Ślub, który nie rujnuje domowego budżetu [cz. 1]

W czerwcu rozpoczyna się najgorętszy w roku sezon ślubny. Wiele z par, które zamierzają się pobrać w czasie wakacji, zapewne większość przygotowań ma już za sobą. W ostatnich latach jednak rośnie liczba narzeczonych, którzy do swojego ślubu i wesela podchodzą mniej tradycyjnie, nie chcąc na przykład wystawnego wesela na 200 osób. W związku z tym również czas przygotowania do uroczystości skraca się. O ile jeszcze kilkanaście lat temu pary zaręczały się i szykowały wesele przez półtora roku czy dwa lata, teraz wiele osób organizuje kameralną imprezę w mniej niż pół roku po zaręczynach.

Zazwyczaj ślub i wesele kojarzą się z dużymi wydatkami. Sala na imprezę, suknia i garnitur ślubny, cała masa innych rzeczy – to wszystko kosztuje niemało. Część z kosztów można jednak ograniczyć – jest to szczególnie łatwiejsze właśnie w przypadku par, które nie chcą wystawnego ślubu i wesela, a planują kameralną ceremonię – i to nie tylko ze względu na mniejszą liczbę gości.

Na czym możecie zaoszczędzić, organizując ślub i wesele? Przeczytajcie nasze podpowiedzi.

SUKNIA I GARNITUR ŚLUBNY

Wiem, że wiele dziewczyn od dziecka ma już wymarzoną suknię ślubną i podczas zakupów w salonach ślubnych chce odnaleźć tę jedyną. Jednak stroje i dodatki ślubne stanowią zazwyczaj bardzo dużą część budżetu ślubnego i to właśnie na nich dość łatwo jest oszczędzić. Są na to sposoby.

Po pierwsze: nie kupuj stroju typowo „ślubnego”. Przymiotniki ślubny/ślubna oraz ciążowy/ciążowa mają taką magiczną moc, że od razu strój, do którego się odnoszą, jest automatycznie droższy od zwyczajnego ubrania. Dlatego jeśli nie musicie koniecznie mieć długiej, białej sukni, zamiast do salonu ślubnego, udajcie się na zakupy do zwykłego sklepu z ubraniami wieczorowymi. Jest szansa, że znajdziecie tam suknię odpowiednią na tę uroczystość, ale jednak tańszą.

Innym wyjściem jest kupno sukni używanej lub jej wypożyczenie. Na Gumtree znajdziecie masę ogłoszeń o sprzedaży sukien ślubnych w różnych stylach i rozmiarach. Możecie wśród nich znaleźć zarówno kreacje w niestandardowych rozmiarach (których uszycie w salonach jest często droższe), jak również kreacje oryginalne – jak choćby folkowa suknia z tego ogłoszenia. W wielu przyszłych Pannach Młodych ten pomysł na początku budzi wątpliwości – wszak która z nas nie marzyła o tej wyjątkowej, jedynej kreacji. Warto jednak spojrzeć na suknię ślubną z dystansem i zastanowić się, czy faktycznie wydatek w wysokości kilku tysięcy złotych jest Wam niezbędny do szczęścia.

Nieco trudniej będzie w ten sposób zaoszczędzić na garniturze, bowiem u panów „zwykłe” eleganckie ubrania nie odróżniają się aż tak bardzo od ślubnych – zarówno wyglądem, jak i ceną.

DODATKI ŚLUBNE

Podobnie jak w przypadku stroju, również dodatki, w ramach oszczędności, możesz kupić nie salonie ślubnym, ale w tzw. sieciówkach. Od wielu lat modne jest wprowadzanie kolorystycznego motywu nie tylko do dekoracji weselnych, ale również do stroju Państwa Młodych. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz kupić kolorowe buty, marynarkę, sweterek, czy nawet rajstopy, które z powodzeniem wykorzystasz już po imprezie, nosząc przy innych okazjach.


Kolejne porady dotyczące organizacji wesela znajdziecie w następnych częściach artykułu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *