Nietypowe atrakcje zimowe w Polsce

Pierwsza tura szkolnych ferii zimowych właśnie się rozpoczęła, tymczasem zima nas nie rozpieszcza – śniegu jest jak na lekarstwo. Miłośnicy sportów zimowych z pewnością jakoś sobie poradzą, co jednak mają zrobić ci, którzy nie są fanami jazdy na nartach czy snowboardzie? Oraz ci, którzy chcą oderwać się chociaż na chwilę od obowiązków, ale nie planowali dłuższego wyjazdu? Ci wszyscy powinni skorzystać z naszego przewodnika po atrakcjach turystycznych, nie do końca kojarzących się z zimą 🙂 Żeby się nimi nacieszyć, wystarczy krótki wyjazd weekendowy.

Zobacz: oferty na ferie na Gumtree

Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni

Mam wrażenie, że to jedno z najmniej znanych miejsc na tej liście – a szkoda. Muzeum Wsi Kieleckiej powstało w latach ’70 poprzedniego wieku. Jego twórca, Roman Reinfussa, chciał odtworzyć typowy układy wiosek z różnych części kielecczyzny. Znajdziecie tu naprawdę mnóstwo budynków, począwszy od zwykłych wiejskich chat, przez kościół, dworek, młyny. Na zwiedzanie musicie sobie jednak zarezerwować kilka godzin, bo teren, na którym to wszystko zostało rozlokowane, jest ogromny.  http://mwk.com.pl/pl/oferta/cennik/

Krzywy las w Gryfinie – Znana na całym świecie polska atrakcja przyrodnicza

Krzywy Las, który leży dokładnie w Nowym Czarnowie, 4 km od Gryfina, fascynuje ludzi z całego świata. Sosny, których pnie tuż nad ziemią zginają się pod kątem prostym, tworząc łuk, często trafiają do zestawień najciekawszych miejsc na świecie, pokazywane były chociażby w serwisie Bored Panda. Około 100 wygiętych sosen rośnie w tym miejscu prawdopodobnie od ponad 80 lat. Tajemnica powstania Krzywego Lasu pozostaje nierozwiązana, mimo iż wiadomo, że na pewno został on stworzony przez człowieka.

Latarnie morskie – Kołobrzeg, Gdańsk, Hel

Nadmorskie atrakcje zdecydowanie bardziej kojarzą się z latem, niż zimą. Ale to właśnie teraz nad morzem jest zdecydowanie mniej turystów, a plaże lekko przysypane śniegiem mają niesamowity urok. Latarnie morskie są już co prawda używane coraz rzadziej przez marynarzy, bo zastępują je komputery i GPS. Same latarnie są jednak niezwykle różnorodne, mają swój urok, a do tego z ich szczytu rozciągają się niesamowite widoki. Ponadto za odwiedzanie latarni morskich w Polsce możecie zdobyć specjalną odznakę Miłośnika Latarń Morskich.

Kaplica Czaszek w Kudowie Zdroju

Ściany i sufit Kaplicy Czaszek wyłożone są około 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen śląskich i chorób zakaźnych z XVIII wieku. Z pewnością nie jest to atrakcja turystyczna dla każdego, szczególnie jeśli ma się świadomość, że pod podłogą spoczywają szczątki kolejnych kilkudziesięciu tysięcy osób. Nie jest to jednak jedyna atrakcja Kudowy Zdroju, jeśli więc szukacie miejsca o mniejszym ciężarze, zajrzyjcie do Muzeum Zabawek, gdzie znajdziecie największą w Polsce kolekcję zabawek, w tym wiele okazów nie tylko z poprzednich dziesięcioleci, ale nawet stuleci 🙂 Niedaleko od Muzeum Zabawek możecie odwiedzić również Muzeum Minerałów, gdzie zobaczycie m. in. fragment meteorytu z Afryki czy jajo dinozaura z Pustyni Gobi.

Nocne zwiedzanie Zamku Książ

Zamek Książ został wybudowany pod koniec XIII wieku przez Bolka I Surowego, księcia świdnicko-jaworskiego, ma więc długa i ciekawą historię.  Można go oczywiście zwiedzać w dzień, ale nocne zwiedzanie odbywa się w innej, bardziej tajemniczej atmosferze. Ponadto podczas nocnych wycieczek udostępnianych jest nieco więcej pomieszczeń. Wyobraźcie sobie chodzenie po wąskich zamkowych korytarzach, piwnicach, jedynie przy świetle lamp… czy nie brzmi to interesująco? 😉 Terminy na nocne zwiedzanie trzeba rezerwować wcześniej, zazwyczaj tego typu wycieczki odbywają się w weekendy, i jest to atrakcja wyłącznie dla dorosłych.

Ci z Was, którzy chcieliby wybrać się z dziećmi, poza dziennych zwiedzaniem zamku mogą również odwiedzić pobliską Palmiarnię oraz wałbrzyskie Muzeum Porcelany.

 

Jaskinia Raj i zamek w Chęcinach

Okolice Gór Świętokrzyskich to prawdziwa kopalnia atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest Jaskinia Raj, to której w ciepłym sezonie trzeba czasami rezerwować bilety kilka tygodni wcześniej. Jej zwiedzanie nie wymaga specjalnych umiejętności, jest więc dostępna niemalże dla każdego. Do zobaczenia jest około 240 m korytarzy, które powstały około 360 mln lat temu! Na tym samym terenie można również zwiedzać Centrum Neandertalczyka, gdzie zobaczycie m. in. replikę mamuta naturalnych rozmiarów.

Jeśli już będziecie w tej okolicy, odwiedźcie również koniecznie powstały na przełomie XIII i XIV wieku Zamek Królewski w Chęcinach.

Leave a Reply