Projekt Wiosna: zadbaj o ogród

ogród w kwietniu

Pogoda w tym roku nie może się zdecydować. Z jednej strony prawdziwej, śnieżnej zimy, mieliśmy stosunkowo niewiele, z drugiej: wiosenna aura raz pojawia się, raz znika. Jeszcze niedawno mogliśmy się spodziewać temperatur poniżej zera. Niech Was to jednak nie zwiedzie: kwiecień to ostatni moment, aby uporządkować ogród i przygotować go do sezonu 🙂

Kwietniowe porządki w ogrodzie

Sezon należy rozpocząć od dokładnego przeglądu narzędzi ogrodowych, które mamy do dyspozycji. Warto sprawdzić, w jakim są stanie i, jeśli są bardzo zużyte, wymienić je na nowe (zwróćie uwagę nie tylko na np. stan ostrzy, ale również na uchwyty i rączki). Jeśli jakieś narzędzia są w dobrym stanie, ale wiecie już, że nie będziecie ich potrzebować, możecie je sprzedać na Gumtree. Zanim zaczniecie z nich korzystać, narzędzia należy umyć i zdezynfekować.

Kolejnym krokiem jest oczyszczenie ogrodu z pozostałości po jesieni i zimie, dokładnie zagrabiając wszelkie liście, gałązki czy resztki roślin z trawników i grządek. Należy się ich pozbyć jak najszybciej nie tylko dlatego, że bez nich ogród będzie wyglądał ładniej, ale również dlatego, że mogą one stanowić siedlisko grzybów i pleśni. Ponadto zalegające resztki roślin mogą utrudnić przedostawanie się do gleby powietrza czy wody.

Następnie powinniśmy się zająć drzewami, nie tylko zdejmując po zimie osłony, ale również przycinając gałęzie. Pozwoli to nie tylko pozbyć się uschniętych czy ułamanych gałązek, ale też wpłynie na stymulację wzrostu i pozwoli nam uformować roślinę. Początek kwietnia to ostatni moment na tego typu zabiegi.

Rośliny w kwietniowym ogrodzie

Jeśli w Twoim ogrodzie już są kwiaty, które kwitną wczesną wiosną, takie jak na przykład cudownie pachnące hiacynty czy tulipany pamiętaj, żeby zająć się nimi, gdy przekwitną. Rośliny będą dalej zdobić ogród, jesli zostawisz liście i łodygi, jednak musisz usunąć wszystkie pozostałości kwiatostanu.

Przy takiej pogodzie, jak obecna, można już zacząć sadziś rośliny jednoroczne, takie jak groszek pachnący, powój, czy nagietek. Warto też rozpocząć już wysiew ziół: koperku, pietruszki, mięty czy szałwii.

ZOBACZ: kategoria ogród na Gumtree

1 thought on “Projekt Wiosna: zadbaj o ogród”

Leave a Reply