Nie daj się oszukać – bezpieczne zakupy na Gumtree

Nie daj się oszukać – bezpieczne zakupy na Gumtree

W obecnym czasie zakupy przez Internet zyskują na popularności. Coraz częściej kupujemy nie tylko w sklepach internetowych, ale także przez portale ogłoszeniowe, takie jak Gumtree, gdzie możemy znaleźć wiele interesujących nas rzeczy z drugiej ręki, w korzystnej cenie. Taki wzrost popularności ogłoszeń lokalnych sprzyja niestety wzrostowi cyberprzemocy, przede wszystkim phishingu.

Czym jest phishing? To bardzo przebiegła metoda wyłudzenia danych za pośrednictwem e-maila lub wiadomości SMS, polegająca na podszywaniu się pod firmy, instytucje państwowe, banki, operatorów telekomunikacyjnych itp., aby pozyskać osobiste informacje takie jak np. dane logowania do konta bankowego, numer karty kredytowej, numer dowodu, pesel, itp. Tego typu wiadomości są przygotowane tak, aby wyglądały autentycznie i nie budziły naszych podejrzeń.

Pomimo tego, że w Gumtree robimy wszystko, aby każda Twoja wizyta na naszej stronie była bezpieczna, pamiętaj o zachowaniu czujności, aby zadbać o swoje własne bezpieczeństwo.

Jak zachować bezpieczeństwo na Gumtree?

1. Nigdy nie wysyłaj ani nie przelewaj nikomu pieniędzy.

Jeżeli kupujesz lub sprzedajesz na Gumtree staraj się spotkać bezpośrednio z drugą stroną, aby zobaczyć przedmiot i zapłacić za niego lub odebrać pieniądze z ręki do ręki.

2. Pamiętaj, że Gumtree nie oferuje żadnej formy ochrony kupującego ani żadnych programów związanych z realizowaniem płatności.

Jeżeli otrzymasz maila informującego o takim systemie, możesz mieć pewność, że to oszustko.

3. Nigdy nie udostępniaj swoich danych osobowych lub bankowych, takich jak numer karty kredytowej, numer dowodu, itp., innym osobom przez Internet.

A przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem.

Jeżeli czujesz, że ktoś próbuje Cię oszukać – zgłoś nam wszelkie próby oszustwa lub podejrzane wiadomości mailowe, ogłoszenia, czy inne zachowania członków społeczności.

Więcej na temat bezpieczeństwa na Gumtree przeczytasz na tutaj.

Leave a Reply