Kawalerka, M2 czy M3 – jak wybrać małe mieszkanie?

małe mieszkanie

Małe mieszkania cieszą się bardzo dużym powodzeniem na rynku nieruchomości, zarówno wśród osób, które kupują swoje pierwsze lokum, jak i tych, którzy kupują mieszkanie w celach inwestycyjnych, do wynajmu. Powodów jest kilka, ale najważniejszym z nich jest budżet – zarówno przy kupnie, jak i przy wynajmie. Ponadto na wynajem najczęściej decydują się młode osoby, studenci, bądź osoby, które jeszcze nie chcą decydować się na kredyt, ale rozważają już założenie rodziny.

Co należy zatem wziąć pod uwagę, kiedy zastanawiamy się nad kupnem małego mieszkania?

Po pierwsze: budżet

Punkt pierwszy rozważań jest raczej oczywisty. To budżet determinuje, jakie mieszkania są w zasięgu Waszych możliwości. Jeśli więc nie macie konkretnej sumy pieniędzy na ten cel, zacznijcie od zorientowania się, jaką macie realną zdolność kredytową. Dopiero gdy wiecie, w jakim przedziale cenowym możecie kupić mieszkanie, rozpoczęcie poszukiwań ma sens.
Na cenę mieszkania wpływ ma wiele czynników – rynek pierwotny/wtórny, lokalizacja, developer, standard budowania i wykończenia, ale również układ pomieszczeń i ich ilość.

Po drugie: lokalizacja

Im bliżej centrum miasta chcemy kupić mieszkanie, tym będzie ono droższe. Warto w związku z tym zastanowić się nad kupnem mieszkania na obrzeżach miasta, bo często w takim wypadku, za podobną cenę uda się kupić nawet kilkanaście metrów większe mieszkanie. Zanim jednak podejmiecie decyzję, zastanówcie się, czy w okolicy jest wszystko, czego możecie potrzebować w przyszłości: czy są sklepy, przychodnia, przedszkole i szkoła? Warto również rozważyć, jak wiele istnieje opcji dojazdu do centrum miasta, czy są to ulice, na których codziennie tkwi się kilkadziesiąt minut w korku? Czy zamiast samochodem, można podjechać do centrum kolejką? Czy w okolicy jest jakiś przystanek autobusowy? Czasami bowiem zakup mieszkania na obrzeżach lub pod miastem może się wydawać bardziej korzystany, ale z czasem okaże się, że mieszkanie tam będzie dla Was męczące, a na dojazdy czy szkoły wydawać będziecie co roku sporą sumę, i tracić zdrowie, irytując się w korkach.

Po trzecie: cel

To również niezwykle istotna kwestia – czy kupujecie mieszkanie dla siebie, czy w celach inwestycyjnych. Kawalerki czy mieszkania jednoosobowe dobre są dla singli lub par, są to bardzo popularne mieszkania na rynku wynajmu. Jeśli kupujecie dla siebie, zastanówcie się, jakie macie plany na przyszłość: czy chcecie założyć rodzinę i mieszkać w tym mieszkaniu z dzieckiem, przynajmniej dopóki będzie małe? Jeśli tak, zdecydowanie bardziej warto kupić mieszkanie dwupokojowe, w którym będziecie mogli mieć oddzielną sypialnię, a z czasem pokój dla dziecka.

Myśląc o zakupie dla siebie warto rozważyć za większą kwotę kupienie mieszkania dwupokojowego. Jeśli jest to mieszkanie z oddzielną kuchnią, zawsze możemy jeden pokój podnająć co obniży nam koszt utrzymania. Tego typu mieszkania są najbardziej poszukiwane przez kupujących” – radzi Mariusz Polkowski – Specjalista ds. Sprzedaży oraz Team Leader w biurze nieruchomości House Standard.

