Jak skutecznie uczyć się języka obcego w domu?

Jest wiele skutecznych sposobów, aby nauczyć się języka obcego skutecznie. Jedni z nas wolą uczyć się w grupach, inni „na żywo”, przebywając zagranicą i rozmawiając z mieszkańcami w ich języku, jest też jednak grupa osób, które z różnych względów wola uczyć się w kameralnej atmosferze, w zaciszu domowym. To niewątpliwie świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych, dzielących swój czas na wiele różnych obowiązków, bowiem uczyć się w domu można zarówno o 5 rano, jak i o 23. To również dobre wyjście dla osób nieśmiałych, które wolą najpierw same „osłuchać się” z językiem, opanować go w pewnym stopniu, zanim zaczną się w nim porozumiewać z innymi.

Aby jednak skutecznie nauczyć się języka obcego w domu, warto wiedzieć, jak się do tego zabrać. O sposoby na skuteczną naukę zapytaliśmy więc eksperta – poniżej znajdziecie porady, które pozwolą Wam w zaciszu domowym opanować język obcy.

O autorze: Michał Zięba jest twórcą strony $English, na której nauczysz się Business English, autorem kursów online przygotowujących do pracy po angielsku i nauczycielem konwersacji.

Czy uczysz się języka obcego w domu i chcesz wiedzieć, jak robić to efektywnie? Jeśli tak, mam dla Ciebie 4 sprawdzone sposoby, które były „testowane na ludziach” i działają.  Ci ludzie to moi uczniowie. Dziś nie tylko mają się dobrze, ale też zrobili znaczne postępy w nauce języków obcych.

Jeśli Ty też chcesz nauczyć się języka obcego w formie zdalnej i widzieć długotrwałe efekty, zastosuj się do poniższych porad.

 1. Wyznacz czas na naukę i wpisz go do kalendarza

Jeśli chcesz uczyć się języka obcego w domu, wszystko będzie Cię rozpraszać. W zasięgu Twojego wzroku będą rozrywki i przyjemności: telewizor, komputer, książka czy lodówka z pysznym jedzeniem. Jeśli nie mieszkasz sam, inni domownicy lub Twój pupil mogą przeszkadzać Ci w nauce albo po prostu proponować inny sposób spędzenia czasu.

Nie oszukujmy się, w takich warunkach rozpoczęcie nauki może być bardzo trudne. Dlatego powinieneś zaplanować, kiedy chcesz się uczyć i trzymać się wyznaczonego wcześniej planu. Najlepiej użyj do tego aplikacji na komórkę lub komputer, może to być np. darmowy kalendarz Google.

Po co to wszystko? Pojawiające się powiadomienia będą Ci przypominały, kiedy powinieneś usiąść do nauki. Dzięki temu nie zapomnisz o swoich planach. Jeśli zdarza Ci się ignorować powiadomienia, ustaw sobie alarmy na smartfonie, by wzmocnić efekt.

 1. Ucz się krótko i skutecznie

Gdy jesteś w domu i uczysz się sam, łatwo się rozproszyć. Dlatego podziel czas, który możesz przeznaczyć na naukę na krótkie sesje, na przykład 20-minutowe. Jeśli będziesz w stanie skupić się na nauce i nie rozproszysz się np. Facebookiem albo Instagramem, możesz wydłużyć swoją kolejną sesję nauki.

Po każdej sesji nauki daj sobie nagrodę za to, że byłeś skupiony i zrealizowałeś swój plan nauki. To co będzie ową nagrodą, zależy od Ciebie. Może to być np. oglądanie memów w Internecie, zjedzenie czegoś dobrego czy pooglądanie telewizji.

 1. Ucz się razem z innymi

To, że uczysz się języka w domu, nie znaczy, że musisz być w tym sam! Często będzie Ci się trudno zmotywować, możesz też mieć wątpliwości, czy robisz wszystko dobrze.

Być może jesteś już częścią grupy osób uczących się – to może być Twoja klasa lub grupa na kursie językowym albo studiach. Jeśli tak, stwórzcie miejsce, w którym możecie ze sobą rozmawiać, na przykład czat grupowy. Chwalcie się swoimi osiągnięciami, pomagajcie sobie w zrozumieniu materiału, dodawajcie śmieszne komentarze albo róbcie wyzwania, kto uzyska lepszy wynik w teście online.

