Jak nie odpowiadać na oferty pracy?

Jakiś czas temu prowadziliśmy w Gumtree rekrutację. Poprzez nasz portal dostaliśmy kilkaset zgłoszeń. Po ich przeczytaniu postanowiliśmy wskazać Wam podstawowe błędy popełniane przez osoby odpowiadające na oferty pracy – mamy nadzieję, że dzięki temu uda Wam się je wyeliminować i efektywnie poszukiwać pracy.

Wysyłanie kilka razy odpowiedzi na to samo ogłoszenie

Wysyłanie kilku aplikacji w odpowiedzi na to samo ogłoszenie na pewno nie zwiększa Waszych szans na dostanie pracy – wręcz przeciwnie. Z punktu widzenia rekrutera wygląda to tak, jakbyście wysyłali zgłoszenia na chybił trafił, kompletnie nie kontrolując swoich aplikacji. Osoba, która raz uważanie przeczyta ogłoszenie, zapamięta je na tyle, aby przypomnieć je sobie, gdy trafi na nie po raz kolejny.

Jeśli wysyłacie dużo aplikacji i gubicie się w tym, do których firm już się zgłaszaliście, przeczytajcie koniecznie nasz artykuł: Stwórz katalog najważniejszych informacji.

Czytanie treści ogłoszenia to podstawa

Zaoszczędźcie czasu sobie i rekruterowi i zanim wyślecie odpowiedź na ogłoszenie, przeczytajcie je. Jeśli w ofercie wyraźnie napisane jest, że podstawowym wymaganiem jest biegła znajomość języka angielskiego, a Wy znacie go w stopniu komunikatywnym, nie zgłaszajcie się na to stanowisko. Poziom znajomości języka nie jest czymś, co da się nadrobić w tydzień – podobnie jak prawo jazdy czy 2 lata doświadczenia w pracy na stanowisku dyrektora.

Czytając ogłoszenia  i wysyłając aplikacje tylko na te, w których spełniacie podstawowy warunek, zaoszczędzicie sobie frustracji, którą wywołuje świadomośc, że odpowiedzieliście na 150 ofert, a nikt do Was nawet nie zadzwonił.

Uważaj, jak nazywa się plik CV

MojeCV.txt, cefalka.pdf – tak nazwany plik nie  tylko nie  wygląda profesjonalnie, ale również utrudnia pracę rekruterowi, bowiem nawet jeśli zapamięta on lub zapisze Wasze nazwisko, trudno będzie mu odnaleźć Wasze CV w skrzynce mailowej, czy zapisane na dysku.

Ctrl C + ctrl V

W odpowiedzi na nasze ogłoszenie dostaliśmy oddzielnie zgłoszenia od chłopaka i dziewczyny, mieszkających pod tym samym adresem. CV kandydatki było napisane dość charakterystycznym językiem i naprawdę nie potrzeba było wnikliwej analizy, aby stwierdzić, że pewne fragmenty są identyczne, jak w CV chłopaka. Coś takiego natychmiast podważa wiarygodność i  dyskwalifikuje kandydatów, niezależnie od tego, jak dobre jest są ich życiorysy.

Jeśli posiłkujecie się szablonami CV dostępnymi w internecie, pamiętajcie, że pewne utarte formułki są znane doświadczonym rekruterom i nie warto ich kopiować słowo w słowo (a poza tym brzmią bardzo nienaturalnie).

„Proszę o szczegóły…”

To jeden z najdziwniejszych, naszym zdaniem, sposobów odpowiadania na oferty pracy – ale zaskakująco popularny. Osoby, wydawałoby się, zainteresowane pracą, odpowiadają na ogłoszenie, wpisując z wiadomości jedynie krótką formułkę „Jestem zainteresowany/zainteresowany, proszę o szczegóły… (czasami podany jest numer telefonu, czasami prośba o konktakt mailowy)”.

Spójrzcie na to z punktu widzenia rekrutera. Nie zadaliście sobie nawet odrobiny fatygi, żeby się podpisać i ZAŁĄCZYĆ CV, które już na wstępie pozwoliłoby mu zapoznać się z Waszymi kwalifikacjami i zapamiętać Was, jako wartościowego kandydata.

Jeśli osoba prowadząca rekrutację otrzyma 150 aplikacji, z czego 120 będzie zawierało życiorys zawodowy, a 20 będzie w pełni odpowiadać oczekiwaniom od kandydata, nikt nie doda sobie pracy poprzez kontaktowanie się z osobami, którym nawet nie  chciało się dodać załącznika.

Uprzejmość nie zaszkodzi

Gumtree to portal o charakterze niezbyt formalnym – zależy nam na tym, aby każdy Użytkownik czuł się tu dobrze. Nie jest to również portal wyspecjalizowany, poświęcony jednej kategorii. Mimo tego warto, odpowiadając na ofertę pracy, zachować pewne zasady dobrego wychowania – w końcu staracie się o posadę. Nawet sobie nie wyobrażacie, ile maili trafiło do nas bez żadnej treści, czy bez podpisu. Warto w treści wiadomości napisać krótką formułkę o tym, że odpowiadamy na ofertę pracy na stanowisko np. magazyniera, grafika. Nigdy nie  wiecie, na kogo traficie po drugiej stronie komputera, dlatego nie warto do siebie zrażać rekrutera nadmierną swobodą.

1 thought on “Jak nie odpowiadać na oferty pracy?”

  1. To z kopiowaniem to bardzo ważna sprawa, nawet nie tyle pod kątem treści, co pod kątem jej formatowania. Ludzie często zapominają zwrócić uwagę i na to.

Leave a Reply