Regifting: zasady przekazywania nieudanych prezentów

przekazywanie nieudanych prezentów

Regifting, czyli umiejętne przekazywanie nieudanych prezentów, to coraz popularniejszy trend. W końcu każdy z nas dostał kiedyś prezent, który nie do końca był udany – płyta zespołu, którego muzyka nas nie porywa, bluzka za duża (albo za mała) o dwa rozmiary, bibelot, który kompletnie nie pasuje do wystroju naszego mieszkania… Jeśli tylko wiemy, że to, co u nas będzie zalegać na dnie szafy, ucieszy kogoś z naszych bliskich, spokojnie możemy prezent przekazać dalej. Należy pamiętać tylko o kilku ważnych, ale prostych zasadach.

Nie przekazuj prezentów typowych, bezosobowych. Jeśli Ciebie nie ucieszył kolejny szary krawat, szalik czy zestaw kosmetyków z supermerketu, to nie licz na to, że wywoła on radość u kogoś innego. Zastanów się, czy dany przedmiot faktycznie przyda się obdarowywanemu, czy jest zgodny z jego upodobaniami i czy  wogóle ma sens. Ktoś, kto ma uczulenie na pomidory, prawdopodbnie nie  będzie skakał z radości, gdy dostanie książkę kucharską z przepisami na włoskie potrawy.

Zadbaj o jakość i opakowanie. O ile nie jest to rzecz, która uzupełni kolekcję obdarowywanego czy będzie mieć dla niego wartość sentymentalną, nie dawaj rzeczy używanych (jeśli chcesz podarować komuś prezent typu second-hand, zajrzyj tutaj). Prezent, który przekazujesz dalej, nadal powinien być w oryginalnym opakowaniu, zwróć jednak uwagę, czy nie ma na nim ceny bądź napisanego Twojego imienia! Zawsze, nawet jeśli wiesz, co zawiera pudełko zawinięte w papier w renifery, odpakuj prezent, aby sprawdzić, czy na pudełku fabrycznym nie widnieją dowody na to, że pierwotnie był to prezent dla Ciebie. Zanim przekażesz podarunek komuś innemu, zapakuj go na nowo.

Nie przekazuj prezentu w tym samym towarzystwie. Jeśli nie pamiętasz, lub nie wiesz, od kogo dostałeś ten podarunek – nie ryzykuj. Możesz zrobić ogromną przykrość osobie, która go dla Ciebie kupiła, jesli dowie się, że postanowiłeś go przekazać dalej (nie mówiąc już o tym, że prezent może wrócić do osoby, która Ci go kupiła).

Nie czekaj z przekazywaniem prezentów – i nie chodzi tu tylko o rzeczy, które mają datę przydatnności, jak np. kosmetyki. Tego, co przez 2 lata leżało w Twojej szafie, albo co gorsza zalegało w piwnicy, nie wypada dać w prezencie. Mimo iż będzie to rzecz nieużywana, odbarowywany prawdopodobnie zorientuje się, ze nie jest nowa.

Nie przekazuj prezentów od najbliższych, ani podarunków ważnych dla osoby, która Cię obdarowała. Jeśli Twoja mama daje Ci serwis do kawy, która sama dostała w prezencie ślubnych, to na pewno jest to dla niej podarunek, który ma ogromną wartość sentymentalną. Mniejszą przykrośc zrobisz jej, mówiąc grzecznie wprost, że nie będziesz go używać, niż przekazując komuś innemu. Warto też pomyśleć, ile najbliższą osobę kosztowało, nie tylko w sensie finansowym, sprezentowanie czegoś, ile wysiłku w to włożyła. Czasem warto zachować prezent od babci, bo wiemy, jak ogromną przyjemność sprawi jej fakt, że bibelot, który nam podarowała, nadal stoi u nas na półce.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby nieudanych prezentów pozbyć się na Gumtree 🙂 Zobacz tutaj, co zrobić, aby Twoje ogłoszenie w kategorii Sprzedam było skuteczne.

 

Leave a Reply