Jeśli uczysz się samodzielnie, też możesz mieć swoją grupę wsparcia w nauce! Zachęć znajomych i stwórz z nimi wirtualną przestrzeń do wspólnej nauki. Możesz też dołączyć na Facebooku do grup skupionych wokół nauki języka, na przykład do grupy “Kreatywna nauka języków obcych”, “Językowa Siłka”,  czy “Uczymy się angielskiego”. Dzięki temu możesz uzyskać dużą dawkę motywacji i kontakt z osobami, które tak jak Ty chcą się nauczyć języka obcego.

 1. Używaj i utrwalaj

Jeśli chcesz uczyć się efektywnie, musisz zamieniać pasywną znajomość języka obcego w znajomość aktywną. Oznacza to, że powinieneś przekładać to, czego się nauczyłeś, na praktykę. Sam przecież dobrze wiesz, że od czytania o tym, jak prowadzić samochód, nie nauczysz się nim jeździć. Dlatego utrwal to, czego się nauczyłeś i upewnij się, że umiesz tego użyć.

Jak możesz to robić? Załóżmy, że nauczyłeś się właśnie czasu przeszłego w języku obcym. Super, to czas go użyć! Opowiedz komuś (albo nagraj dla siebie)  krótką historię z Twojego życia, która wydarzyła się w przeszłości. Możesz ją też napisać.

A może poznałeś słownictwo, dzięki któremu potrafisz nazwać artykuły gospodarstwa domowego? Dobrze, to teraz w ramach praktyki pokazuj palcem na różne rzeczy i mów na głos, jak się nazywają. Pomyśl też o tym, do czego ich używasz i napisz o tym krótki tekst, albo jeszcze lepiej: opowiedz to komuś innemu lub samemu sobie.

Praktyka czyni mistrza!

Napisz w komentarzu, która porada jest według Ciebie najlepsza. Możesz też dodać własne pomysły na skuteczną naukę języka obcego z domu!

1 thought on “Jak skutecznie uczyć się języka obcego w domu?”

 1. Dorzucam kilka przetestowanych przeze mnie metod nauki języka:

  1) słuchanie audiobooków po angielsku z jednoczesnym śledzeniem tekstu wzrokiem. Na YT jest wiele opracowanych powieści specjalnie do nauki języka ze słownictwem na odpowiednim poziomie. Możemy znaleźć takie utwory jak “Forrest Gump”, “Ojciec chrzestny”, czy z prostszych “Przygody Tomka Sawyera”. Słuchanie audiobooków jest świetne, bo poznajemy naprawdę ciekawe historie (czasem klasykę literatury), a przy okazji uczymy się języka angielskiego.

  2) oglądanie wystąpień z konferencji TEDx po angielsku. Również pieczemy dwie pieczenie przy jednym ogniu: możemy dowiedzieć się czegoś, co nas zainspiruje i będzie miało spory wpływ na nasze życie + uczymy się dodatkowo języka. Polecam np. wystąpienie Stephena Duneiera (przedsiębiorca, rekordzista Guinessa).

  3) przełączać się na myślenie po angielsku zawsze, gdy mamy do tego sposobność. Jeden ze znanych poliglotów podczas nauki kolejnych języków stosował tzw. ‘shower conversation’. Zawsze, gdy brał prysznic starał się myśleć (lub nawet mówić samemu do siebie) w języku, którego się aktualnie uczył. Przez te kilka/naście minut możemy opowiadać sobie o tym, co zrobiliśmy danego dnia, jakie mamy plany na jutro. Możemy też wyobrażać sobie, że jesteśmy np. w sklepie i prowadzimy rozmowę ze sprzedawcą. Tematów na takie rozmowy samemu ze sobą można znaleźć setki.

  4) jeśli nasza druga połówka też się uczy języka angielskiego (lub już dobrze nim włada), to warto się umawiać, że przez określony czas w ciągu dnia porozumiewamy się tylko w języku angielskim i w tym czasie staramy się jak najwięcej mówić, o tym co się działo w pracy itp. Żeby nie było tak, że przez te np. pół godziny milczymy.

Leave a Reply