Wakacje 2020 – jak zaplanować odpoczynek z pandemią w tle?

Tegorocznym wakacjom i planowaniu urlopów towarzyszy wyjątkowe poczucie niepewności. Z powodu pandemii, która od kilku miesięcy przetacza się przez świat, cały czas w wielu miejscach obowiązują różne obostrzenia, również dotyczące ruchu turystycznego. Ponadto w wyniku spowolnienia gospodarki ucierpiało wiele firm, a co za tym idzie – domowych budżetów. Jak zatem zaplanować wakacje w obecnych warunkach?

Z jednej strony nie wydaje się, aby 2020 był dobrym rokiem na planowanie wakacji życia – sytuacja nadal jest niepewna, a w Polsce jeszcze długa droga do wyciszenia epidemii. Z drugiej strony nastawione na turystów gałęzie biznesu i kraje kuszą okazjami, aby wyjść z dołka finansowego. Jednak planując tegoroczny wypoczynek, powinniśmy myśleć przede wszystkim o bezpieczeństwie i zachowaniu zasad sanitarnych, związanych z pandemią.

Gdzie jechać?

Wizerunek popularnych wakacyjnych kierunków, takich jak Włochy czy Hiszpania, mocno ucierpiał w wyniku pandemii. Potencjalnymi turystami wstrząsnęły budzące grozę statystyki z marca i kwietnia, kiedy epidemia w tych krajach rozwijała się w bardzo szybkim tempie. Są jednak inne wakacyjne destynacje w krajach, które z Covid-19 poradziły sobie szybciej, niż inni, i nadal kuszą turystów – Cypr, Malta, Chorwacja czy Tajlandia. Warto również rozważyć wakacje w Polsce, szczególnie, jeśli lubicie spędzać czas na uboczu. Ceny w polskich typowo wakacyjnych kurortach nadal pozostają na takim poziomie, że w podobnej cenie można zaplanować wypoczynek zagranicą, jednak z pewnością uda Wam się znaleźć miejsce na urlop w opcji budżetowej gdzieś na uboczu, w mniej uczęszczanych rejonach Mazur, na Kaszubach czy w Górach Świętokrzyskich.

Kiedy jechać?

Dobrym pomysłem wydaje się zaplanowanie wakacji na wrzesień i początek października, pod koniec tradycyjnego sezonu turystycznego. Według ekspertów w miesiącach letnich pandemia powinna ulec wyciszeniu. Lipiec i sierpień dadzą czas ośrodkom turystycznym, organizatorom wyjazdów i transportu, na przetestowanie różnych rozwiązań i dostosowanie się do obostrzeń i wymagań sanitarnych. W tym okresie w popularnych kurortach urlopowych powinno być też już nieco mniej turystów, a pogoda nadal będzie wakacyjna.

Gdzie nocować?

Idealnym miejscem zakwaterowania podczas urlopu wydają się być domy wolnostojące i domki letniskowe. W takim miejscu mamy zdecydowanie mniejszy kontakt z przypadkowymi osobami, niż na przykład w hotelu. Możemy unikać spotkań zarówno z innymi gośćmi, jak i z obsługą, spędzając czas we własnym gronie. Na Gumtree znajdziecie wiele ofert wynajmu domków letniskowych, domów i mieszkań na krótki termin w Polsce.

O czym pamiętać przed wyjazdem?

Zawsze przed wyjazdem warto sprawdzić, gdzie w okolicy miejsca zakwaterowania znajdziemy aptekę, dyżur szpitalny czy przychodnię. W obecnej sytuacji niezbędne jest jednak sprawdzenie, gdzie powinniśmy zgłosić się po zauważeniu u siebie objawów mogących sugerować koronawirusa – warto zapisać sobie adres szpitala specjalistycznego oraz numer telefonu do telepomocy. Jednocześnie przed wyjazdem do innego koniecznie poszukajcie informacji o aktualnej sytuacji epidemicznej, obostrzeniach panujących w danym miejscu. Na stronie MSZ znajdziecie aktualne informacje dla podróżujących – tutaj oraz numer infolinii ws. przekraczania granic – tutaj.

1 thought on “Wakacje 2020 – jak zaplanować odpoczynek z pandemią w tle?”

Leave a Reply