Koniec zimy! Jak przygotować samochód na wiosnę?

autor: Marcin Kamiński, antymoto.com

Zima to ciężki okres zarówno dla kierowcy, jak i jego samochodu. Dlatego nadejście wiosny to znakomita okazja do tego, aby zadbać o swoje auto. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Mrozy, śnieg, sól, roztopy i błoto – koniec zimy to czas, kiedy wreszcie możemy powoli zapomnieć o wszystkich niedogodnościach, jakie czyhały na nasz samochód przez ostatnie miesiące. Na wiosnę zdecydowanie warto zadbać o dobrą kondycję auta – tylko jak to zrobić? Dowiesz się poniżej.

Gruntowne mycie

Ciężkie warunki pogodowe i drogowe w okresie zimy są uciążliwe i stwarzają realne zagrożenie dla kondycji naszego samochodu. Piach i sól używane do odśnieżania ulic negatywnie wpływają nie tylko na elementy blacharskie, na których pojawić się może rdza. Narażone na zniszczenie są także elementy gumowe w zawieszeniu. Dlatego gdy zima minie, koniecznie zadbaj o gruntowne umycie całego samochodu.

Najlepiej byłoby skorzystać z ręcznej myjni, która zajmie się dokładnym wyczyszczeniem każdego elementu naszego auta. Alternatywą jest samoobsługowa myjnia bezdotykowa – jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, pamiętaj o dokładnym umyciu i wypłukaniu wnętrza nadkoli i podwozia, ponieważ to tam gromadzi się najwięcej błota z solą, które mogą sprzyjać pojawianiu się korozji.

Po umyciu samochodu z zewnątrz, zadbaj również o jego środek. Umycie deski rozdzielczej, szyb od wewnętrznej strony oraz odkurzenie i pozbycie się nagromadzonego przez zimę brudu z wykładziny i dywaników to podstawa. Same dywaniki zmień z powrotem z gumowych na materiałowe. Dzięki tym zabiegom auto odzyska świeżość.

Zmiana opon

Koniec zimy to wyczekiwane przez wielu kierowców zmiany w pogodzie. Gdy średnia dobowa temperatura wzrośnie powyżej 7 stopni Celsjusza, warto pomyśleć o zmianie opon na letnie. Jazda na zimówkach w lecie nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Opony zimowe wykonane zostały z innej, zapewniającej nam w trakcie mrozów przyczepność miękkiej mieszanki, a ta przy ciepłej pogodzie bardzo szybko się zużywa.

Miękkie opony zimowe zauważalnie wpływają na zachowanie pojazdu w zakrętach, jak również drogę hamowania. Dlatego gdy mrozy na dobre znikną, odwiedź wulkanizatora i załóż w samochodzie opony letnie, przystosowane do wyższych temperatur.

Zobacz na Gumtree: ogłoszenia w kategorii Opony, felgi, koła

Dbamy o bezpieczeństwo

Ze względu na to, że zima to najbardziej wymagający pora roku dla naszego samochodu, z przyjściem wiosny warto sprawdzić stan techniczny naszego pojazdu. Zabierz swoje auto do mechanika na mały przegląd lub przeprowadź go sam, jeśli posiadasz odpowiednie do tego kompetencje. Co warto sprawdzić w samochodzie po zimie?

Skontroluj wszystkie płyny eksploatacyjne, w tym stan oleju silnikowego, płynu chłodzącego oraz hamulcowego, o którym często niestety kierowcy zapominają. Sprawdź samodzielnie lub poproś mechanika o skontrolowanie układu hamulcowego – tarcz i klocków, które po zimie mogą wykazywać oznaki zużycia.

Mimo tego, iż na wiosnę dzień znacząco się wydłuża, a zmrok zapada znacznie później niż w okresie zimowym, sprawdź działanie żarówek w samochodzie – w reflektorach, lampach tylnych i kierunkowskazach, ale nie tylko. Koniecznie pamiętaj o świetle cofania oraz podświetleniu tablic rejestracyjnych.

Zobacz na Gumtree: ogłoszenia w kategorii Części samochodowe i akcesoria 

Dbamy o widoczność i dobre samopoczucie

Poprawa widoczności podczas jazdy samochodem to czynnik mający bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Dlatego warto pamiętać, że samo umycie szyb od środka nie wystarczy. Nadejście wiosny to idealna okazja do zadbania o dobrą kondycję wentylacji i klimatyzacji w naszym aucie. Z powodzeniem możemy zająć się tym samodzielnie, wykorzystując dostępne na rynku preparaty i kosmetyki. Pozwalają one oczyścić nawiewy i tym samym poprawić jakość powietrza, jakim oddychamy wewnątrz pojazdu.

Jeśli dawno tego nie robiłeś, rozważ dodatkowo oddanie samochodu do serwisu zajmującego się układami klimatyzacji, w którym przeprowadzony zostanie proces odgrzybiania. Przy okazji zalecana jest zmiana filtra kabinowego, który wyłapuje zanieczyszczenia wpadające do kabiny naszego samochodu – po zimie na pewno jest zanieczyszczony, dlatego wiosna to dobry moment na instalację nowego filtra.

Kolejny element, który z pewnością po okresie mrozów oraz wzmożonych opadów śniegu czy deszczu jest mocno zużyty i może nadawać się do pilnej wymiany, to wycieraczki. Najczęściej używamy ich właśnie w trakcie zimy, dlatego upewnij się, że guma w wycieraczkach Twojego samochodu jest w dobrej kondycji. Jeśli zauważysz na szybie smugi lub wychwycisz głośniejszą pracę wycieraczek, kup nowe i samodzielnie zajmij się ich montażem. Jest to czynność stosunkowo prosta, która kierowcy zajmie nie więcej niż 10 minut.

Zobacz na Gumtree: oferty sprzedaży wycieraczek

Jak dbasz, tak masz

Nadejście wiosny wykorzystaj do tego, aby zadbać o swój samochód i podziękować mu w ten sposób, że spędził z Tobą kolejną, ciężką dla niego zimę. Umyj swój pojazd, pozbywając się brudu i soli nagromadzonej przez ostatnie miesiące pod podwoziem i we wnętrzu. Zleć lub przeprowadź mały serwis, kontrolując stan płynów eksploatacyjnych i hamulców. Zmień opony na letnie, aby nie przyczyniać się do nadmiernego i zbyt szybkiego zużycia zimowek. Na koniec zadbaj o dobrą widoczność i swoje dobre samopoczucie czyszcząc nawiewy, zmieniając filtr kabinowy, odgrzybiając układ klimatyzacji oraz zakładając nowe, dobrze działające wycieraczki. Dzięki tym czynnościom wjedziesz w wiosnę świeżym i dobrze utrzymanym samochodem, który za sprawą takiej dbałości będzie służył Ci wiernie przez kolejne lata.

3 thoughts on “Koniec zimy! Jak przygotować samochód na wiosnę?”

  1. Samochody, samochodami, jednak bardziej człowieka cieszy fakt, że idzie wiosna i będzie można z garażu wyjąć motocykl 😉

Leave a Reply