Sezon rowerowy: jak się przygotować?

Śmiało można stwierdzić, że rozpoczyna się sezon rowerowy. Wielu miłośników dwóch kółek już odkąd stopniał śnieg, wyruszyło na ulice swoimi jednośladami. Z pewnością są też tacy, którym zima jest niestraszna i ten sezon nigdy się nie kończy. Jeszcze inni czekają z gotowym sprzętem do przejażdżek na cieplejsze dni. Najwyższa pora! Te ciepłe i słoneczne dni już nadchodzą. Dopisuje nam wtedy humor i chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Warto wcześniej być przygotowanym do pierwszych wypraw. Nie dajmy się zaskoczyć wiośnie, jak kierowcy zimie, i rozpocznijmy sezon prędzej niż zwykle – od rozgrzewki i przeglądu technicznego. Oto kilka rad, które pozwolą Wam sprawnie rozpocząć sezon rowerowy.

Poszukaj używanego roweru na Gumtree

Przegląd techniczny. To jedna z pierwszych rzeczy, którą powinniśmy zrobić przed pierwszymi przejażdżkami. Przeglądu technicznego możemy dokonać w jednym ze sklepów rowerowych. Jeśli nasz rower ma sprawne hamulce, koła nie są skrzywione, z dętek nie schodzi powietrze, a przerzutki działają prawidłowo, to najprawdopodobniej już możemy zacząć od przejażdżki rowerem do przeglądu. Przedsezonowy serwis to wydatek do 100 złotych.

Jednak samodzielne wykonanie częściowego przedsezonowego przeglądu nie jest trudne. A jazda na dobrze przygotowanym rowerze to czysta przyjemność. Dlatego poświęćmy trochę czasu także na konserwację. Zużyte elementy szybko zaczynają niszczyć pozostałe. Konserwacja pozwoli nam uniknąć dodatkowych kosztów z tym związanych.

Mycie roweru. Wbrew pozorom istotny jest sposób umycia sprzętu. Pod żadnym pozorem nie należy używać do tego myjki ciśnieniowej. Woda pod tak dużym ciśnieniem z łatwością zniszczy uszczelki i może uszkodzić rower. Najlepiej umyć go zwykłą gąbką lub szmatką oraz ciepłą wodą z delikatnym detergentem. Trudno dostępne zakamarki najlepiej oczyścić wąską szczotką lub pędzlem, albo po prostu przeciągając przez nie szmatkę. Te najbardziej oporne zabrudzenia można zmyć ekologicznym i łagodnym dla skóry odtłuszczaczem. Dobrze do tego sprawdzi się także benzyna ekstrakcyjna. Ale w tym wypadku należy upewnić się, że nie będzie ona miała kontaktu z elementami innymi niż stal lub aluminium.

Czyszczenie łańcucha. Dla wygody – warto zdjąć łańcuch przed umyciem roweru. Wystarczy go przetrzeć kilka razy ścierką namoczoną w odtłuszczaczu lub benzynie ekstrakcyjnej, a następnie suchą szmatką. Koniecznie należy pozostawić łańcuch do wyschnięcia przed smarowaniem.

Kontrola śrub i luzów. Śruby wykonane ze słabej jakości materiału lub poddane zbyt dużym obciążeniom mają tendencje do wykręcania. Dlatego warto sprawdzić połączenia śrubowe roweru, przede wszystkim w okolicach mechanizmu korbowego oraz pedałów. Poluzowane śruby należy dokręcić i regularnie (po kilku jazdach) je kontrolować. Żeby oszczędzić na poważniejszych naprawach, nie powinno się bagatelizować problemu. Jeśli jedna ze śrub wykręca się ponownie, to należy odwiedzić serwis i ustalić przyczyny problemu.

Stery. Upewnij się, że łożyska łączące ramę z widelcem obracają się lekko i bez zgrzytania. Zaciśnij hamulec roweru i spróbuj rozkołysać rower do przodu i do tyłu. Jeśli usłyszysz stukanie, może to świadczyć o zużyciu lub poluzowaniu się sterów.

Rozgrzewka przed jazdą na rowerze nie powinna ograniczać się do kilku godzin przed rowerową przejażdżką, ale do kilku tygodni. Bardzo ważne jest, żeby nasz organizm powoli przyzwyczajał się do wysiłku. Wtedy unikniemy kontuzji, a dłuższe wyprawy nie będą dla nas katorgą. Trening warto rozpocząć przynajmniej miesiąc przed pierwszymi podróżami. W każdym tygodniu postarajmy się poświęcić trzy dni na ćwiczenia. Zacznijmy od półgodzinnych w pierwszym tygodniu, kończąc godzinnym treningiem po miesiącu ćwiczeń. Pamiętajmy, że każdy trening należy zacząć od rozgrzewki.

Kiedy już będziemy czuć się na siłach, żeby wyruszyć w pierwszą podróż sprawnym i lśniącym rowerem pamiętajmy, że warto rozpocząć od krótszych tras, stopniowo zwiększając dystans. Po każdej przejażdżce poświęćmy kilka chwil na rozciąganie mięśni. Dzięki temu unikniemy bolesnych zakwasów!

3 thoughts on “Sezon rowerowy: jak się przygotować?”

  1. Warto pamiętać o odpowiedniej konserwacji roweru, jak na przykład smarowanie łańcucha odpowiednim preparatem, czyszczenie hamulców + wymiana linki lub płynu hamulcowego, regulacja przerzutek czy chociażby utrzymywanie właściwego ciśnienia w oponach 🙂

Leave a Reply