Poradnik: Jak znaleźć pracę po dłuższej przerwie?

Poradnik: Jak znaleźć pracę po dłuższej przerwie?

Urlop macierzyński, długa choroba czy utrata pracy w związku z pandemią — niezależnie od przyczyny powrót na rynek pracy może okazać się trudniejszy, niż nam się wydawało. Takie wyzwanie łączy się z wieloma obawami, a im dłuższa była nasza przerwa w pracy, tym trudniej może nam być, wrócić do zawodu. Czy powrót do pracy po przerwie jest możliwy? Tak i dzisiaj podpowiemy Ci, jak możesz to zrobić.

Zobacz oferty pracy na Gumtree – https://www.gumtree.pl/s-oferty-pracy/v1c8p1

Zastanów się, jakiej pracy szukasz.

Zanim zaczniesz przeglądać oferty pracy i szukać tych, które mogą Cię zainteresować, zastanów się, jakiej dokładnie pracy szukasz. Chcesz wrócić do poprzedniego zawodu, a może spróbować czegoś nowego? Interesuje Cię praca na cały etat, a może jedynie jego część? Może podczas przerwy w pracy udało Ci się nauczyć czegoś nowego i zdobyć nowe kompetencje? Ile chciałbyś zarabiać? Nasze potrzeby i oczekiwania się zmieniają, a taka analiza pomoże Ci określić, czego tak naprawdę szukasz.

Stwórz dobre CV.

Gdy przeanalizujesz już swoje kompetencje i oczekiwania najwyższy czas na zaktualizowanie swojego CV albo stworzenie go na nowo. W Internecie znajdziesz wiele poradników jak to zrobić, a także szablonów, które pomogą Ci stworzyć estetyczny życiorys. Pamiętaj, aby poza samym doświadczeniem zawodowym dodać do CV także swoje umiejętności, kursy lub certyfikaty, a także zainteresowania.

Nie zapomnij także o liście motywacyjnym. Jeżeli chcesz, możesz w nim wyjaśnić, z czego wynikała Twoja przerwa w zatrudnieniu, o ile nie była to przerwa wliczająca się do okresu zatrudnienia (np. urlop macierzyński lub zwolnienie lekarskie).

Zadbaj o swój wizerunek.

Ponowne wejście na rynek pracy wiąże się z przygotowaniami do spotkania rekrutacyjnego. Zastanów się, czy masz się w co ubrać na ewentualną rozmowę. Jeżeli nie, uzupełnij swoją garderobę o kilka stylizacji, które pomogą Ci zrobić dobre wrażenie na rekruterze.

Jednak nasz wizerunek to nie tylko to, co reprezentujemy podczas spotkania twarzą w twarz, ale także to, co krąży o nas w sieci. Zanim zaczniesz wysyłać CV sprawdź, co na Twój temat można znaleźć w Internecie i zadbaj o odpowiednie ustawienia prywatności w mediach społecznościowych tak, aby potencjalny pracodawca nie znalazł czegoś, czego nie chciałbyś, aby widział.

Zacznij odpowiadać na ogłoszenia.

Teraz kiedy wiesz już, jakiej pracy szukasz, zabrałeś o swój wizerunek i masz gotowe CV czas zacząć szukać pracy. Zastanów się, gdzie chcesz jej szukać. Opcji jest sporo. Możesz skorzystać z wyszukiwarek ogłoszeń pracy (np. Gumtree), profesjonalnych portali społecznościowych (np. LinkedIn), Urzędu Pracy, grup w mediach społecznościowych czy agencje pośredniczącej.

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy któryś z Twoich znajomych nie pracuje w interesującej Cię branży, i podpytanie, czy ich pracodawca nie szuka nowego pracownika. Jeżeli marzysz o pracy w konkretnej firmie nie czekaj i wyślij do niej swoją aplikację.

Przygotuj się do rozmowy rekrutacyjnej.

Ostatnim krokiem jest przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej. Jak się do niej przygotować? Przede wszystkim przeczytaj jak najwięcej o swoim potencjalnym pracodawcy. Przejrzyj stronę internetową, profile w mediach społecznościowych i zapoznaj się z historią firmy.

Jeżeli ostatnią rozmowę rekrutacyjną odbyłeś kilka lat temu, znajdź w Internecie artykuły dotyczące pytań, które możesz usłyszeć podczas rozmowy o pracę, błędów, które możesz popełnić np. podczas rozmowy rekrutacyjnej online, a także o tym, jak reagować na ryzykowne pytania, które mogą pojawić się podczas spotkania.

Powrót na rynek pracy po przerwie może być dla Ciebie stresujący. Pamiętaj o tym, aby się nie poddawać i poświęcać na wysyłanie aplikacji co najmniej kilka godzin w tygodniu. Jeżeli szukasz pracy możesz przejrzeć ogłoszenia dostępne na Gumtree –https://www.gumtree.pl/s-oferty-pracy/v1c8p1

Leave a Reply