą w twarz.

Mnóstwo ofert pracy znajdziesz na https://www.gumtree.pl/s-oferty-pracy/v1c8p1

2 thoughts on “Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej online?”

Leave a Reply