Start do kariery: podsumowanie trzeciego etapu programu

Nadszedł czas na podsumowanie pierwszych trzech etapów naszego programu Start do kariery – pierwszej kampanii społecznej, realizowanej przez Gumtree w Polsce.

Program zainaugurowaliśmy 23 kwietnia 2014, podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowaliśmy raport „AKTYWNI+, młodzi na rynku pracy”. Raport powstał na podstawie wykonanego w marcu 2014 badania, które miało dać odpowiedź na pytanie, jak sytuacja wyjściowa na rynku pracy wśród młodych ludzi, studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy nie ukończyli jeszcze 28 lat. Okazało się, że jest to dość aktywna grupa ludzi, wśród której 72% osób pracuje, odbywa praktyki lub staż. 31% z nich ma szczęście posiadać umowę o pracę, 23% pracuje w oparciu o umowę cywilnoprawną. Niewiele młodych osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej (4%).

Warto zwrócić uwagę na to, jak kształtują się zarobki młodych osób – najwięcej z nich, 23%, zarabia w przedziale między 1000 zł a 1500 zł netto. Zaledwie 4% może pochwalić się zarobkami wyższymi niż 4000 zł netto.

start do kariery infografika rodzaj umowy

W przeprowadzonym badaniu chcieliśmy również znaleźć odpowiedź na to, czy młodym osobom udaje się iść wybraną przez nich na początku studiów ścieżką. Okazuje się jednak, że aż 53% studentów i absolwentów do 28 r.ż. deklaruje, iż ich obecna praca nie jest zgodna z profilem wykształcenia. Ponadto co druga osoba uważa, że dyplom ukończenia szkoły wyższej nie wpłynął na jej sytuację na rynku pracy.

infografika_2blog

Prezentacja raportu „AKTYWNI+, Młodzi na rynku pracy” była wstępem do programu Start do kariery, dzięki któremu chcieliśmy  nie tylko dostarczyć Wam wiedzy, która miała pomóc Wam w znalezieniu wymarzonej pracy i poprawić sytuację młodych osób na rynku pracy, ale również dać Wam możliwość odbycia staży w znanych, dużych firmach.

Drugim etapem programu były zorganizowane w pięciu polskich miastach (w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Łodzi) warsztaty, które poprowadzili specjaliści w dziedzinie rekrutacji z firmy Grafton Recruitment. Podczas warsztatów można było dowiedzieć się, jak należy przygotować swoje CV, jak zaprezentować swoje doświadczenie i zdobytą edukację na profesjonalnym portalach, typu LinkedIn czy GoldenLine oraz jakie są perspektywy dla absolwentów poszczególnych kierunków, jakie trendy obowiązują obecnie na rynku pracy. O warsztatach możecie więcej przeczytać tutaj, natomiast tutaj znajdziecie prezentację firmy Grafton Recruitment, według której zostały poprowadzone warsztaty w Warszawie.

Trzecim etapem programu, który dla wielu z Was miał największe znaczenie, była analiza CV przez specjalistów z Grafton Recruitment, którzy mieli zarekomendować najlepszych kandydatów firmom partnerskim. W programie Start do kariery miejsca stażowe zaoferowały takie firmy, jak PayPal, Foodpanda, Fellowes, Home Broker, FMC Technologies, Bridgestone, Click Apps, Techland, Komputronik. Każda z tych firm przekazała firmie Grafton profil poszukiwanego kandydata oraz wymagania, które musi spełniać kandydat na stanowisko stażowe. Niektóre firmy zdecydowały się zaoferować więcej niż jedno stanowisko.

Przez dwa miesiące kandydaci mogli się rejestrować do udziału w rekrutacji na staże poprzez platformę startdokariery.pl.  Jest nam szalenie miło ogłosić, że wpłynęło do nas ponad 1000 aplikacji!  Wśród nich byli studenci i absolwenci z różnych miast, z różnym profilem wykształcenia.

Do firm partnerskich Startu do kariery przekazaliśmy CV ponad 100 wybranych kandydatów. Teraz wszystko zależy od nich 🙂

Bardzo dziękujemy Wam za udział w pierwszej edycji. Druga edycja Startu do kariery ruszy już w przyszłym roku, możecie jednak spodziewać się sporych zmian.
Sedno programu pozostanie jednak takie samo: chcielibyśmy Wam pomagać w wystartowaniu do kariery w wymarzonym stylu!

Leave a Reply