Kupujemy używaną elektronikę na Gumtree

Sprzedaż i zakup używanej elektroniki w sieci to świetny sposób na nadanie przedmiotom „drugiego życia”. Takie działania, w dobie powszechnego konsumpcjonizmu, mogą być korzystne nie tylko dla naszego portfela, ale także dla środowiska. Podpowiemy Wam, na co zwrócić uwagę, kupując elektronikę z drugiej ręki.

Słuchawki – na co zwrócić uwagę

Słuchawki to sprzęt, bez którego obecnie nie obejdzie się większość z nas. Wiele modeli sprzed lat bez zarzutu działa do dzisiaj, a ich właściciele czasem sprzedają swoje kolekcje. Chcąc kupić tańsze egzemplarze, możemy poszukać okazji na rynku wtórnym. W ten sposób nie tylko możemy zaoszczędzić, ale też po prostu zdobyć wymarzony, nieprodukowany już model.

Zanim zdecydujemy się na zakup słuchawek, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Najważniejszy oczywiście jest dźwięk. Ma być on czysty, bez zakłóceń, trzasków i szumów. Sama barwa to już naturalnie kwestia indywidualna. W związku z tym, kiedy kupujecie sprzęt audio, pamiętajcie o przetestowaniu go na miejscu. Jeżeli testujecie słuchawki bezprzewodowe, wystarczy je włączyć i sparować z telefonem. Jeśli są to jednak słuchawki klasyczne, przewodowe, pamiętajcie o przejściówce. Może się po prostu okazać, że Wasz smartfon nie ma już gniazda słuchawkowego. W przypadku słuchawek bezprzewodowych, warto sprawdzić również, czy te ładują się bez problemu. Słuchawki przewodowe narażone są zaś na uszkodzenia, takie jak na przykład złamany lub przetarty kabel – tego typu defekty najczęściej pojawiają się przy wtyczce.

W przypadku poduszek w słuchawkach sprawa ma się nieco inaczej. W większości modeli można je bez problemu wymienić na nowe w kilka chwil. Poduszki dostępne są za niewielkie pieniądze w sklepach czy na portalach aukcyjnych.

Zobacz na Gumtree: słuchawki

Używany laptop

Laptopy to także bardzo popularne urządzenia, które kupowane są na rynku wtórnym. Zanim jednak kupimy używany komputer przenośny, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Po pierwsze: konkretny model i jego dokładną specyfikację. Producenci bardzo często stosują identyczny wygląd dla całej serii laptopów, które mogą się diametralnie różnić specyfikacją, a co za tym idzie – wydajnością. Dlatego, jeśli sprzedający nie podał ani specyfikacji, ani nazwy modelu, warto o to dopytać.

Specyfikacja określa także, do jakich celów będziemy laptopa wykorzystywać. Jeżeli jest to Macbook od Apple, gry raczej nie powinny być w sferze Waszych zainteresowań. Wszystko wynika ze specyfiki komputerów od Apple. Te zaprojektowane i stworzone zostały do wygodnej pracy na profesjonalnych narzędziach, ale głównie w obszarze działań kreatywnych – jak na przykład grafika komputerowa czy montaż filmów. Macbooki posiadają jednak mnóstwo ograniczeń dotyczących ich rozbudowy i ewentualnych modyfikacji.

Rozglądając się za komputerem z Windowsem, warto szukać modeli z wydajnym procesorem z ostatnich generacji (Intel 7, 8, 9 gen.) oraz ilością pamięci RAM wynoszącą co najmniej 4 GB, aby komputer działał płynnie. Jeżeli ma być to komputer do gier, powinien mieć dedykowaną kartę graficzną oraz wydajny procesor Intel Core i5 lub i7.

Niezależnie od tego, czy mówimy o Macbooku czy laptopie z Windowsem, podczas odbioru osobistego warto zwrócić uwagę na wszelkie rysy czy pęknięcia. Te może negatywnie nie wpłyną na pracę samego komputera, ale mogą zmniejszyć wytrzymałość laptopa. Kolejna, bardzo ważna sprawa, to ekran. Decydując się na zakup używanego sprzętu, należy sprawdzić jego działanie, w tym upewnić się, czy obraz jest wyświetlany poprawnie. Procedura przedzakupowa powinna wyglądać tak: proces uruchamiania, działanie ekranu, funkcjonowanie gładzika i klawiatury, sprawdzenie stanu ładowarki, a na koniec kultura pracy laptopa. W przypadku ostatniego punktu, trzeba uważać zwłaszcza, gdy laptop przez cały czas chodzi głośno. Może to oznaczać, że nie był czyszczony, a to z kolei mogło doprowadzić do uszkodzeń wewnętrznych, których w żaden sposób nie będziemy w stanie potwierdzić.

