Praca zdalna – jak to zorganizować?

Jeszcze kilka miesięcy temu część z pracujących mogła tylko pomarzyć o możliwości pracy zdalnej. Po wybuchu pandemii wiele firm musiało jednak przeorganizować tryb pracy i odesłać wiele osób z komputerami do pracy z domu.

Obecnie sytuacja powoli zdaje się wracać do normy, a firmy zaczynają już na powrót wzywać pracowników do biur. Jednak ostatnie tygodnie pokazały, że wielu pracowników faktycznie może pracować zdalnie, przynajmniej od czasu do czasu, bez utraty jakości wykonywanych zadań i efektywności. Jeśli będziecie w grupie szczęśliwców, którzy dostaną taką możliwość, powinniście zadbać o kilka kwestii związanych z pracą z domu. Czym innym jest bowiem organizowanie sobie tej pracy ad hoc, na 4 czy 6 tygodni, a czym innym – zadbanie o higienę pracy z domu przez dłuższy czas czy na stałe. Wierzcie mi, wiem o czym mówię – pracuję w ten sposób, z krótkimi przerwami, od ponad 10 lat.

Wbrew pozorom praca zdalna nie wiąże się wyłącznie z wygodami, takimi jak brak dojazdów czy wymaganie formalnego stroju. Wymaga ona wiele wewnętrznej motywacji i dyscypliny. Bardzo łatwo bowiem, pracując z domowego zacisza, zacząć sobie „pozwalać” na drobne wygody, takie, jak przesuwanie czasu rozpoczęcia pracy czy długie przerwy w trakcie. A jeśli zaczniecie regularnie wykraczać poza regularny czas pracy,  nie tylko możecie sobie narobić problemów zawodowych, ale też zaczniecie być sfrustrowani tym, że praca zabiera Wam czas, który powinien być przeznaczony na sprawy prywatne.

Jak zatem przygotować się do pracy zdalnej?  Poniżej znajdziecie kilka porad.

  • Wyznacz stałe godziny pracy

Praca zdalna pozwala zaoszczędzić czas przeznaczany na dojazdy, często kusi nas zatem, aby na przykład pospać dłużej. Dużo dłużej 😉 Warto jednak wyznaczyć sobie wcześniej sztywne godziny pracy i trzymać się ich. Przesuwanie czasu rozpoczęcia pracy czy nadmierne rozwlekanie wykonywania obowiązków zawodowych sprawi, że część z nich będziecie musieli wykonać wieczorem, tracąc czas, który powinien zostać poświęcony na odpoczynek, czy też nadrobić następnego dnia w pracy.

  • Znajdź sobie wygodne miejsce

Kiedy pracujesz z domu przez 2-3 tygodnie, posiadanie wygodnego biurka i odpowiedniego krzesła nie wydaje się koniecznością. Możesz popracować wygodnie, leżąc na kanapie czy siedząc w fotelu. Jednak z czasem taki sposób pracy może zacząć Ci przeszkadzać w zorganizowaniu, skupieniu się i zwyczajnie zacząć Cię rozleniwiać. Dlatego jeśli planujesz przez dłuższy czas wykonywać w ten sposób swoje obowiązki zawodowego, postaraj się zorganizować sobie stałe, wygodne miejsce do pracy. Wystarczy nawet niewielkie biurko i wygodny fotel.

  • Skup się wyłącznie na obowiązkach zawodowych

Praca w domu bywa podstępna. Niby robimy sobie krótką przerwę na herbatę, ale po wejściu do kuchni zaraz pojawia się pomysł, aby podczas, gdy woda się gotuje, rozpakować zmywarkę, wstawić zupę, zrobić listę zakupów, obrać ziemniaki, zapakować zmywarkę… I tak zamiast 10 minut przerwa w pracy wydłuża się do godziny. Chociaż łączenie obowiązków zawodowych z prywatnymi może wydawać się oszczędnością czasu, finalnie doprowadzi do tego samego, co nieprzestrzeganie wyznaczonego na pracę czasu – nasze obowiązki zawodowe rozwleką się na cały dzień.

  • Unikaj rozpraszaczy

Telewizor, śmieszne kotki w Internecie, oglądanie seriali, robienie długich przerw – to wszystko może mieć zgubny wpływ na Twoje obowiązki zawodowe. Jak wynika z badania Gumtree, co piaty polski pracownik uważa, że duża obecność rozpraszaczy jest największym minusem pracy zdalnej. To właśnie Internet i TV, a także łączenie pracy z obowiązkami domowymi, najczęściej sprawiają, że przekraczamy wyznaczony czas pracy, a wykonanie zadań do pracy zajmuje nam więcej, niż standardowe 8 godzin. Dlatego niezbędna jest wewnętrzna dyscyplina i zaplanowanie sobie czasu, który poświęcimy wyłącznie na pracę. Tym bardziej, że długotrwałe wykraczanie poza godziny pracy utrudnia oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej, zachowanie higieny psychicznej, i rodzi frustrację.

  • Powiedz domownikom, że to czas przeznaczony na pracę

Doskonale rozumiem, że to może być najtrudniejszy punkt do wykonania dla wielu z Was, szczególnie dla tych, którzy mają dzieci. Chyba większość rodziców mocno trzyma kciuki, aby od września uczniowie mogli normalnie wrócić do szkół, ponieważ nauczanie zdalne było wyzwaniem nie tylko dla dzieci i nauczycieli, ale również dla rodziców. Postaraj się jednak, aby nawet najmłodsi domownicy mieli świadomość, że w danym momencie pracujesz. To pomoże ograniczyć ilość zadawanych pytań czy odrywania Cię od pracy, żeby zrobić „coś do picia” 😉

Jako osoba pracująca zdalnie od ponad 10 lat, mam dla Was jeszcze jedną radę – od czasu do czasu spotkajcie się z ludźmi, z którymi pracujecie 🙂 To bardzo poprawia jakość komunikacji, buduje poczucie wspólnoty i jest wyrwaniem się z rutyny.

5 thoughts on “Praca zdalna – jak to zorganizować?”

  1. Odnośnie rozpraszaczy podczas pracy zdalnej mam własne doświadczenia. Zarobki i możliwości ich zwiększania np poprzez premie z wyników pracy są najlepszym lekiem na rozpraszanie.
    W przypadku, gdy osoba pracuje online ze stałą pensją niezależną od efektów i wyników, takie rozpraszacze będą nie do uniknięcia.

  2. Bardzo dobry artykuł na temat pracy zdalnej w obecnym czasie koronowirusowym. Wiele przydatnych informacji dla osób pracujących z domu.

  3. W pracy zdalnej najważniejsza jest odpowiednia organizacja, trzeba samemu zaplanować sobie czas, tak aby ze wszystkim zdążyć. Jest to też duża niezależność, ponieważ działania wykonuje się bez bezpośredniego nadzoru kierownictwa.

Leave a Reply