Nadchodzi zima: przygotuj dom i samochód

Chociaż wakacje skończyły się zaledwie półtora miesiąca temu, większość z nas zupełnie już o nich zapomniała. Wrzesień to początek roku szkolnego, czy przygotowanie do roku akademickiego, a dla niektórych sesja poprawkowa.Dopiero teraz, kiedy powoli trzeba schować na dno szafy letnie ubrania, zaczynamy się orientować, że lada chwila spadnie śnieg i zrobi się naprawdę zimno. To właściwie ostatni dzwonek, aby w domu, ogrodzie czy samochodzie zrobić jesienne porządki i przygotować się, abyśmy nie byli zaskoczeni, jak co roku drogowcy 😉 Poniżej znajdziecie listę rzeczy, które warto zrobić przed nadejściem zimy.

Porządki w szafach 

Pogoda jeszcze nie daje nam bardzo odczuć, że zima zaraz nadejdzie, nadal jeszcze jest słonecznie i stosunkowo ciepło. Choćbyście jednak jak najdłużej odsuwali od siebie tę myśl, w tym roku raczej już nie będziemy chodzić w letnich ubraniach. To najlepszy moment, żeby zrobić generalne porządki w szafach, pochować krótkie spodenki i japonki, a z dna szafy, albo z piwnicy, wyciągnąć ciepłe swetry. Trzymanie bikini w szufladzie na wierzchu nie powstrzyma zimy przed przyjściem 😉

Mycie okien i pranie pościeli

Chyba nikt nie lubi mycia okien. Mimo wszystko jednak zdecydowanie przyjemniej się to robi, gdy słonko jeszcze od czasu do czasu przyświeca, niż gdy zamarzają palce i płyn na szybie. Dlatego warto się zmobilizować, i jeśli jeszcze tego nie zrobiliście – mieć mycie okien z głowy do końca weekendu, podobnie, jak pranie kołder i poduszek.

Porządki w ogrodzie i na balkonie

O ile nie macie zabudowanego balkonu czy tarasu, to już najwyższy czas, aby pochować leżaki czy letnie meble ogrodowe. Jeśli zostawicie je na dworze, niezabezpieczone, po zimie będą wyglądać koszmarnie.
Zadbajcie też odpowiednio o rośliny, zabezpieczając te, które zostaną w ogrodzie na zimę czy wykopując z ziemi rośliny cebulowe. Warto przed zimą oczyścić też oczko wodne, a z małych oczek wodnych odłowić rybki i przenieść do akwarium.

Nie zapomnij o samochodzie

Przypominając o przygotowaniu samochodu na zimę, nie mamy na myśli wyłącznie wymiany opon na zimowe. Warto wymienić również płyn do spryskiwaczy, sprawdzić, czy w bagażniku albo kieszeni w drzwiach macie skrobaczkę do szyb i zmiotkę do śniegu. Przydatny okazać się może również płyn do odmrażania zamków.

Zimowa atmosfera w domu

Na koniec możecie zadbać o zimową atmosferę w domu. Oczywiście to nie jest obowiązkowe, bez przytulnych, ciepłych kocy, pewnie też zimę przetrwacie. Ale czy nie przyjemniej będzie ją przywitać w otoczeniu delikatnych lampek ledowych, które wizualnie ocieplą dom wieczorem i kubków z wesołymi reniferami w szalikach? 😀

2 thoughts on “Nadchodzi zima: przygotuj dom i samochód”

  1. Dokładnie polecam wymienić opony, wsadzić sobie do auta jakieś filtry i odwilżacze żeby nam ładnie cała wilgoć znikła i co starsze auta to polecam kupić taki specyfik do uszczelek i posmarować bo czasami zdarza sie że zamarznie i nie idzie otworzyć drzwi u mnie tak jest po przeprowadzeniu zabiegu z płynem do uszczelek jeszcze ani razu mi nie przymarzły drzwi.

Leave a Reply