Zobacz na Gumtree: laptop

Jak przed zakupem sprawdzić używanego smatfona?

Smartfony – według badań portalu SquareTrade[1], to właśnie one są najbardziej narażone na wszelkie uszkodzenia i uchodzą za najczęściej niszczony technologiczny gadżet naszych czasów. Wszystko jednak zależy od klasy urządzenia. W końcu modele różnych firm cechują się różną wytrzymałością i odpornością na upadki. Dla przykładu – smartfony z plastikową obudową znacznie lepiej zniosą upadek niż te stworzone z połączenia metalu i szkła. W końcu plastik jest znacznie bardziej elastycznym tworzywem i zazwyczaj lepiej poradzi sobie z upadkiem. Do tego warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie jest wodoszczelne oraz odporne na trudne warunki atmosferyczne, takie jak niska temperatura albo upały. Przed zakupem możemy rozejrzeć się za fachowymi opiniami na temat konkretnego modelu. Będziemy mogli się wtedy dowiedzieć, z jakiej jakości podzespołów został stworzony dany smartfon. Tak czy inaczej, w przypadku poszukiwania urządzeń, które jeszcze kilka miesięcy temu uchodziły za flagowe, można z pełnym spokojem ducha skierować się ku serwisom takim jak Gumtree.pl. Wszystko dlatego, że takie modele traktowane są przez pierwszych właścicieli nad wyraz ostrożnie. Najczęściej od razu lądują w wytrzymałym etui, a ich ekran zabezpieczany jest szkłem ochronnym.

Zanim jednak kupicie smartfona z drugiej ręki, obejrzyjcie dokładnie ekran oraz jego otoczenie. Najmniejszy nawet ubytek szkła może doprowadzić do rozbicia ekranu przy drobnym upadku. Poza tym, warto sprawdzić działanie smartfona – upewnić się, czy ten funkcjonuje prawidłowo, bez przycięć, czy właściwie interpretuje nasz dotyk. Ostatnim elementem do sprawdzenia jest ładowarka. Podłączając telefon do ładowania, zweryfikujemy, czy wszystkie elementy pracują prawidłowo.

Zobacz na Gumtree: smartfon

Konsola z drugiej ręki

Z drugiej ręki kupić można nie tylko najnowsze laptopy czy smartfony, ale także konsole. Te znoszą upływ czasu oraz rozwój technologii znacznie lepiej niż inne elektroniczne gadżety. Wciąż znaleźć można pierwsze modele konsoli PlayStation – w pełni sprawne i gotowe na kolejne godziny rozgrywki w klasycznych, legendarnych już grach. Podobnie jest z kolejnymi generacjami. Obecnie PS4 wciąż sprzedaje się świetnie, podobnie jak gry, które także bez najmniejszego problemu można nabyć z drugiej ręki. Zdarza się, że tytuły przeznaczone dla jednego gracza cieszą przez kilka lub kilkanaście godzin, a potem lądują na półce. Można im w bardzo łatwy sposób nadać drugie życie, by inni mogli je kupić za ułamek ceny premierowej i mieć z nich sporo frajdy.

Kupując używaną konsolę, przede wszystkim sprawdźcie, czy sprzęt działa. Najprostszym sposobem jest włączenie konsoli i uruchomienie gry. W tym momencie możemy ocenić stan urządzenia. Na szczególną uwagę zasługuje kultura pracy. Kiedy konsola działa głośno, możemy się spodziewać, że długo nie była czyszczona lub jest problem z napędem optycznym. W takim przypadku, w krótkim czasie mogą pojawić się problemy z prawidłowym działaniem konsoli, spowodowane zbyt wysoką temperaturą we wnętrzu urządzenia lub po prostu nagromadzeniem się zbyt dużej ilości kurzu.

