Las w szkle – zrób to sam

Wycinek natury zamknięty w szklanym naczyniu, czyli las w szkle lub ogród w słoju, to nie tylko wspaniała dekoracja mieszkania. Żywy ekosystem sprawi wiele radości, jest łatwy do własnoręcznego przygotowania i prosty w pielęgnacji. Doskonale sprawdzi się też jako prezent na każdą okazję.

Co będzie potrzebne do wykonania lasu w szkle?

  • Szklany słój o dowolnej wielkości – im większe będzie naczynie, tym łatwiej posadzisz w nim rośliny i mniej kłopotów sprawi późniejsza pielęgnacja całej kompozycji. Na początek wybierz otwarte naczynie lub z przykrywką z naturalnego korka.
  • Keramzyt – na warstwę drenażu w której będzie się zbierał nadmiar wody.
  • Węgiel drzewny – pomoże w utrzymaniu równowagi biologicznej w naczyniu i zapobiegnie rozwojowi bakterii gnilnych i pleśni.
  • Ziemia uniwersalna do kwiatów doniczkowych – to w niej będą rosły rośliny tworzące kompozycję.
  • Kępki żywego mchu i kawałki kory – do dekoracji. Nadadzą kompozycji naturalnego charakteru.
  • Żywe rośliny – W przedstawionej kompozycji wykorzystane zostały: corokia, fitonia, paproć nefrolepis i soleirolia rozesłana. Inne gatunki szczególnie dobrze rosnące w ogrodach w szkle to bluszcze, małe draceny, oplątwy i miniaturowe storczyki.

Las w szkle – krok po kroku

Wykonanie lasu w szkle rozpocznij od wysypania 2-3 cm warstwy keramzytu w szklanym naczyniu. Na przygotowanym drenażu rozsyp cienką warstwę węgla drzewnego. Czynność tą wykonuj bez pośpiechu, ponieważ pył z węgla drzewnego może zabrudzić ścianki naczynia. Na węgiel nasyp kolejno przynajmniej 5 cm warstwę ziemi. Łączna grubość wszystkich warstw powinna wynieść około ¼ wysokości całego naczynia.

Wybrane rośliny wyjmij z doniczek i rozluźnij ich korzenie palcami. Włóż rośliny do naczynia i posadź je w ziemi. Najwyższą z roślin (corokię) posadź pośrodku, a niższe gatunki (fitonię, paproć i soleirolię) rozmieść bliżej ścianek naczynia.

W trakcie sadzenia unikaj mieszania ze sobą składników poszczególnych warstw. W razie potrzeby dosyp jeszcze podłoża tak, aby wszystkie korzenie zostały dokładnie przykryte ziemią. Pomiędzy roślinami ułóż kępki mchu i kawałki kory.

Elementy dekoracyjne ułóż a taki sposób, aby las w słoiku z każdej strony wyglądał inaczej. Dodatkowo do dekoracji możesz wykorzystać ozdobne kamienie, szyszki, gałązki czy pojedyncze piórka.

Ostatnią czynnością wykonania ogrodu w szkle będzie podlanie całej kompozycji. Daj roślinom tylko tyle wody, ile jest w stanie wchłonąć warstwa ziemi. Zabrudzenia na wewnętrznych ściankach naczynia zmyj czystą wodą ze spryskiwacza lub wytrzyj papierowym ręcznikiem kuchennym.

Pielęgnacja ogrodu w słoju

Gotowy las w słoiku ustaw w jasnym pomieszczeniu, ale nie w bezpośrednim słońcu. W zamkniętym naczyniu może rozwinąć się samowystarczalny ekosystem, który będzie wymagał jedynie minimalnej pielęgnacji – podlania w razie potrzeby. Zdejmij pokrywę natychmiast, kiedy zauważysz rozwijającą się pleśń. Mini-ogród w otwartym naczyniu wymaga częstszego i regularnego podlewania, jednak nie nagrzewa się tak szybko w słoneczne dni, a rośliny są mniej narażone na przegrzanie.

O autorze:

Łukasz Skop – mgr inż. biotechnologii roślin, redaktor naczelny bloga bezogrodek.com. Właściciel dziesięciu zielonych paluchów, ogrodnik amator i amator ogrodów. Ciągle zgłębia tajemnice roślin i knuje plan podboju świata – zaczynając zwykle od własnego ogródka.

 

 

 

1 thought on “Las w szkle – zrób to sam”

Leave a Reply