Premiera książki “Imigranci wsparciem dla rynku pracy”

W wielu branżach na polskim rynku brakuje pracowników – w dużej mierze ze względu na fakt, że kilka lat temu, po wejściu do Unii Europejskiej, wielu rodaków wyjechało pracować w innych krajach. Autorzy książki “Imigranci wsparciem dla rynku pracy i rozwoju przedsiębiorstw”rozważają, jaka przyszłość czeka rodzimy rynek pracy i jaką rolę mogą na nim odegrać imigranci. Jest nam ogromnie miło poinformować o premierze książki, przy której tworzeniu mieliśmy swój skromny udział 🙂
Publikację w formacie PDF możecie bezpłatnie pobrać TUTAJ, tymczasem zapraszamy Was również do zapoznania się z krótką informacją na jej temat.


Czy imigranci są przyszłością polskiego rynku pracy?
Premiera książki „Imigranci wsparciem dla rynku pracy i rozwoju przedsiębiorstw”

Rynek pracy w Polsce przechodzi rewolucję, z rynku pracodawcy w coraz szybszym tempie zmienia się w rynek pracownika. Rąk do pracy wciąż brakuje, a potrzeby gospodarki będą jeszcze rosły. Według szacunków w ciągu najbliższych 15, 30 lat to imigranci będą współtworzyli polski PKB.

Jak będzie wyglądał polski rynek pracy w przyszłości? Jaki będzie w nim udział imigrantów? Na te pytania odpowiadają eksperci w opracowaniu zbiorowym „Imigranci wsparciem dla rynku pracy i rozwoju przedsiębiorstw”, przygotowanym pod redakcją naukową prof. Teresy Kupczyk. Książka od dziś jest dostępna na rynku, a jej pomysłodawcą i fundatorem jest spółka OTTO Work Force Polska, która należy do największych międzynarodowych agencji pośrednictwa pracy w Europie. Wydawcą opracowania są OTTO Work Force Polska i Gazeta Wyborcza.

„Jako agencja pracy tymczasowej cyklicznie realizujemy badania i wspieramy dyskusję na temat wykorzystania potencjału imigrantów dla rozwoju przedsiębiorstw oraz gospodarek. Według szacunków w 2030 roku na rynku pracy będzie dostępnych 3 miliony mniej Polaków niż obecnie. Pracodawcy będą musieli zmierzyć się z brakami kadrowymi nie tylko wśród pracowników niższego szczebla, ale również specjalistów. Ratunkiem dla polskiego rynku pracy jest imigracja zarobkowa pracowników zza wschodniej granicy.” – mówi Tomasz Dudek, dyrektor operacyjny na Europę Środkowo-Wschodnią w OTTO Work Force Polska.

Autorzy publikacji „Imigranci wsparciem dla rynku pracy i rozwoju przedsiębiorstw” podejmują temat tego co czeka polski rynek pracy za kilkanaście lat. Szacują jak duże będzie zapotrzebowanie przedsiębiorców na pracowników, które rynki europejskie będą w stanie uzupełniać luki w zatrudnieniu oraz czy imigranci z Ukrainy będą przyszłością polskiego rynku pracy.

„Obecnie możemy zauważyć coraz większy napływ pracowników z Ukrainy. Wypełniają oni wolne wakaty przede wszystkim w branży produkcyjnej i logistycznej, odgrywając coraz większą rolę w budowaniu oraz rozwoju przedsiębiorstw w Polsce. Warto zauważyć, że z roku na rok wzrasta także liczba Ukraińców, którzy pracują zgodnie z własnym wykształceniem. Sami Ukraińcy nie będą jednak w stanie pokryć zapotrzebowania kadrowego w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Należy się spodziewać, że dołączą do nich także przedstawiciele innych narodowości.” – mówi Tomasz Dudek, dyrektor operacyjny na Europę Środkowo-Wschodnią w OTTO Work Force Polska.

Więcej na temat problematyki imigracji zarobkowej w Polsce znajdziecie Państwo w książce.

Leave a Reply