Podczas zakupu nie należy zapominać o istotnych akcesoriach, które dodają producenci konsol, takich jak okablowanie czy dodatkowe kontrolery. Kable najlepiej podłączyć i sprawdzić, czy nie ma z nimi żadnego problemu. O ile kabel zasilający to sprawy groszowe, o tyle przewód HDMI i optyczny mogą kosztować nawet kilkadziesiąt złotych.

Zobacz na Gumtree: konsola

Aparat cyfrowy – dla tych, którzy nie robią zdjęć smartfonem

Ostatni przykład sprzętu, który warto kupić z drugiej ręki, to aparat cyfrowy. Mowa zarówno o popularnych lustrzankach, jak i bezlusterkowcach. Niezależnie od tego, jaka technologia znajduje się pod obiektywem, ceny za sam używany korpus potrafią przekroczyć kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych, jeśli chodzi o najdroższe modele. Jednak i w tym przypadku możemy zapolować na warte uwagi okazje. Sprzęt często trafia bowiem na sprzedaż nawet z minimalnym przebiegiem migawki. Przy okazji możemy trafić na dodatkowe akcesoria, takie jak obiektywy czy baterie. A wszystko to w naprawdę dobrej cenie.

Choć aparaty są jednymi z tych urządzeń, o które dbamy najbardziej, to nawet one nie unikną czasem nieoczekiwanego, bliskiego kontaktu z twardą powierzchnią. Coś takiego może skończyć się nie tylko śladami na obudowie, ale też poważnym uszkodzeniem elementów wewnętrznych. Warto więc sprawdzić wszystkie rysy i wgniecenia, jakie widoczne są na obudowie oraz zrobić kilka przykładowych zdjęć, by sprawdzić, czy stabilizacja, migawka oraz autofocus działają poprawnie.

Znaczenie ma także „przebieg” aparatu, czyli liczba wykonanych zdjęć. W zależności od modelu, migawka może posłużyć do zrobienia ograniczonej ich liczby. Zazwyczaj jest to od 100 tys. do 150 tys. zdjęć. Im więcej aparat ich zrobił, tym większa szansa na ewentualną awarię tego elementu. A wymiana migawki nie należy, niestety, do najtańszych.

Zobacz na Gumtree: aparat cyfrowy

To tylko przykłady okazji, jakie można znaleźć między innymi w serwisie Gumtree.pl. Bardzo często zdarza się, szczególnie po okresach świątecznych, że w Internecie wystawiane są nietrafione prezenty, zapakowane i nawet raz nieużywane. Zbliża się więc świetny czas dla wszelkich poszukiwaczy „perełek” za nieduże pieniądze.

Na koniec jeszcze małe przypomnienie – kupując cokolwiek z drugiej ręki, zawsze pamiętajcie o tym, by przejechać się do sprzedającego i obejrzeć kupowany przedmiot. W miarę możliwości sprawdźcie, czy wszystko działa tak, jak powinno. Najczęstsze usterki to te dotyczące baterii, portów oraz kabli. Bądźcie dociekliwi i pytajcie o historię sprzętu – jak i gdzie był eksploatowany.  Wszystko po to, aby przypadkiem nie kupić „kota w worku”.

Wpis powstał we współpracy z portalem TechnoStrefa.com


[1] SquareTrade’s 2018 Smartphone Owners Repair Study conducted in August 2018

8 thoughts on “Kupujemy używaną elektronikę na Gumtree”

  1. Kwestia zakupu nowego lub używanego urządzenia to nie tylko kwestia jego użytkowości. Kiedy decydujemy się na na zakup używanej elektroniki, robimy to również w trosce o nasze środowisko naturalne. Z pewnością warto kupować sprawne części używanych już sprzętów, które mogą posłużyć nam np. do rozbudowy naszej elektroniki.

  2. Coraz więcej osób kupuje używany sprzęt elektroniczny. Komputery i laptopy poleasingowe, uratowały wiele firm w okresie pandemii Covid-19. Ważne, by nabywać taki sprzęt od sprzedawców z dobrymi opiniami i reputacją na rynku.

  3. To jest naprawde fajna opcja tego typu elektronika, ja niestety zamiast na razie na hobby, bo wydaję na oprogramowanie dla firm budowlanych, musze trochę rozkręcić biznes, wiec działam troszkę inaczej.

Leave a Reply