Poradnik: jak konstruować ogłoszenia, aby były skuteczne – Nieruchomości

Nieruchomości to jedna z najpopularniejszych kategorii ogłoszeń na Gumtree. Od połowy września do początku października szczególnie oferty dotyczące wynajmu mieszkań i domów cieszą się wyjątkowym powodzeniem wśród osób, które rozpoczynają nowy rok szkolny i akademicki. Mimo to zdarza się, że niektóre ogłoszenia „wiszą” na Gumtree tygodniami, a zainteresowanie nimi jest niewielkie. Jak zatem należy przygotować ogłoszenie dotyczące nieruchomości, aby mieć pewność, że znajdziemy kupca bądź najemcę w krótkim czasie? Poniżej znajdziecie nasze porady.

Najprostszym przepisem na udane ogłoszenie w każdej kategorii jest poniższy zestaw:
cena adekwatna do jakości + ładne zdjęcia + niezbędne informacje w treści

Okazuje się jednak, że stworzenie ogłoszenia, które gwarantuje sukces, nie zawsze jest prostą sprawą.

Nie ukrywaj ceny, to się nie opłaci

Wiele osób poszukiwania mieszkania, czy to na wynajem, czy do kupienia, zaczyna od ustalenia budżetu i wpisania w wyszukiwarkę zakresu cenowego, w jakim mogą sobie pozwolić szukania nieruchomości. Ukrywanie ceny, wpisywanie ceny niższej, niż rzeczywista oczekiwana, bądź podawanie wyłącznie informacji „do negocjacji” jest kompletnie bez sensu. Po pierwsze ogranicza liczbę chętnych, którzy uznają, że mają czas na wyciąganie takich informacji. Po drugie, wynajęcie czy zakup nieruchomości, to spory wydatek i raczej ciężko jest liczyć na to, że ktoś, kto nie planował przekroczenia np. 2000 miesięcznie, pozwoli sobie nagle na wynajem mieszkania 500 zł droższego.

Przed wypełnieniem pola „cena” w ogłoszeniu, warto zrobić research na rynku, zobaczyć, jakie są aktualne ceny nieruchomości w danej lokalizacji, w podobnym wieku, i o danym standardzie wyposażenia, tak, aby cena była adekwatna do jakości, którą oferujemy. Nie zaszkodzi również spojrzenie krytycznym okiem na wystrój lokalu – 30-letnia meblościanka, która budzi Wasze wspomnienia z dzieciństwa, z rynkowego punktu widzenia niekoniecznie będzie atutem mieszkania.

Zdjęcia to podstawa

Wbrew pozorom zrobienie zdjęć do ogłoszenia to rzecz, która wymaga przygotowania. Zadaniem takich fotografii jest pokazanie potencjalnym kupcom/najemcom nieruchomości w sposób zachęcający, ale też jak najbardziej informacyjny. Dlatego kompletnie nie sprawdzają się zdjęcia poszczególnych mebli, często z odbiciem flesza w lustrze (meble przecież zawsze można wymienić), jak również kątów czy małych fragmentów pomieszczenia, które nie dają wyobrażenia o jego ogólnym wyglądzie.

Zanim zaczniecie robić zdjęcia – posprzątajcie! Niby powinno się to wydawać oczywiste, ale jednak nadal możemy znaleźć bardzo wiele ogłoszeń, gdzie przez oparcie krzesła przewieszona jest sterta prania, w kącie stoi niepościelone łóżko, a na biurku używane naczynia. Bałagan na zdjęciach nie wygląda zachęcająco i odwraca uwagę od atutów pomieszczenia. Warto też wynieść z fotografowanego pokoju czy mieszkania osobiste akcenty i zbędne bibeloty, aby przestrzeń nie była zagracona.

Kolejna rzecz, o którą warto zadbać, to oświetlenie – zdjęcia powinny być doświetlone i wyraźne. Na koniec wybierzcie taki punkt pomieszczenia, który pozwoli Wam objąć jak największa jego część, aby dać wyobrażenie o wielkości pokoju i możliwościach jego aranżacji.

Kompletując fotografie do ogłoszenia pamiętajcie również o planie pomieszczeń – nawet narysowany odręcznie plan, zachowujący proporcje, jest lepszy, niż jego brak.

Konkretnie, zwięźle i na temat

Kiedy mamy już gotowe zdjęcia, przychodzi czas na przemyślenie i skonstruowanie treści ogłoszenia, w której liczą się jasne, konkretne i prawdziwe, nie ubarwione, informacje. Opis sąsiedztwa i okolicznej infrastruktury jest oczywiście niezwykle istotny, ale na początku należy podać podstawowe informacje dotyczące samego lokalu:

– ilość i metraż pomieszczeń

– lata, w których został zbudowany lokal (i ew. Informację o technologii, typu „wielka płyta”)

– cena – w przypadku najmu: miesięczny koszt, szacunkowa wysokość opłat dodatkowych, wysokość kaucji; w przypadku sprzedaży

– termin dostępności lokalu

– wyposażenie (w przypadku sprzedaży – jakie meble oraz elementy wyposażenia mogą zostać w mieszkaniu)

– informacje o przeprowadzonych remontach

– informacje dodatkowe: piętro, winda, garaż, parking, balkon itd.

– w przypadku najmu – szczególne warunki (np. czy właściciel zgadza się na posiadanie przez najmującego zwierząt)

– dojazd, komunikacja (tu naprawdę warto podać praktyczne informacje, a nie odległość od centrum w linii prostej, czy czas dojazdu do konkretnych punktów w niedzielę o 16, kiedy ulice zdecydowanie mniej zatłoczone, niż w poniedziałek o 7:30)

Dobrze skonstruowane ogłoszenie nie tylko sprawi, że zainteresowanie Waszą ofertą wzrośnie, ale też zaoszczędzi czasu Wam i osobom zainteresowanym – znając warunki oferty, będą mogli już na etapie czytania ogłoszenia stwierdzić, czy jest ona dla nich odpowiednia. Dlatego też w ogłoszeniu warto wspomnieć również o ewentualnych wadach mieszkania, aby osoba zainteresowana przychodziła na spotkanie ze świadomością tego, co zastanie na miejscu.  

Jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości, dotyczące zamieszczania ogłoszeń w kategorii Nieruchomości na Gumtree, zapraszamy Was do tego wpisu.

2 thoughts on “Poradnik: jak konstruować ogłoszenia, aby były skuteczne – Nieruchomości”

  1. Ciekawie ujęte , są tylko dwa problemy cenę oczywiście lepiej podać jak nie bo faktycznie raczej szuka się do swoich możliwości ale jest jeszcze kwestia metrażu i pomieszczeń to też istotna informacja . Drugi problem to zdjęcia ,oczywiście telefony teraz mają dobre aparaty ale nie każdy sobie jest w stanie poradzić jak profesjonalista i wtedy nie wygląda to ciekawie .

Leave a Reply