Jak zdobywać zlecenia i zarabiać online?

Przygotowując tegoroczny raport w ramach kampanii Start do kariery, zapytaliśmy naszych ankietowanych między innymi o to, jak chcieliby pracować za 5 lat. Okazuje się, że dla wielu osób wymarzona praca nie wiąże się wcale z umową o pracę i etatem, a wręcz przeciwnie – chcieliby pracować jako freelancerzy, być rozliczani za efekty swojej pracy, a nie czas jej wykonania. 

Taki model pracy będzie coraz bardziej popularny na rynku pracy, bowiem etat i związanie przez wiele lat z jedną firmą będą odchodzić do lamusa. Już teraz nowe technologie dają nam możliwość pracy z dowolnego miejsca na ziemi, w którym tylko dostępne jest wi-fi 🙂 Coraz więcej jest również miejsc w sieci, gdzie osoby, chcące pracować zdalnie, mogą szukać zleceń, dostosowując swój tryb pracy do możliwości i planu dnia. Takie zlecenia mogą nam wypełnić cały czas pracy, ale mogą być również źródłem dodatkowego zarobku, dla osób które mają czas po pracy, dla studentów czy mam opiekujących się dziećmi w domu. Jedna z takich platform została stworzona przez Amazon. Na mturk.com znajdziecie drobne zlecenia, polegające np. na skatalogowaniu zbioru zdjęć, wyszukaniu informacji czy zrobieniu transkrypcji nagrania. Zarobek za tego typu zlecenia nie jest może bardzo wysoki, ale z pewnością pomoże podbudować domowy budżet. Tak zwanych mikrozleceń możecie również szukać na platformie Online Micro Jobs.

Clickworker to z kolei platforma crowdworkingowa. Oznacza to, że zleceniodawcy rejestrują na niej cały projekt, który dzielony jest między kilka- kilkanaście osób o odpowiednich kwalifikacjach. Osoby te pracują oczywiście zdalnie.

Ci z Was, którzy juz pracują jako freelancerzy, mają wiele miejsc w sieci przeznaczonych na poszukiwanie zleceń. Jednym z nich jest chociaż by Gumtree, gdzie możecie umieścić swoją ofertę w kategorii Usługi czy Szukam pracy. Warto również zapoznać się z Upwork.com, Freelancer.com czy Peopleperhour.com. Są to duże platformy, które łączą zleceniodawców ze specjalistami w konkretnych dziedzinach. Część z nich daje możliwość rozliczania się bezpośrednio przez platformę, zabezpieczając w ten sposób interesy obu stron. System pozwala na ocenianie osób, z którymi już współpracowaliśmy i wpisywanie rekomendacji, które pojawiają się w profilach (zarówno zleceniodawców, jak i zleceniobiorców).

Powyższe platformy i portale, to tylko wybrane narzędzia, pozwalające na znalezienie zleceń online. Warto samemu wypróbować każde z nich, aby dowiedzieć się, który system najbardziej Wam odpowiada. Pamiętajcie również, że platformy online posiadają swoje profile – niektóre są kierowane do osób pracujących w mediach, tłumaczy i copywriterów, inne do specjalistów z dziedziny IT, a jeszcze inne- ekspertów finansowych i project managerów. Dzięki nich możecie znaleźć zlecenia w swojej branży i współpracować z osobami z całego świata.

 

2 thoughts on “Jak zdobywać zlecenia i zarabiać online?”

  1. Istnieje szereg sposobów na zarabianie online. Kwestia, tylko tego które spośród nich są najskuteczniejsze i które mogą przynieść nam największy przychód? W pierwszej kolejności na pewno warto się zastanowić co lubimy na co dzień robić i co sprawiałoby nam najwięcej przyjemności gdybyśmy połączyli to z pracą online.

Leave a Reply