Konferencja “Twój uczeń na rynku pracy” – relacja

konferencja start do kariery relacja

W ostatni piątek, 6 listopada, w warszawskim hotelu Mercure, w ramach II edycji programu Start do Kariery, odbyła się skierowana do nauczycieli konferencja “Twój uczeń na rynku pracy”. W  spotkaniu wzięli udział nauczyciele ze szkół z całej Polski oraz doradcy zawodowi w szkołach ponadpodstawowych.

Podczas konferencji zaprezentowaliśmy wyniki badania przeprowadzonego przez TNS na zlecenie Gumtree na początku 2015 roku. Badanie dotyczyło sytuacji uczniów i absolwentów szkół zawodowych i techników na rynku pracy – tego, jak postrzegają swoje perspektywy, czy są zadowoleni, czy planują założenie własnej działalności gospodarczej, bądź wyjazd zagranicę (wyniki badania i pełny tekst raportu dostępne są TUTAJ).

Opiekę merytoryczną nad badaniem objęła profesor Izabela Grabowska z SWPS, która na piątkowej konferencji opowiedziała o Przejściach z edukacji na rodzimy i zagraniczny rynek pracy młodych polskich fachowców. Następnie o programie Erasmus+ opowiedziała Alicja Pietrzak z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Żywą dyskusję wśród uczestników wywołała prezentacja doradcy zawodowego w Zespole Szkół Budowlanych w Płocku, Małgorzaty Strzegowskiej, która nie tylko zaprezentowała “Budowlankę”, ale tez zrelacjonowała, w jaki sposób stara się promować szkołę i ewentualnym kandydatom  dostarczać rzetelne informacje o tym, jak wygląda kształcenie w poszczególnych, dostępnych w szkole, kierunkach. Konferencję zamknęło wystąpienie E-podręczniki – cyfrowa szkoła doktora Jarosława Kończaka z Fundacji Rozwoju Edukacji.

Spotkanie osób zajmujących się kształceniem młodych fachowców, możliwość dyskusji o problemach, przed jakimi stają nie tylko uczniowie i absolwenci szkół zawodowych i techników, ale również ich nauczyciele czy doradcy zawodowi, pokazało wyraźnie, że programy takie, jak Start do kariery są potrzebne i dużo jest jeszcze w tej kwestii do zrobienia.

foto: Przemysław Matląg

1 2345679 8101112

 

1 thought on “Konferencja “Twój uczeń na rynku pracy” – relacja”

  1. gratulacje , to po pierwsze… nagroda zasłużona i ciężko wypracowana. Nie chowaj się przed obiektywem aparatu-nie masz powodu- to po drugie…Powodzenia, awansu i podwyżki szczerze życzę-to po trzecie.

Leave a Reply