Kiedy najlepiej kupować mieszkanie?

Decydując się na zakup mieszkania musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak lokalizacja, powierzchnia, rodzaj zabudowy, stan prawny, czy też standard budynku i samego lokalu. Dla wielu potencjalnych kupców ważną kwestią do rozstrzygnięcia jest również cena adekwatna do ogólnych warunków. Rozpoczynając poszukiwanie mieszkania do kupienia warto pamiętać o sezonowości tego rynku, która może warunkować ostateczną cenę.

Zimowe wyprzedaże zachęcają wszystkich do uzupełnienia kolekcji ubrań czy też sprzętów RTV i AGD, a nawet wymiany samochodu. Wybrane artykuły z końcówek kolekcji tanieją w określonych porach roku. Wybierając odpowiedni czas, można sporo zaoszczędzić. Czy tak samo jest również na rynku nieruchomości wtórnych?

Zima: dobry moment na zakup mieszkania

Sezonowość zakupu mieszkań na rynku kupna/sprzedaży nieruchomości kształtuje się równie dynamicznie, jak na rynku wynajmu. Na ten stan rzeczy ma wpływ kilka ważnych okoliczności w ciągu roku. Według całorocznych raportów firm deweloperskich, najlepszym czasem na zakup mieszkania jest końcówka roku. Na przyśpieszenie decyzji o kupnie wpływa przede wszystkim to, że nabywcy, chcą się „załapać” na kredyt z LTV 95 proc. (Jest to wskaźnik określający wysokość kredytu w stosunku do wartości zabezpieczenia. Im niższy współczynnik LTV tym korzystniejsze oprocentowanie może zaproponować nam bank).

Od stycznia 2014 roku zgodnie z bankową rekomendacją S (mówiącą o wymaganym wkładzie własnym przy kredytach hipotecznych), kredytobiorcy musieli posiadać 5% wkład własny. Od tego roku jest to już 10%. Jeśli więc stan finansowy na to pozwalał, warto było podjąć decyzję o zakupie mieszkania parę miesięcy wcześniej. Z tego względu też, podobnie jak w handlu, początek roku to tzw. martwy sezon, gdzie popyt na zakup nieruchomości nieco słabnie. Docelowo, od 2016 roku, aby myśleć o kredycie hipotecznym na zakup własnego mieszkania trzeba będzie dysponować 15% wkładem własnym, a w 2017 roku aż 20-procentowym. Z drugiej zaś strony część sprzedających, którym zależy na szybkiej transakcji, jest skłonna do obniżek cen. Tym bardziej, że zaczynają sobie zdawać sprawę z stanu faktycznego mieszkania – przestarzałych technologii czy też słabszej funkcjonalności. Tego typu „przeceny” dotyczą zwłaszcza mieszkań do remontu, jak również tych w budownictwie wielkopłytowym oraz kamienicach. Dodatkową zaletą poszukiwania mieszkania zimą jest możliwość oceny jego pełnego stanu technicznego (jakości instalacji grzewczej, energochłonności i termomodernizacji obiektu, czy szczelności okien). Krótko mówiąc – zimowe warunki to najlepszy czas na przetestowanie nieruchomości w warunkach, których nie ma latem.

Wiosenne ożywienie

Niemałe ożywienie na rynku nieruchomości można dostrzec również wiosną. Jest to okres zmian, w którym każdy z nas chce wprowadzić w swoje życie troszkę „świeżości” i modyfikacji w otoczeniu. Wielu młodych ludzi zaczyna nowe rozdziały w życiu, przeprowadza się do innych miast, a pozostali zamykają kwestie rozliczeń za poprzedni rok. W okresie wiosennym również można liczyć na niewielką negocjację cen, zwłaszcza w przypadku mieszkań eksponowanych na rynku przez więcej niż 6 miesięcy.

Lato – czas na kupowanie z rynku pierwotnego

Latem zauważa się mniejszą skłonność właścicieli mieszkań do akceptacji cen proponowanych przez kupujących, mimo iż niemal w każdą ofertę wkalkulowany jest margines negocjacyjny. Największe szanse na pertraktowanie cen mają osoby zainteresowane kupnem mieszkania o dużym metrażu i z ofertami będącymi dłużej na rynku. Okres wakacyjny sprzyja raczej koniunkturze mieszkań z pierwszej ręki. Wtedy też większość deweloperów oddaje do użytku nowo wybudowane mieszkania.

Na rynku wtórnym miesiące letnie to raczej również tzw. martwy okres. Na duże zainteresowanie w tym czasie mogą liczyć kawalerki i mieszkania dwupokojowe o małym metrażu. Takie nieruchomości, po nieznacznym zaangażowaniu własnych środków finansowych w wyposażenie, bezboleśnie obronią się przed wahaniami cen. Nieznacznymi nabywcami małych mieszkań w tym czasie są studenci, a dokładniej rodzice, którzy inwestują w nieruchomości dla swoich pociech. Kierują się oni przede wszystkim jak najniższymi kosztami utrzymania lokalu położonego w najkorzystniejszej lokalizacji w pobliżu uczelni.

Jak widać, nie można uniknąć niektórych czynników, takich jak zmiany podatkowe, czy też wahania na rynku finansowym, ale wystarczy wyczuć odpowiednią porę na transakcję, aby nieco zaoszczędzić. Tzw. smart shopping, czyli sprytne robienie zakupów, można stosować nawet w przypadku tak poważnego zakupu, jakim jest wybór mieszkania.  Niestety rzeczywistość jest taka, że nie każdy z nas ma czas na porównywanie ofert i czekanie z zakupem dachu nad głową. Pamiętajmy jednak, że kupując mądrze, za zaoszczędzone pieniądze można całkiem dobrze wyposażyć wnętrze w niezbędny sprzęt. Jak widać, można kupować tanio, nie oszczędzając jednocześnie na jakości.

Zobacz: mieszkania i domy na sprzedaż na Gumtree

6 thoughts on “Kiedy najlepiej kupować mieszkanie?”

  1. Ciekawe spostrzeżenia, dla kupujących i sprzedających. Ciekawe czy objęcię dopłatami (dla młodych) mieszkań z rynku wtórnego zmieniłoby coś?

  2. Podsumowując najlepiej kupić mieszkanie zimną. Przeraża fakt tak wysokiego wkładu własnego, 20% to bardzo dużo dla wielu, szczególnie młodych, osób, które będą chciały kupić mieszkanie.

  3. Dobry artykuł. Słyszałem o sezonowości na rynku nieruchomości, ale że pod koniec roku najlepiej kupować? Interesująca informacja, do tej pory słyszałem, że to raczej początek roku jest najlepszy…Muszę na ten temat więcej poczytać. W każdym razie, dzięki.

  4. Wpis był realizowany już jakiś czas temu. Dobrze byłoby jednak wyprostować błąd mówiący jaki wkład własny jest wymagany. Zgodnie z rekomendacją w dalszym ciągu można uzyskać kredyt na 90% LTV. Jeden z banków jest przygotowany na udzielenie 100%.

Leave a Reply