Poradnik: Jak przygotować samochód na jesień?

Poradnik: Jak przygotować samochód na jesień?

Jesień, jak każda inna pora roku, wymaga od nas odpowiedniego przygotowania samochodu do jazdy. Pogorszenie warunków na drodze związane z opadami deszczu, śliską jezdnią, zaparowanymi szybami, czy szybciej zapadającym zmrokiem znacząco wpływa nie tylko na komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Jak przygotować swój samochód do jesieni?

Zadbaj o światła.

Bezpieczeństwo jazdy zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest to, jak dobrą widoczność na drodze zapewniają nam światła w naszym samochodzie. Regularne sprawdzanie żarówek, ustawienia i czystości reflektorów pomoże Ci uniknąć niepotrzebnego zagrożenia. Zwróć uwagę nie tylko na światła do jazdy dziennej czy mijania, ale także na światła przeciwmgielne, które jesienią mogą okazać się szczególnie przydatne.

Pamiętaj, że sygnałem do wymiany żarówki jest nie tylko to, że przestała świecić, ale także to, że świeci gorzej niż powinna. To pierwszy znak świadczący o tym, że żarówka wkrótce się wypali. Warto wymienić ją, zanim do tego dojdzie.

Zobacz ogłoszenia z kategorii światła – https://www.gumtree.pl/s-swiatla/v1c9643p1

Wymień wycieraczki.

Sezon jesienny to szczególnie wyzwanie dla wycieraczek. Zauważyłeś, że wycieraczki w Twoim samochodzie piszczą albo nie radzą sobie ze zbieraniem wody? Wymień je na nowe!

Zużyte wycieraczki słabo zbierają wodę, a co za tym idzie, podczas deszczowych dni nie będą w stanie zapewnić Ci odpowiedniej widoczności. Jeżeli istnieje taka potrzeba, wymieniając wycieraczki, uzupełnij także płyn do spryskiwaczy.

Kup nowe wycieraczki samochodowe – https://www.gumtree.pl/s-czesci-i-akcesoria-samochodowe/v1c9636p1?q=wycieraczki

Sprawdź elektronikę.

Jesień i związana z nią wilgotność może negatywnie wpłynąć na stan elektroniki w naszym samochodzie. A zły stan elektroniki może doprowadzić do zwarć i przebić prowadzących do wielu poważnych awarii. Jeżeli zauważysz w swoim samochodzie jakiekolwiek problemy z elektroniką nie zwlekaj z jej naprawą.

Zadbaj też o akumulator. Pamiętaj, że prawidłowe napięcie samochodowe powinno wynosić 12,6 V. Sprawdź swój akumulator u najbliższego mechanika i w razie konieczności wymień go na nowy.

Znajdź mechanika w swojej okolicy – https://www.gumtree.pl/s-mechanika-auto-skup-pomoc-drogowa/v1c9145p1

Skontroluj stan hamulców.

Zanim na dworze zapanuje prawdziwa, jesienna pogoda niezwykle ważna jest także kontrola stanu hamulców. Sprawdź nie tylko klocki hamulcowe i tarcze, ale także płyn hamulcowy. Pogorszenie parametrów płynu hamulcowego, spowodowane często przez wilgoć, może skutkować znaczną utratą siły hamowania, która jest szczególnie istotna na śliskiej nawierzchni.

Sprawdź ogłoszenia z kategorii hamulce i zawieszenia – https://www.gumtree.pl/s-hamulce-i-zawieszenie/v1c9642p1

Zmierz głębokość bieżnika w oponach.

Chociaż jesienią większość z nas korzysta z opon letnich, istotne jest sprawdzenie bieżnika, który odpowiada za odprowadzanie wody i przyczepność koła do drogi. To szczególnie istotne podczas deszczowych dni, kiedy samochód wjeżdżając w taflę wody ślizga się po niej i może stracić przyczepność. W przypadku letnich opon wysokość bieżnika powinna wynosić 3 mm.

Wymień opony na nowe – https://www.gumtree.pl/s-opony-i-felgi/v1c9639p1

Wyczyść kanały wentylacyjne.

Zdarzyło Ci się mierzyć z problemem parujących szyb w samochodzie? To problem, który często związany jest z niewłaściwą wentylacją pojazdu. Po okresie letnim kanały wentylacyjne często są zanieczyszczone, co w połączeniu z jesienną wilgocią wpływa na ich drożność. Odkurz kanały wentylacyjne i spryskaj je odpowiednim preparatem dezynfekującym. Warto także wyczyścić lub wymienić na nowy filtr kabinowy.

Zobacz ogłoszenia z kategorii motoryzacja na Gumtree – https://www.gumtree.pl/s-motoryzacja/v1c5p1

Leave a Reply