Jak przygotować się do wynajmowania mieszkania

Najgorętszy okres na rynku wynajmu mieszkań rozpoczyna się co prawda dopiero w drugiej połowie sierpnia, ale wstępne rozeznanie warto zrobić już teraz. Tym bardziej, że gdy do walki o mieszkania na wynajem stają rozpoczynający rok akademicki studenci, najlepsze oferty znikają dosłownie w ciągu kilku minut.

Przede wszystkim budżet

Pieniądze są ogromnie istotną, a dla wielu osób wręcz najistotniejszą kwestią w przypadku wynajmu mieszkania. Najpierw powinniście się więc zastanowić, ile  miesięcznie możecie przeznaczyć związane z mieszkaniem – opłatę za wynajem, opłaty licznikowe, opłatę za Internet. Pamiętajcie również, że po podpisaniu umowy prawdopobnie będziecie musieli wpłacić kaucję wynajmującego. Zazwyczaj kaucja jest równa miesięcznej opłacie za wynajem. Jeśli planujesz wynajmować mieszkanie na przykład dopiero od września, masz czas na to, aby zaoszczędzić pieniądze na kaucję i nie martwić się o to w ostatniej chwili.

ZOBACZ: mieszkania i domy do wynajęcia na Gumtree

Lokalizacja – dogodna, czy tańsza?

Może się okazać, że w wymarzonej przez Was okolicy mieszkania na wynajem są właśnie w granicach Waszego budżetu. Jeśli nie, zastanówcie się, czy za dogodną lokalizację możecie dopłacić nieco więcej? Czy może wolicie trochę dłużej dojeżdżać do pracy bądź na uczelnię?

W dużych miastach ceny wynajmu mogą być bardzo zróżnicowane pomiędzy dzielnicami. Nie zawsze najdroższe są tylko mieszkania w centrum. Czasami wyższe ceny są również w dzielnicach “modnych”, dzielnicach z klimatem, czy oddalonych od centrum miasta, ale dobrze skomunikowanych.

Jeśli więc Wasz budżet nie jest nieograniczony, warto przed podjęciem poszukiwań wyznaczyć sobie dwie lub trzy części miasta, aby dać sobie więcej możliwości znalezienia odpowiedniego mieszkania za odpowiednią cenę.

Wyposażenie mieszkania jest równie istotną, co lokalizacja, kwestią, szczególnie, jeśli nie posiadacie własnych mebli. Co oczywiste, mieszkania kompletnie, nowocześnie wyposażone, będą nieco droższe, niż te z meblościanką z lat 80 w salonie.

Wszystko na piśmie

Gdy już uda Wam się znaleźć wymarzone lokum pamiętajcie, aby pod wpływem emocji czy radości nie pominąć mniej przyjemnej, ale szalenie ważnej kwestii, czy dokumentów. Przy wynajmie mieszkania zdecydowanie powinniście mieć spisane w umowie podstawowe kwestie, czyli chociażby wysokość opłat i sposób rozliczania się za mieszkanie, ale również kwestie regulujące wypowiedzenie umowy czy też stanu, w jakim powinniście zostawić mieszkanie (czy na przykład musicie odmalować ściany). Szczegółowe informacje na temat tego, co musi zawierać dobrze skonstruowana umowa, znajdziecie tutaj.

Pamiętajcie również, że w sezonie, kiedy jest cała masa osób zaintersowanych wynajmem, właściciele mieszkań nie będą skorzy do negocjacji. Teraz jednak sytuacja ma się nieco inaczej, warto więc już przeglądać ogłoszenia, bo być może uda się Wam trafić na perełkę 🙂

Przed rozpoczęciem poszukiwań przeczytajcie jeszcze poniższe porady:

Bezpieczny wynajem - jak nie dać się oszukać

Współpraca z agentem nieruchomości

Leave a Reply