Książka przyszłości – wyniki konkursu

wyniki konkursu gumtree

Zastanawialiście się kiedyś, jak będą wyglądać w przyszłości książki? W ogłoszonym na facebooku dwa tygodnie temu konkursie prosilismy Was, abyście opisali nam swoje pomysły. Dziś z ogromną radością możemy ogłosić wyniki  konkursu. Jeśli jesteście ciekawi, czy zdaniem naszych użytkowników w przyszłości będziemy jeszcze korzystać z papierowych książek, przeczytajcie zwycięskie prace!

Marcin Boguś

Książka przyszłości to połączenie elektronicznych okularów z wyobraźnią człowieka. Człowiek, czytając, uruchamia wyobraźnię, a zarys fabuły delikatnie pojawia się przed jego oczami na specjalnych szkłach. Dzięki temu może kontynuować lekturę, ale także mieć wrażenie uczestniczenia w życiu książki. Okulary będą podłączone do internetu, by w każdej chwili móc sprawdzić niezrozumiałe słowo oraz porównać wyobraźnie innych osób, czytających tę samą książkę.

Krystian Rychłowski

Książki przyszłości podawane będą w formie do ustnej (typu tabletki na ból głowy). Załóżmy, że potrzebujemy wiedzę z “Dziadów”, więc idziemy do pierwszej lepszej apteko-biblioteki kupujemy “Dziadopron”, konsultujemy się z lekarzem i po problemie, wiedza sama pcha się w nasze zwoje mózgowe. Problemem będą jednak przedawkowania, wszak wiadomo, że i wiedza może poważnie szkodzić organizmowi. Powstaną nowe placówki dla ludzi uzależnionych od wiedzy, a najlepszą metodą na walkę z książkocholizmem będą żarty Karola S.

Magdalena Wróbel

Jak będzie wyglądała książka przyszłości? Wyobraźmy sobie klasyczną bajkę o księżniczce, zamkniętej w wysokiej wieży. Książka przyszłości szybko skanuje twarz czytelniczki i na ilustracjach pojawia się jej podobizna. A zatem czytamy: “Za górami, za lasami…” i naszym oczom ukazuje się hologram opisywanego krajobrazu. Ale to nie koniec: czujemy zapach kwiatów na łące, słyszymy szum strumienia. Książka wciąga nas w wirtualny świat. Skoro jest uwięziona księżniczka, musi być i książę. Jak wygląda książę? Książka poprzez łączenie się z aplikacjami, których używamy, analizę oglądanych przez nas zdjęć itp. sama sugeruje nam, jak wygląda nasz wymarzony książę z bajki (ale mój jest super przystojny). Gdy książę pojawia się pod wieżą księżniczki również trafia do wirtualnego świata i pojawia się jako hologram. Co więcej, książka przyszłości nie ma stałej treści – tworzy ją czytelnik za pomocą swoich myśli. No więc, co się stało z księżniczką i księciem? Dopowiedzcie sobie sami. Powiem tylko, że później… żyli długo i szczęśliwie.

Justyna Stodolnik

W przyszłości będziemy mogli posiadać latarki, do których zamiast baterii wsadzane będą chipy z odpowiednią książką. Będziemy mogli wyświetlać tekst, gdzie tylko będziemy chcieli – na szybie, kartce, stole czy lodówce.

Agata Hołubowska

Gdy myślę o książce przyszłości, to wyobrażam sobie, że szczególne pole do popisu będą tu  miały ilustrowane książki dla dzieci. Po dotknięciu obrazka będzie on rósł, wyłaniał się z kart i przedstawiał scenę w trójwymiarze. Będzie chował się z powrotem do książki po pokazaniu scenki lub dotknięciu strony. Choć słowo pisane nadal będzie istotne, to dominację przejmie obraz. Forma książki pozostanie, tylko zmienią się materiały, z jakich będzie produkowana.

Joanna Maciejewska

Bedzie działać jak na zasadzie słuchawki bluetooth. Będzie czujniki w książce i taka słuchawka z impulsami do słuchu wzroku. Ale książka będzie wyglądać klasycznie. Jej działanie będzie automatyczne. Za pomocą naszego umysłu będą kartki same się przewracały. A tekst będziemy słyszeć i widzieć nie. Można będzie włączyć czytanie ciche głośne lub wyobraźni. Impulsy będą tworzyć obraz książki w naszym umyśle, ale oddzielać będzie rzeczywistość od fikcji.

Ewa Wasilewska

Książka przyszłości będzie lewitować w powietrzu, posiadać projektor wyświetlający sceny/animacje w formie holograficznej, z oprawą dźwiękową, oraz będzie czytać historie, oddając pełne emocje w jakości ultra hiper ekstra hd 😀

Urszula Pilak

Książka w przyszłości będzie w formie kapsułki. Po jej połknięciu należy się położyć i wyciszyć, i za chwilę przejdziemy w stan „halucynacji”, a treść książki będzie pojawiać się w naszych wizjach.

Tomasz Kijoch

W przyszłości nie będzie książek a przynajmniej nie w formie papierowej. Nie będzie też pewnie e-boków. Ludziom się będzie wszczepiało jakiś chip do mózgu , potem się będzie wkładać coś na zasadzie kart pamięci z danymi książki, chwila ściągnięcia i już znamy całą treść książki 🙂

Tomasz Nyczaj

Będzie wgrywana do naszego umysłu. Podłączymy się do komputera i po kilku sekundach będziemy mieli ją w formie wspomnień, oczywiście ze wszystkimi szczegółami.

Jak Wam się podobają takie wizje?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: tablety i bookreadery oraz książki na Gumtree

Leave a Reply