Światowy Dzień Ziemi 2014 pod hasłem „Zmieniaj nawyki – nie klimat!”

Zbliża się kolejna edycja Światowego Dnia Ziemi – święta, które na świecie obchodzone jest zawsze od 1970, a w Polsce od 1990 roku, zawsze 22 kwietnia. Doroczny finał w postaci otwartego festynu tym razem odbędzie się 27 kwietnia w godzinach 10-18 w warszawskim parku Pole Mokotowskie.

Głównym zadaniem, jakie stawiają przede sobą organizatorzy, jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi.

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest na terenie całej Polski, w prawie każdej szkole i przedszkolu.

W tym roku podczas festynu 27 kwietnia będzie prowadzona zbiórka elektroodpadów, opakowań z tworzyw sztucznych, aluminium i szkła. W zamian rozdawane będą roślinki. Nad organizacją punktu zbiórki czuwać będzie Remondis Electrorecycling, Electrosystem Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz Eko-Punkt Organizacja Odzysku S.A.

Polska Organizacja Turystyczna pomoże „odkryć swój Eden w Polsce”. Podczas festynu zaprezentowane zostaną miejsca turystyczne – polscy laureaci konkursu Komisji Europejskiej.

Lasy Państwowe tradycyjnie przygotują 10.000 sadzonek rodzimych drzew, które będą wydawane już od godz. 13.00. Odwiedzając stoiska Lasów Państwowych przygotowane z myślą o uczestnikach Dnia Ziemi ‘2014, będzie można, poznać zasady zachowania się w lesie, nauczyć się jak racjonalnie korzystać z lasu.

Kraina Małych Przyjaciół Klimatu to ekologiczne warsztaty edukacyjne i artystyczne o klimacie, konkursy plenerowe, quizy oraz zabawy rodzinne, astronomiczna lekcja o klimacie i laboratorium przemian.

Na odwiedzających festyn czekają również: Stół Darów Ziemi oraz prezentacje 23 Polskich Parków Narodowych.

Serwis ogłoszeń lokalnych Gumtree jest jednym z Partnerów Dnia Ziemi. Podczas festynu 27 kwietnia w parku Pole Mokotowskie Gumtree będzie świętować swoje 10 urodziny!

___________________________________________________________________________

Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej

ul. Raszyńska 32/44, lok. 140

02-026 Warszawa

tel. 22 668 92 68, fax: 22 883 50 96

www.dzienziemi.org.pl; www.stopzmianomklimatu.pl; dzienziemi@mroee.pl

 

Patronat honorowy: Marszałek Sejmu RP, Minister Środowiska, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m. st. Warszawy, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych

Współpraca: Lasy Państwowe, Kampinoski Park Narodowy, Społeczny Instytut Ekologiczny, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie Sp. z o. o., Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o., Koleje Mazowieckie – KM Sp. z o.o.

Partnerzy projektu: Polska Organizacja Turystyczna, Gumtree

Finansujący: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

Sponsorzy projektu: Remondis Electrorecycling, Electro System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

Patronat medialny: Jedynka Polskie Radio, Radio dla Ciebie, Gazeta Wyborcza, Metro, TVP Warszawa, Portal www.zielonalekcja.pl,

 

Leave a Reply