Przygotuj swój samochód na zimę

zadbaj o samochód na zimę

Październik już prawie za nami, czas więc rozpocząć przygotowania do zimy. Każdy dobry kierowca wie, że nim Polskę przykryje śnieg (lub błoto), należy odpowiednio zadbać o samochód. Oto krótki poradnik – na co warto zwrócić uwagę, zanim zima do nas przyjdzie.

Opony
Na początek to, o czym (teoretycznie) wszyscy pamiętamy: nim nadejdą pierwsze opady śniegu, wskazana jest zmiana opon na zimowe. Gdy mamy do dyspozycji kompletne koła, możemy je wymienić samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że skuteczny bieżnik w oponach zimowych powinien mieć minimum 4 mm – w wypadku, gdy bieżnik jest bardziej zużyty, lepiej sprawdzą się nowe opony letnie (bieżnik o wysokości co najmniej 8mm). Przy okazji wymiany opon/kół, warto sprawdzić stan koła zapasowego oraz kompletność zestawu narzędzi niezbędnych do jego zmiany.

Kup opony zimowe na Gumtree

Podwozie
Skoro jesteśmy już ‘na dole’, spójrzmy od spodu na to, co się dzieje z samochodem. Zimowa pogoda i warunki na drogach (sól, woda, piasek, chemia) sprawiają, że podwozie jest bardziej narażone na korozję. Sprawdźmy stan standardowych zabezpieczeń podwozia, takich jak płyty (osłaniające najważniejsze elementy), osłony tłoczysk amortyzatorów (sprawdzamy, czy nie są dziurawe), gumowe osłony przegubów. Warto również przyjrzeć się samej powierzchni podwozia – zarysowania odkrywające blachę mogą przyspieszyć korozję.

Hamulce
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że sprawne hamulce w samochodzie to podstawa. Należy pamiętać, że wszystko to, co podczas jazdy w dobrych warunkach było tylko ‘małym problemem’, podczas jazdy na mokrej lub oblodzonej nawierzchni może się nasilić.
Przy okazji warto sprawdzić hamulec ‘ręczny’ – jeśli pancerz prowadzący linkę jest uszkodzony lub pęknięty, do środka może dostać się woda, która może zamarznąć i sprawić, że hamulec pozostanie zaciągnięty aż do końca zimy.

Kup klocki hamulcowe na Gumtree

Uszczelki
Dość prozaicznym, acz poważnym problemem, mogą okazać się elementy uszczelniające w drzwiach oraz przy bagażniku. W niskich temperaturach zawilgocone uszczelki mogą zamarznąć i uniemożliwić otwarcie drzwi, a otwieranie na siłę może spowodować ich uszkodzenie. Aby temu zapobiec, warto uszczelki posmarować płynem hydrofobowym oraz uelastyczniającym.
Należy również zwrócić uwagę na zamki. Pamiętajmy, że płyny typu WD-40 nie służą do smarowania ani ‘rozmrażania’ zamka, a dają wręcz odwrotny efekt.

Dywaniki
Skoro już otworzyliśmy drzwi, warto zajrzeć do środka samochodu, zrobić małe porządki, zweryfikować, czy mamy na przykład odpowiedni do pory roku płyn do spryskiwaczy, odkurzyć wnętrze i przyjrzeć się dywanikom. Jeśli posiadamy dywaniki materiałowe, zimą należy je zmienić na gumowe – mniej estetyczne, ale nieprzepuszczające wody – by to, co wnosimy na butach, nie zatrzymało się w wykładzinie. Taka woda nie wyschnie zbyt szybko, a może spowodować uciążliwe ‘parowanie szyb’ podczas jazdy.

Kup dywaniki samochodowe na Gumtree

Płyny
Zanim nadejdą mrozy, pamiętajcie o wymianie płynu do spryskiwaczy. Zamarznięty płyn może nawet spowodować uszkodzenie pompki elektrycznej spryskiwacza.
Jeszcze poważniejszych problemów może nam dostarczyć płyn chłodniczy – jego zamarznięcie może spowodować rozsadzenie newralgicznych części naszego silnika lub układu chłodzenia. Wymiana płynu nie zajmuje dużo czasu i nie jest droga, a nie warto ryzykować, jeśli nie jest się pewnym jego jakości.

Silnik
Skoro już zaglądamy pod maskę, warto przyjrzeć się układowi zapłonowemu i sprawdzić, czy świece oraz przewody wysokiego napięcia są czyste. Jeśli nie, należy je oczyścić i sprawdzić, czy nie są w żaden sposób uszkodzone.
Jeśli jeździcie dieslem, zwróćcie uwagę podczas tankowania na grupę oleju. W niskiej temperaturze z paliwa wytrąca się parafina blokująca m. in. jego filtr.
W przypadku instalacji LPG należy dokonać jej przeglądu oraz regulacji (zimą zmienia się skład autogazu) oraz, obowiązkowo, wymienić filtr gazu.

Akumulator
Akumulator jest kolejną newralgiczną częścią naszego samochodu – jego sprawność może zadecydować o tym, czy samochód podczas mrozów da się w ogóle uruchomić. Warto sprawdzić jego stan (badanie najlepiej przeprowadzić w serwisie i pod obciążeniem) oraz stan układu ładowania.Podczas pracy silnika na zaciskach akumulatora powinno pojawić się napięcie pomiędzy 13,7 a 14,5 V – jeśli tak nie jest, naprawy może wymagać alternator.

Sprawdź akumulatory na Gumtree

Lakier
Przyjrzyj się również powierzchni lakieru, szczególnie w okolicach ostrych zagięć (krawędzie drzwi, obwód maski i bagażnika) – podobnie jak w przypadku podwozia, wszelkie odpryski, zarysowania i pęknięcia to wrota dla korozji. Nie ma konieczności udawania się od razu do lakiernika – w sklepach dostępne są gotowe zestawy do zaprawek lakierniczych.

Wyposażenie
Na koniec należy zadbać o wyposażenie samochodu – przewody zapłonowe, linkę holowniczą, łopatkę, a nawet szczotkę do odśnieżania. Preparaty do rozmrażania zamków warto trzymać poza samochodem, by w razie potrzeby można było z nich skorzystać.

Zobacz części i akcesoria samochodowe na Gumtree

Większość tych zabiegów można wykonać we własnym zakresie, aby zaoszczędzić sobie stresu i straty czasu w drodze do pracy w zimowe poranki, czy podczas wyjazdów za miasto.

9 thoughts on “Przygotuj swój samochód na zimę”

  1. Jak silnik brudny to może być kwestia kiepskiego oleju silnikowego. Kiepskie oleje się spalają i brudzą silnik nagarem. Żeby tego uniknąć trzeba kupić dobry olej syntetyczny który nie będzie się palił. U mnie jest to Hyundai xteer. Nie brudzi silnika, więc silnik dobrze nasmarowany i nie ma ryzyka zatarcia tudzież innych awarii

Leave a Reply