Jak w 3 krokach odnowić drewniane meble ogrodowe po zimie?

Jak w 3 krokach odnowić drewniane meble ogrodowe po zimie?

Sezon grillowy przed nami, a co za tym idzie – czas na renowację mebli ogrodowych, które po kilku miesiącach w piwnicy czy garażu mogły stracić swój dawny blask. Szczególnie jeżeli nie zabezpieczyliśmy ich przed mrozem. Dzisiaj podpowiemy Wam jak w 3 krokach, samodzielnie odnowić drewniane meble ogrodowe.

https://www.gumtree.pl/s-dom-i-ogrod/v1c4p1?q=meble+ogrodowe

Couple painting furniture and renovating in the garden

KROK 1 – OCZYSZCZANIE

Pierwszym zabiegiem jest oczyszczanie, które ma na celu odtłuszczenie mebli oraz pozbycie się warstwy farb i impregnatów. To, w jaki sposób przygotujemy nasz mebel do kolejnych kroków renowacji, zależy głównie od stanu powierzchni drewnianej.

Jeżeli nasz mebel nie był wcześniej impregnowany ani malowany – wystarczy, że przetrzemy go odpowiednim preparatem do odtłuszczania, usuniemy z mebla zabrudzenia i delikatnie go przeszlifujemy.

W przypadku mebli pokrytych impregnatem albo farbą przed zabezpieczeniem drewna warto najpierw doprowadzić je do stanu surowego, czyli pozbyć się wszelkich łuszczących warstw za pomocą papieru ściernego i szlifierki. Możesz to zrobić też za pomocą specjalnych środków chemicznych, które pomogą rozmiękczyć i w łatwiejszy sposób usunąć stare warstwy farby.

Ostatnim krokiem oczyszczania jest umycie mebli wodą z detergentem i dokładne opłukanie go wodą, dzięki czemu po wyschnięciu będzie gotowy do dalszych kroków renowacji.

KROK 2 – ZABEZPIECZANIE

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie drewna przed działaniem warunków atmosferycznych, takich jak wiatr, promienie słońca, wysokie i niskie temperatury czy deszcz, a także przed pleśnią, grzybami, czy szkodnikami oraz przygotowanie surowego drewna do dalszej obróbki.

W tym celu najlepiej sięgnąć po impregnat do drewna, który zabezpieczy mebel przed wilgocią, promieniami UV oraz mikroorganizmami. Do wyboru mamy impregnaty bezbarwne albo koloryzujące. Te pierwsze sprawdzą się, jeżeli planujemy pomalować mebel. Przed wyborem impregnatu upewnij się, czy wybrany przez nas środek nadaje się do gatunku drewna, z którego wykonany jest mebel.

Impregnaty do drewna znajdziesz na https://www.gumtree.pl/s-dom-i-ogrod/v1c4p1?q=impregnat

Couple painting furniture and renovating in the garden

KROK 3 – MALOWANIE

Ostatnim krokiem jest malowanie. Zanim jednak weźmiesz pędzel do ręki i zaczniesz malować meble – zastanów się, czy chcesz, aby zachowały swój naturalny, drewniany charakter, czy chcesz nadać im nowy, kolorowy wygląd. To od tego zależeć będzie, czym je pomalujesz.

Jednymi z najpopularniejszych wyborów jest bejca, która jest łatwa w użyciu i eksponuje strukturę drewna. Jeżeli jednak zależy Ci na większej trwałości warto sięgnąć po lakierobejcę, która ochroni drewno na lata i jest bardzo odporna na czynniki zewnętrzne.

Aby nadać meblom nowy wygląd dobrym wyborem będą odporne na wymagające warunki zewnętrzne farby do drewna. Ich trzy najpopularniejsze rodzaje to farby:

  • alkidowe, które tworzą błyszczącą powierzchnię bez widocznych słojów i wyróżniają się trwałością,
  • akrylowe, które są mniej trwałe i najczęściej używane do pokrycia elementów dekoracyjnych,
  • kredowe, które są najmniej trwałe, ale zapewniają wyjątkowy, matowy efekt z możliwości uwidocznienia słojów.

Podobnie jak przy wyborze impregnatu podczas wyboru preparatu do malowania drewna ogrodowego należy sugerować się przede wszystkim typem drewna.

Po takiej metamorfozie Twoje meble będą służyć Ci kolejne lata.

Jeżeli szukasz mebli ogrodowych zajrzyj na https://www.gumtree.pl/s-dom-i-ogrod/v1c4p1?q=meble+ogrodowe

Leave a Reply