Start do kariery: podsumowanie III edycji

Tegoroczna, trzecia edycja programu Start do kariery, była pod wieloma względami wyjątkowa i zorganizowana ze zdecydowanie największym rozmachem. Po raz pierwszy powstał nie jeden, a dwa raporty. Po raz pierwszy w ramach programu zorganizowaliśmy szkolenie wyjazdowe. Po raz pierwszy też nie zamknęliśmy ostatniego etapu programu w listopadzie. Trzecia edycja właściwie płynnie powinna przejść w czwartą, bowiem jeszcze na początku przyszłego roku będą trwały umówione dotychczas warsztaty w szkołach zawodowych i technikach w całej Polsce.

Zaczęliśmy na przełomie marca i kwietnia raportem “Aktywni+ Absolwentki z fachem w ręku”, który pokazała nam młode kobiety, wybierające zawodowy tok kształcenia. Dlaczego zdecydowały się na wybór takiej a nie innej szkoły, dlaczego nie poszły do liceum ogólnokształcącego, jak widzą swoje perspektywy na przyszłość, czy zamierzają rozwijać się w wyuczonym zawodzie? Raport dał odpowiedź na te i wiele innych pytań i pokazał nam grupę ambitnych, świadomie planujących swoją przyszłość kobiet.

Przez cały rok szkolny prowadziliśmy warsztaty autoprezentacji i planowania kariery w szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Mimo iż w stosunku do drugiej edycji zwiększyliśmy liczbę trenerów, cały czas jeszcze mamy umówione szkoły, które czekają na nasz przyjazd. Często zresztą po pierwszym spotkaniu ze Startem do kariery szkoły zapraszają nas na ponowne warsztaty dla innej grupy, a nawet dla nauczycieli 🙂

W tym roku warsztaty dały nam dodatkowo masę wiedzy. Nasi trenerzy rozmawiali z uczniami na temat tego, jak wyglądają ich doświadczenia z doradztwem zawodowym – czy brali udział w tego typu zajęciach, czy chcieliby w przyszłości w nich uczestniczyć, jak takie zajęcia wyglądają, czego uczniom w nich brakuje. Uczestnicy warsztatów wypełniali również ankiety na ten temat. Rozmawialiśmy również z nauczycielami, aby dowiedzieć się, jak wygląda organizacja doradztwa zawodowego w ich szkołach – kto takie zajęcia prowadzi, ile ma na nie czasu, z jakimi problemami się styka. Na podstawie tego materiału powstał drugi raport, dotyczący stanu doradztwa zawodowego w szkołach zawodowych i technikach w Polsce. Raport ten został zaprezentowany podczas konferencji podsumowującej trzecią edycję Sdk, w listopadzie w Warszawie.

Nowością w tym roku były konsultacje społeczne przeprowadzone w Gdańsku, Lublinie, Krakowie i w Warszawie. Podczas spotkań z przedstawicielami szkół, biznesu, urzędów pracy, urzędów marszałkowskich i organizacji pozarządowych, staraliśmy się diagnozować problemy młodych osób z wchodzeniem na rynek pracy, planowaniem ścieżki kariery i korzystaniem z dostępnej pomocy. Naszą uwagę zwrócił przede wszystkim fakt, jak bardzo różni się sytuacja w poszczególnych województwach na terenie Polski.

Kolejną rzeczą, którą zorganizowaliśmy w ramach Sdk po raz pierwszy, było szkolenie “Złap fach”, które odbyło się na początku lipca w Poznaniu. Do udziału w warsztatach zaprosiliśmy 25 młodych kobiet z całej Polski, które wybraliśmy spośród ponad 100 zgłoszonych kandydatur. Były wśród nich zarówno te, które dopiero wchodziły na rynek pracy, jak i takie, które miały już pewne doświadczenie w pracy, ale potrzebowały motywacji do zmiany czy porady. Szkolenie trwało cały weekend, a my dzięki niemu poznaliśmy grupę fantastycznych, ambitnych i pełnych pasji dziewczyn.

Podobnie jak w poprzedniej edycji, w tym roku organizujemy również wizyty studyjne dla uczniów w zakładach pracy. Również ta część programu cieszy się ogromnym zainteresowaniem szkół i uczniów.

W czasie drugiej i trzeciej edycji odwiedziliśmy kilkaset szkół zawodowych i techników w całej Polsce. Przeprowadziliśmy warsztaty dla około 7 tysięcy uczniów. Czarta edycja będzie znowu nieco inna, a my już ruszamy z przygotowaniami do jej startu 🙂

 

Leave a Reply