Powrót do szkoły – jak urządzić pokój ucznia?

Powrót do szkoły - jak urządzić pokój ucznia?

Okres przed rozpoczęciem roku szkolnego to dobry czas, na zmianę aranżacji pokoju dziecka tak, aby był miejscem nie tylko zabawy i odpoczynku, ale także nauki. Jak urządzić pokój ucznia, który zapewni mu najlepsze warunki przy odrabianiu lekcji, a jednocześnie będzie miejscem kreatywnej zabawy i relaksu?

Zobacz ogłoszenia z kategorii „meble i wystrój pokoju” – https://www.gumtree.pl/s-meble-i-wystroj-pokoju/v1c9463p1

Własny pokój to miejsce, w którym dziecko spędza swój wolny czas, uczy się i odpoczywa. Rozpoczynając przemianę pokoju warto wydzielić odpowiednie strefy, które sprawią, że pokój będzie funkcjonalny. Jakie strefy powinny znaleźć się w pokoju ucznia? Strefa rozrywki, nauki i odpoczynku.

Strefa nauki, czyli miejsce koncentracji.

To miejsce, którego podstawowym wyposażeniem powinno być biurko i krzesło. Ważny jest także regał czy półka służąca do przechowywania niezbędnych przedmiotów. W tym miejscu Twoje dziecko będzie spędzać czas podczas nauki i odrabiania zadania domowego.

Planując położenie tej strefy zwróć uwagę na to, gdzie znajduje się okno, czyli źródło naturalnego światła. Biurko powinno znajdować się przodem lub bokiem do okna, dzięki czemu dziecko będzie mogło korzystać z dziennego światła. Zadbaj także o to, aby znalazła się na nim lampka niezbędna do nauki, gdy dziennego światła zabraknie.

Dla komfortu dziecka istotne jest także wygodne krzesło. Powinno być stabilne i dostosowane do wieku malucha. To właśnie ono będzie miało wpływ na kształtowanie prawidłowej postawy ciała dziecka, a jego zły wybór może sprawić, że narazimy dziecko na ryzyko problemów z kręgosłupem.

Warto zadbać także o otoczenie biurka. Niepotrzebne, rozpraszające uwagę elementy utrudnią dziecko skupienie się na nauce.

Strefa rozrywki, czyli miejsce zabawy.

To właśnie w tym miejscu zagospodarujesz przestrzeń na zabawki. Warto ją dostosować do zainteresowań i wieku dziecka. Pokój małego sportowca będzie różnił się od pokoju miłośnika puzzli, klocków Lego czy muzyki. Pamiętaj, aby zaangażować dziecko w aranżacje jego pokoju. Możesz zapytać je, jakie są jego ulubione zabawki i do których z nich chce mieć łatwy dostęp.

Zwróć uwagę na organizacje tej strefy, ponieważ to w niej na co dzień najtrudniej będzie utrzymać porządek. Warto zaopatrzyć dziecko w pojemniki, kosze i pudełka, które pomogą zapanować nad codziennym nieładem. Dobrze, jeżeli ustalisz z dzieckiem, gdzie jest miejsce każdej z jego zabawek. Możesz też wprowadzić zasadę, że po zabawie każda zabawka powinna trafić na swoje miejsce. To nauczy malucha organizacji. Pamiętaj także o dużym, miękkim dywanie, który pozwoli dziecku na zabawę na ziemi.

Strefa odpoczynku, czyli miejsce relaksu.

To strefa, która będzie służyć głównie do odpoczynku. Zwróć uwagę na to, aby nie znajdowały się w niej przedmioty i kolory, które mogą działać na dziecko pobudzająco. Głównym punktem tego miejsca powinno być wygodne łóżko, dostosowane do potrzeb dziecka. Może to być klasyczne łóżko dziecięce, ale także łóżko piętrowe czy rozkładany tapczan. Dzieci szybko rosną, dlatego najlepiej wybrać taki model, który będzie służył maluchowi przez kilka lat.

Warto zaaranżować pokój tak, aby w pobliżu łóżka znajdowała się szafa lub komoda. To ułatwi dziecku dostęp do ubrań zaraz po przebudzeniu. Istotne mogą okazać się także znalezienie lampka nocna przy łóżku, miejsca na przechowywanie pościeli, a także zaciemniające rolety, dzięki którym dziecko będzie miało kontrolę nad ilością światła, dostającą się do pokoju przez okno.

Jeżeli szukasz mebli i innych gadżetów, które pomogą Ci zaaranżować pokój dziecka wejdź na https://www.gumtree.pl/s-meble-i-wystroj-pokoju/v1c9463p1

4 thoughts on “Powrót do szkoły – jak urządzić pokój ucznia?”

  1. Warto zapewnić dziecku wygodne i ergonomiczne miejsce do nauki w domu. Dobrze, że na Gumtree jest duży wybór mebli do pokoju dziecka i nie trzeba przepłacać kupując nowe.

    1. Po roku nauczania zdalnego to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale też kadry szkolnej i rodziców. 🙂 Pozdrawiamy

Leave a Reply