Po czwarte: układ mieszkania

Gdy już znajdziecie lokal, który przypadł Wam do gustu, warto mieć w głowie przynajmniej zarys wizji tego, jak chcielibyście, aby mieszkanie było urządzone i jak będziecie w nim spędzać czas. Czy często gotujecie w domu, czy raczej obiady jecie na mieście, w pracy? Jak dużo czasu spędzacie w mieszkaniu? Czy często zapraszacie gości, którzy mogą zostać na noc? Czy, jeśli mieszkacie z partnerem, prowadzicie podobny tryb życia, wstajecie o tej samej godzinie, czy na przykład jedno z Was śpi w nocy, a drugie pracuje przy komputerze? Czy wolicie mieć więcej przestrzeni, czy jednak zależy Wam na tym, aby wydzielić w mieszkaniu część dzienną i nocną? To wszystko warto wziąć pod uwagę, gdy decydujecie między kawalerką, mieszkaniem jednopokojowym lub dwupokojowym, będzie to bowiem miało duży wpływ na komfort Waszego mieszkania.

Po piąte: stan mieszkania i budynku

Wbrew pozorom jest to rzecz, której wiele osób poświęca za mało uwagi. Kiedy już znajdziemy spełniające nasze oczekiwania mieszkanie, usłyszymy od właściciela lub przedstawiciela dewelopera, że jest w świetnym stanie i wszystko z nim w porządku, łatwo jest poddać się radości i chęci jak najszybszego zakupu, bez bardzo dokładnego sprawdzenia istotnych kwestii w urzędach i spółdzielni.

Przy zakupie każdego mieszkania należy sprawdzić stan prawny nieruchomości. Ważny jest też stan techniczny budynku. O ile samo mieszkanie możemy sobie wyremontować to mamy mniejszy wpływ na sam budynek. Należy zwrócić uwagę czy wymienione są w mieszkaniu rury od CO, kanalizacji oraz przyłącza elektryczne i gazowe” – doradza nasz ekspert z House Standard.

Warto więc, przy kupowaniu mieszkania z rynku wtórnego, nie tylko dokładnie je obejrzeć, może nawet w towarzystwie znajomych specjalistów z zakresu remontów, wykończenia mieszkań, czy chociażby elektryki, ale też porozmawiać z mieszkańcami, czy mają w bloku jakieś problemy – czy nie ma wilgoci, grzybów, czy wentylacja jest dobra, czy często zdarzają się awarie. Również wizyta w spółdzielni nie zaszkodzi.

W przypadku mieszkania kupowanego z rynku pierwotnego, w inwestycji, która dopiero się buduje, nie będziecie w stanie ocenić, jak budynek zachowa się po kilku latach mieszkania i czy nie zaczną pojawiać się problemy. Dlatego warto poszukać opinii na temat dewelopera w Internecie, a także obejrzeć jego wcześniejsze inwestycje, już oddane do użytku i porozmawiać z mieszkańcami.

Problemy prawne mogą objawić się podczas wizyty w banku –  gdy mieszkanie stoi na przykład w miejscu, gdzie własność gruntów jest nieuregulowana, dowiecie się podczas starania się o kredyt. Podobnie może być, jeśli deweloper ma problemy finansowe czy organizacyjne przy innych inwestycjach.


Przy tworzeniu wpisu swoją wiedzą pomógł mi Mariusz Polkowski, Specjalista ds. Sprzedaży oraz Team Leader w biurze nieruchomości House Standard.
“Jestem doświadczonym doradcą na rynku nieruchomości. Moja dobra znajomość rynku pozwala mi na dobranie odpowiedniej oferty dla klientów. Moja współpraca nie ogranicza się do prezentacji oferty, ale również do jej analizy i kompleksowej obsługi transakcji. Zajmuję się także doradztwem przy inwestowaniu w nieruchomości – zarówno te komercyjne jak i mieszkaniowe. Zapraszam do współpracy wszystkie osoby zainteresowane zakupem lub sprzedażą nieruchomości” – mówi Mariusz o sobie.

6 thoughts on “Kawalerka, M2 czy M3 – jak wybrać małe mieszkanie?”

  1. Bardzo cenny wpis. Ja póki co jestem sama i mam ograniczony budżet, to zdecydowałam się na kawalerkę, później zawsze mogę sprzedać i kupić coś większego lub wynająć. Mieszkanie to inwestycja

  2. Ja na szczęście mieszkam w małym mieście i u nas dużych problemów z wysokimi cenami małych mieszkań nie ma.

Leave a Reply